Pytanie nr 1185

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 05 lis 2006, 14:29

Proszę Państwa !

Proszę zwrócić uwagę na pytanie.
Co jest w pytaniu?

a w pytaniu proszą o odpowiedż kto jest ustawowym przedstawicielem?


ecd
Posty: 7
Rejestracja: 04 lis 2006, 15:57

Post autor: ecd » 06 lis 2006, 0:00

witam

bardzo mi przykro ale nie ma Pan racji, pomijajac juz kwestie pomieszania pojec (opiekunka z przedszkola nie ma nic wspolnego z opieka/opiekunem z KRO) to:

podstawa wyroznienia przedstawiciela ustawowego jest art. 96 kc
"Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo)". W stosunku przedstawicielstwa ustawowego zrodlem umocowania sa zatem inne zdarzenia prawne niz czynnosc prawna reprezentowanego - np. ustawa bezposrednio (art. 98 kro - rodzice) albo relizacja kompetencji okreslonego organu wladzy panstwowej (tu: sadu) do ustanowienia przedstawiciela (art. 145 KRO - opiekun),

rozumiem ze moze Pan mi nie wierzyc (w koncu sie raz pomylilem), proponuje zapoznac sie z dowolnym podrecznikiem z czesci ogolnej prawa cywilnego lub komentarzem, jako przyklad cytat z komentarza K. Piaseckiego (Kodeks cywilny. Księga pierwsza. Część ogólna. Komentarz, Zakamycze, 2003)


"1. Przedstawicielstwo obejmuje przedstawicielstwo ustawowe, dające podstawę do umocowania działania w cudzym imieniu z bezpośrednim skutkiem prawnym dla reprezentowanego oraz pełnomocnictwo, którego podstawę stanowi oświadczenie woli mocodawcy.
2. Przedstawicielami ustawowymi dziecka podlegającego władzy rodzicielskiej są rodzice (art. 98 k.r.o.) lub opiekun (art. 145 k.r.o.); dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekuna (art. 13 k.c. i art. 175 k.r.o.). Zob. także art. 866 dotyczący spółki cywilnej, art. 203 odnoszący się do zarządcy rzeczy wspólnej"

Pozdrawiam
Ecd

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 06 lis 2006, 0:15

[quote:91bd5449f1="ecd;1748"]witam

bardzo mi przykro ale nie ma Pan racji, pomijajac juz kwestie pomieszania pojec (opiekunka z przedszkola nie ma nic wspolnego z opieka/opiekunem z KRO) to:

podstawa wyroznienia przedstawiciela ustawowego jest art. 96 kc
"Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo)". W stosunku przedstawicielstwa ustawowego zrodlem umocowania sa zatem inne zdarzenia prawne niz czynnosc prawna reprezentowanego - np. ustawa bezposrednio (art. 98 kro - rodzice) albo relizacja kompetencji okreslonego organu wladzy panstwowej (tu: sadu) do ustanowienia przedstawiciela (art. 145 KRO - opiekun),

rozumiem ze moze Pan mi nie wierzyc (w koncu sie raz pomylilem), proponuje zapoznac sie z dowolnym podrecznikiem z czesci ogolnej prawa cywilnego lub komentarzem, jako przyklad cytat z komentarza K. Piaseckiego (Kodeks cywilny. Księga pierwsza. Część ogólna. Komentarz, Zakamycze, 2003)


"1. Przedstawicielstwo obejmuje przedstawicielstwo ustawowe, dające podstawę do umocowania działania w cudzym imieniu z bezpośrednim skutkiem prawnym dla reprezentowanego oraz pełnomocnictwo, którego podstawę stanowi oświadczenie woli mocodawcy.
2. Przedstawicielami ustawowymi dziecka podlegającego władzy rodzicielskiej są rodzice (art. 98 k.r.o.) lub opiekun (art. 145 k.r.o.); dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekuna (art. 13 k.c. i art. 175 k.r.o.). Zob. także art. 866 dotyczący spółki cywilnej, art. 203 odnoszący się do zarządcy rzeczy wspólnej"

Pozdrawiam
Ecd[/quote:91bd5449f1]

A Pan dalej nie rozumie o co chodzi
tu proszę Pana chodzi o małoletniego
Art .96 KC nie ma tu żadnego umocowania do dziecka
Radzę Panu przeczytać całość a nie wyrwany z kontekstu paragraf.śmiem twierdzić ,że nie nauczono Pana na studiach czytać ustaw.

Art. 145.

ecd
Posty: 7
Rejestracja: 04 lis 2006, 15:57

Post autor: ecd » 07 lis 2006, 2:36

Widze, ze nie wyzbyl sie Pan "agresywnosci" w swoich postach, nie sadze jednak zeby to mialo kogokolwiek przekonac... proponuje takze nie kompromitowac sie formulowaniem zarzutow o braku umiejetnosci czytania ustaw (pod czyimkolwiek adresem) bo akurat ktos ma inne zdanie niz Pan na temat odpowiedzi na jedno, w dodatku mizernie sformulowane pytanie, co do meritum:

1. art. 96 kc nie ma miec zadnego "umocowania do dziecka" tylko stanowi podstawe wyroznienia instytucji prawnej reprezentacji jaka jest przedstawicielstwo ustawowe (obok pelnomocnictwa), rozwiniecie tego przepisu stanowia regulacje szczegolowe, przede wszystkim w KRO ale nie tylko (cytowalem je w poprzednim poscie).

2. Z faktu, iz nie ma (ewentualnie satysfakcjonujacego Pana) przepisu o brzmieniu "Opiekun jest przedstawicielem ustawowym maloletniego" nie wynika, ze tak nie jest. Maloletni zeby funkcjonowac w obrocie prawnym musi byc odpowiednio reprezentowany - jak ma rodzicow i DODATKOWO pozostaje pod ich wladza rodzicielska - to oni sa jego przedstawicielami ustawowymi, jezeli rodzice sa jej pozbawieni (takze przez to ze przeniesli sie w inny wymiar - czytaj zgineli) to maloletniemu sad opiekunczy ustanowi w pierwszej kolejnosci opiekuna, ktory bedzie wlasnie jego przedstawicielem ustawowym (bo przeciez nie pelnomocnikiem - wtedy musialby maloletni sam go ustanowic a do tego nie jest kompetentny), nalezy dodac ze to bedzie tzw. opiekun prawny czyli taki, ktoremu przysluguja wszystkie uprawnienia (ale i obowiazki) okreslone w KRO i innych ustawach szczegolowych. Dodam takze ze sad nie jest zadnym przedstawicielem ustawowym tylko sadem bo poza wyrazaniem zgodny w okreslonych przypadkach (takze wtedy jak maloletni ma rodzicow bedacych - UWAGA - jego przedstawicielami ustawowymi - zakladam ze nie bedzie Pan propagowal stanowisko ze maloletni moze miec dwoch przedstawicieli ustawowych - rodzicow i sad) nie ma kompetencji do reprezentowania maloletniego (zreszta nikogo, Pana takze nie).

3. Odpowiedz na Pana pytanie uwzglednia takze "nie zalapane" przez Pana rozroznienie na w/w opiekuna prawnego i opiekuna faktycznego - m.in. osoby kierujacej domem dziecka (bo nie samego domu dziecka - co do tego zgoda ?), a wlasciwie placowka opiekunczo-wychowawcza, ale takze np. rodziny zastepczej, w praktyce wyglada to bardzo roznie - generalnie w/w podmioty powinne posiadac zarówno status opiekuna prawnego (=przedstawiciela ustawowego) jak i faktycznego (vide art. 149 par. 4 KRO), ale znam przypadki (poparte orzeczeniami SN - np. wyrok SN z dnia 10.02.1977, III CRN 12/77, OSNC 1977/11/219) rozdzielelenia tych dwoch kwesti. na to wskazuej takze np. art. 112 zn 1 KRO

4. Zaprezentowany poglad moge jedynie wzmocnic stanowiskiem wiekszosci cywilistow polskich, znacznie madrzejszych ode mnie (co do innych osob to sie nie wypowiadam), nie zmienia to faktu, ze prawidlowe sformulowanie tego pytania powinno wg mnie brzmiec: Przedstawicielami ustawowymi dziecka (=maloletniego) sa jego rodzice - w przypadku, gdy pozostaje pod ich władzą rodzicielską - lub opiekun - w przypadku, gdy maloletni nie pozostaje pod wladza rodzicielska.

5. Na koniec (i to ostateczny bo nie zamierzam poswiecac wiecej czasu na dyskusje nad takim powaznym problemem) - wcale nie wykluczam mozliwosci ze dla komisji egzaminacyjnej odpowiedz na pytanie 1185 w pkt A ma byc negatywna - co wiecej jak bede to wiedzial na 100 % to w pierwszej kolejnosci zaznacze tylko B i C bo nie mam zamiaru dochodzi za 3 lata przed WSA i NSA ze mialem racje, dlatego bede zobowiazany za przedstawienie jakiego dodatkowego wsparcia dla Pana twierdzenia, wtedy z przyjemnoscia skapituluje


Pozdrawiam

ecd

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 07 lis 2006, 7:11

Witam serdecznie!

Dziękuje za wyjaśnienie. Myślę ,że układający pytania nie są tacy dociekliwi jak Pan i ja.
Kończąc ten temat chciałbym zwrócić uwagę na to ,że układającego pytanie do końca nie obchodzi (tak myślę) wykładnia raz faktyczne następstwa prawne wynikające z sanych zapisów w ustawach tylko suche paragrafy właśnie niekiedy wyjęte z kontekstu.
Prawdopodobnie autorowi pytania chodziło o to kto jest prawnym przedstawicielem małoletniego ( i tu trzeba być prorokiem) kiedy jego rodzice żyją itd.W odpowiedzi z klucza poprawnymi są bc.Zresztą mnóstwo jest niejednoznacznych pytań zawartych na stronie Ministrstwa i innych materiałach przygotowywanych przez nie.
No cóż swoimi kąśliwymi uwagami mogę być niemiły.To moja wada.Jeszcze raz przepraszam. Z drugiej zaś strony wczytywanie się w ustawy i ostra dyskusja tak myślę tylko poszerza naszą wiedzę więc jest korzystna dla obu stron.

Jeżeli Pan zdaje 9 listopada to życzę minimalnej ilości błędów na teście oraz pytań związanych z Pana symulacjami na ustnym.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za dyskusję.

magdab76
Posty: 22
Rejestracja: 28 paź 2006, 15:48

Post autor: magdab76 » 07 lis 2006, 10:35

Chociaż było troszkę kąśliwych uwag , to jednak z przyjemnością czyta sie tę Waszą dyskusję. Pisemny mam już za sobą i testów widziałam wczesniej mnóstwo. Musze was zasmucić - pytań gdzie trzeba się domyślać "co układający miał na mysli " jest zacznie więcej osobiście radzę dowiedzieć się jakie odpowiedzi w takich przypadkach preferuje komisja i takie zaznaczać - smutne , ale z pewnoscią skuteczniejsze niż obrona swoich racji do ostatniej kropli krwi przed NSA. Pozdrawiam i zyczę powodzenia. A pisemny wcale nie jest taki straszny , jednak moja oczywiscie tylko osobista sugestia jest taka , że nie warto uczyć się pytań z zestawu 1800. :)

jawor59
Posty: 5
Rejestracja: 12 paź 2006, 12:11

Post autor: jawor59 » 08 lis 2006, 19:34

[quote:b7e9c66471="dona;1455"]Też mam pytanie 341
Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości może być zawarta:
a) w formie aktu notarialnego;
b) w formie pisemnej;
c) w formie pisemnej pod rygorem nieważności
w poprawnych mam zaznaczone aib . Wydaje mi się że a[/quote:b7e9c66471]
Nie należy mylić umowy przedwstępnej z umową zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości art 158 kc. Tylko odp. a

Conrado
Posty: 52
Rejestracja: 21 wrz 2006, 4:42

Post autor: Conrado » 08 lis 2006, 23:20

Przepraszam a umowa przedwstępna to nie jest umowa zobowiązująca???
W testach które posiadam poprawną odpowiedzią jest A i B.

Art 158 KC "Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego."

"powinna" to nie znaczy "musi".

ODPOWIEDZ