budynek szeregowy - uzyskanie pozwolenia na użytkowanie

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
pysiok1983
Posty: 1
Rejestracja: 21 wrz 2021, 1:15

budynek szeregowy - uzyskanie pozwolenia na użytkowanie

Post autor: pysiok1983 » 21 wrz 2021, 1:39

Witam,
Chciałbym nabyć nieruchomość jednak jedyne dokumenty jakie otrzymałem od sprzedającego to:
- inwentaryzacja budynku-domku jednorodzinnego o zabudowie szeregowej z opisem technicznym, na którym podpisał się Inspektor jako załącznik do zaświadczenia jakie wydał - zaświadczenia a nie decyzji
- protokoły:
> kontrola pięcioletnia stanu technicznego,
> pomiary elektryczne, rezystancji,
> odbioru przewodów kominowych,
> szczelności instalacji gazowej,
- zaświadczenie od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o tym, że na wniosek właściciela w celu urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego, zaświadczenie mówi o tym, że budynek ma przeznaczenie mieszkalne tak jak obiekty, w sąsiedztwie oraz że budynek spełnia podstawowe wymogi jakie powinien spełniać obiekt o tym charakterze.

Moim zdaniem powinna się znaleźć decyzja na użytkowanie budynku a to zaświadczenie nim nie jest. Mam teraz obawy co do tego, że brakuje takowej decyzji i nie wiem jak ten temat teraz podjąć i kogo zapytać o poradę jak i co powinien sprawdzić pod kątem dokumentów. Dom był budowany od 1989 roku, z przerwami na różne prace. Obecnie w środku nie ma dokończonych podług jak i brakuje schodów wejściowych - wchodzi się przez garaż.

Czy możecie doradzić w jaki sposób sprawdzić dokumenty przed zakupem? Dodam, że w KW widnieje "plac budowy".

ODPOWIEDZ