mieszkanie pod wynajem - umowa

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
marta75
Posty: 1
Rejestracja: 05 paź 2015, 14:09

Post autor: marta75 » 05 paź 2015, 14:30

Dzień dobry :)

otrzymałam w spadku mieszkanie i chcę pójść w wynajem. Sęk w tym że mieszkam na codzień w innym mieście... Mieszkanie jest po starszej osobie więc są tam stare zabytkowe meble itd.
Zastanawiam się, jak mogłabym skonstruować umowę żebym była "ubezpieczona" z każdej możliwej strony. Dodam tylko że chcę to załatwić legalnie.

Czy macie jakieś pomysły, jak można się zabezpieczyć przed potencjalnymi oszustami? Kaucja kaucją, ale czasem to za mało. Macie jakiś sposób na weryfikację osób, których wpuszcza się do mieszkania?

Dzięki i pozdrawiam :D

Kunti
Posty: 4
Rejestracja: 27 paź 2015, 10:03

Post autor: Kunti » 27 paź 2015, 10:11

Ja myślę, że nie można się niestety zabezpieczyć od wszystkiego. Choć oczywiście, nie oznacza to, że należy się poddawać.

Przede wszystkim musi pani sobie odpowiedzieć na pytanie komu pani wynajmie mieszkanie, potem sugerowałabym ubezpieczenie mienia.

W razie pytań proszę pisać :)

Bartek Dolinkiewicz
Posty: 59
Rejestracja: 17 cze 2012, 22:21

Post autor: Bartek Dolinkiewicz » 13 cze 2017, 21:08

marta75 pisze: otrzymałam w spadku mieszkanie i chcę pójść w wynajem. Sęk w tym że mieszkam na codzień w innym mieście...
To już ogromne utrudnienie, ponieważ z wynajmem jest tak samo jak z każdym innym biznesem - po prostu trzeba go pilnować! Dojazdy zajmują czas i pieniądze. Zazwyczaj liczy się czas - czyli szybkość reagowania na ... cokolwiek się wydarzy: od umawiania spotkań z potencjalnie zainteresowanymi, przez zlecanie napraw awarii po końcowe rozliczenie lokatorów.
W Polsce powoli rozwija się rynek usług zarządzania wynajmem. Sam się tym zajmuję od kilku lat i ... klienci (zazwyczaj przebywający za granicą) sobie chwalą. Tu ma Pani zasady: wynajem.ezhome.pl
marta75 pisze: Mieszkanie jest po starszej osobie więc są tam stare zabytkowe meble itd.
Na rynku pokazuje się coraz więcej mieszkań na wynajem i w coraz to lepszym stanie. W zasadzie to polski lokator nie jeździ ze swoim dobytkiem, ale wymaga aby dany lokal był w pełni funkcjonalny i wyposażony (pralka, zmywarka, TV, kuchenka, mikrofala, itd + meble). Im lepiej jest wyposażony, tym szybszy wynajem i więcej klientów - zazwyczaj.
marta75 pisze:Zastanawiam się, jak mogłabym skonstruować umowę żebym była "ubezpieczona" z każdej możliwej strony.
Nie ma takiej możliwości; głównie dzięki ustawie o ochronie praw lokatora. Nawet tzw. najem okazjonalny to ... iluzja.

marcel
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2021, 8:53

mieszkanie pod wynajem - umowa

Post autor: marcel » 13 kwie 2021, 8:59

Nie zabezpieczysz wszystkiego, bo mamy coś takiego jak "naturalne zużycie". Ale uważam, że dobry prawnik skonstruuje Ci taka umowę, że zniwelujesz szkody, jednak jeżeli będzie zbyt rygorystyczna najemca może nie chcieć jej podpsiać

ODPOWIEDZ