pytanie 1164

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 14 lis 2006, 10:00

A co sądzicie o pytaniu 1164:
W razie zawarcia przedwstępnej umowy najmu nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego, a tylko w formie pisemnej:

0strona umowy może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej w przypadku niewykonania umowy przez drugą ze stron.
1brak jest podstaw do dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej w przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron;
0przy umowie najmu nie można zawierać przedwstępnej;

Według mnie skoro kodeks nie zawiera zastrzeżenia formy aktu notarialnego dla tej umowy, a wręcz nawet mówi, że tylko umowa najmu nieruchomości na okres pow. roku powinna być zawarta na piśmie, to prawidłowa jest odpowiedź a. A może ja już całkiem z przeuczenia zgłupiałam?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 14 lis 2006, 12:01

Forma pisemna przy umowie przedwstępnej najmu powinna wystarczyć. Nie słyszałem czy ktoś zawierał takie umowy w formie notarialnej. Art. 390

iwona
Posty: 63
Rejestracja: 07 kwie 2006, 17:29

Post autor: iwona » 14 lis 2006, 14:23

Z pewnością pojawia sie pytanie, po co taka umowę zawierać w formie aktu notarialnego ? Jednakże wyobraźcie sobie taką sutuację, że inwestor, który ma własne środki chce wybudować dla kogoś, kto ma konkretne potrzeby okresloną nieruchomość ( np. bank ). Angażuje własne srodki, ale z drugiej strony spełnia wymagania przyszłego najemcy, mając pewność, że ten najemca będzie wynajmował tę nieruchomość przez kolejnych 10 czy 15 lat. Nie sądzicie, że w takiej sytuacji warto zawrzeć umowe przedwstępną w formie aktu notarialnego ?

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 18 lis 2006, 23:30

[quote:85e2b83483="iwona;1969"]Z pewnością pojawia sie pytanie, po co taka umowę zawierać w formie aktu notarialnego ? Jednakże wyobraźcie sobie taką sutuację, że inwestor, który ma własne środki chce wybudować dla kogoś, kto ma konkretne potrzeby okresloną nieruchomość ( np. bank ). Angażuje własne srodki, ale z drugiej strony spełnia wymagania przyszłego najemcy, mając pewność, że ten najemca będzie wynajmował tę nieruchomość przez kolejnych 10 czy 15 lat. Nie sądzicie, że w takiej sytuacji warto zawrzeć umowe przedwstępną w formie aktu notarialnego ?[/quote:85e2b83483]

Witaj !
Forma aktu notarialnego dla przedwstępnej umowa najmu wg mnie może mieć duże praktyczne znaczenie np. wtedy gdy będzie przewidziane w tej umowie , że przyszły najemca , czy nawet obie strony umowy, zobowiazują się do zapłaty stronie przeciwnej dużej kwoty w razie odstapienia z własnej winy od zawarcia przyrzeczonej umowy najmu.
Jeśli dodatkowo w tej umowie (w akcie notarialnym ) strony poddadzą się dobrowolnej egzekucji w trybie art. 777 kpc , to takie rozwiazanie jest bardzo dobrym i skutecznym zabezpieczeniem stron przed stratami jakie by poniosły w razie wycofania się strony przeciwnej.
Tak więc widzę sens takiej formy dla umowy najmu ale oczywiście w przypadkach uzasadnionych a nie do powszechnego stosowania.

Pozdrawiam
galined

ODPOWIEDZ