Mieszkanie dla brata

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
ajgorski
Posty: 2
Rejestracja: 20 lip 2013, 17:36

Post autor: ajgorski » 20 lip 2013, 18:13

Witam

Obecnie jestem właścicielką mieszkania, które otrzymałam w darowiźnie od rodziców poprzez akt notarialny (przeszło 5 lat temu). W tym momencie mieszkam w nim ja, rodzice oraz młodszy brat. W w/w akcie notarialnym nie było żadnej wzmianki o spłacie brata, jednak przyjmuje że to uczynię, gdyż wiem, że brat nic od rodziców nie dostał (innego majątku nie mają), a jednocześnie rodzice chcieliby mieć pewność, że faktycznie kiedyś nie zostawię go bez niczego.
Ostatnio zaczęłam myśleć o kupnie drugiego mieszkania. Początkowo ja bym w nim mieszkała, rodzice z bratem zostaną w obecnym, dopiero gdy rodzice będą na tyle wymagający mojej opieki, wrócę do nich, czyli na obecne mieszkanie, a brat wówczas (jeśli będzie chciał i potrzebował), będzie mógł pójść na te nowe, o zakupię którego myślę.

I tu mam wątpliwości, który wariant z punktu widzenia wszelkich opłat i podatków będzie korzystniejszy dla mnie, jak i dla brata:

1 wariant: kupić mieszkania na mnie, a w przyszłości darować je bratu (domyślam się, że przy kupnie mieszkania na mnie wejdzie w grę opłata u notariusza i podatek, natomiast samo darowanie mieszkania bratu obejdzie się bez podatku z racji darowizny między rodzeństwem);

2 wariant: kupić mieszkanie od razu na brata (i w tym przypadku nie wiem w ogóle jakby to miało wyglądać i z jakimi opłatami się wiązać; na pewno nie obejdzie się bez kredytu, więc biorę kredyt na siebie, kupuję mieszkanie, a w akcie notarialnym jako właściciel podany zostaje brat; tylko właśnie nie wiem jaki związek ma to, że kredyt na kupno mieszkania weźmie jedna osoba - ja, a samo mieszkanie należeć będzie do kogoś innego - brata).

Bardzo byłabym wdzięczna za wszelkie rady/odpowiedzi/sugestie, być może zrodzi się jeszcze inny pomysł :)

Pozdrawiam
Aga

Milo
Posty: 300
Rejestracja: 24 lut 2010, 14:56

Post autor: Milo » 20 sie 2013, 12:42

wariant 1 - w przypadku wariantu 2 musisz robić przelew pieniędzy na brata bo taki jest wymóg aby darowizna była bez podatku środki muszą być przekazane z rachunku na rachunek potem brak może zakupić mieszkanie o ile jest pełnoletni.

W 1 przypadku kupujesz potem darujesz pamietaj jednak iż bank kredytujący może stawiać różne przeszkody co do darowizny

Emilia33
Posty: 20
Rejestracja: 12 cze 2014, 16:21

Post autor: Emilia33 » 13 cze 2014, 12:59

Trochę pokomplikowana sprawa :/

Rozumiem, że chcesz być w porządku wobec brata i to jest super. Jednak nie rozumiem, dlaczego chcesz kupować drugie mieszkanie i pakować się w kredyt do końca życia?

Zakładam, że jeśli pomieszkasz w nim teraz, a potem wrócisz do rodziców to Ty zostaniesz z kredytem do spłacenia za to mieszkanie i ma to być ta wspomniana "spłata"?

ODPOWIEDZ