Opłata adiacencka - budowa drogi

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
dolinka
Posty: 46
Rejestracja: 17 sty 2007, 22:35

Post autor: dolinka » 06 lut 2015, 1:55

Witam serdecznie.

Jestem obecnie w trakcie praktyk z wyceny nieruchomości i mam w związku z tym pytania i wątpliwości - uprzejmie proszę o wskazówki.

Mam parę wątpliwości dotyczących operatu pt. wycena nieruchomości w celu naliczenia opłaty adiacenckiej.
Zdecydowałam się na adiacencką z tytułu budowy drogi (asfalt).

Przyjęłam nastepujące założenia:

1. W 1 etapie (wycena przed wybudowaniem drogi) przyjmuję stan przed wybudowaniem drogi - baza nieruchomości przy drodze nieutwardzonej. Nie biorę pod uwagę w ogóle dojazdu jako cechy - gdyż baza jest zbudowana z nieruchomości z dojazdem nieutwardzonym, gruntowym.

Liczę wagi cech dla wybranej bazy nieruchomości (z dojazdem nieutwardzonym, położonych przy takich nieutwardzonych drogach) za pomocą metody analitycznej - pozostałe równe (ceteris paribus).
Przyjmuję cechy: położenie i lokalizacja; sąsiedztwo i otoczenie; kształt i wielkość działki; uzbrojenie. Pomijam cechę dojazdu (wszystkie z bazy przy drogach nieutwardzonych).

2. Etap II - wycena dla stan po wybudowaniu drogi.
Przyjmuję cechy: położenie i lokalizacja; sąsiedztwo i otoczenie; kształt i wielkość działki; uzbrojenie. Pomijam cechę dojazdu, tzn. analogicznie jak dla wariantu I (tj. stanu przed wybudowaniem drogi).

W etapie II - stan "po" i do obliczeń układam nową bazę nieruchomości (inne niż w opcji "przed" j/w) - złożoną z nieruchomości z dojazdem asfaltowym tj. położone przy takich drogach.

Z tej bazy próbuję wyliczyć wagi cech, ale są one inne niż przy wariancie I - jest to możliwe (identico nie wyjdą na podstawie obliczeń), a praktycznie powinny być wagi te same co w wariancie 1 (bo cechy są te same).


Co w takim przypadku ?

Jak postępować ?
Czy tok postępowania jest ok (tj. z pomijaniem dojazdu przy założeniu dwóch baz j.w.) czy zmienić tok postępowania, ale na jaki ?????

Pozdrawiam i proszę o wskazówki,
Agnieszka

ODPOWIEDZ