Mieszkanie komunalne.

Tutaj można wpisywać nowe tematy poruszające problemy rynku nieruchomości nie sklasyfikowane w innych działach forum
Maciej29
Posty: 1
Rejestracja: 12 paź 2023, 12:50

Mieszkanie komunalne.

Post autor: Maciej29 » 12 paź 2023, 13:00

Witam , mój kolega posiada mieszkanie komunalne które nie jest wykupione, nie ma swojej rodziny ani dzieci , co można zrobić żeby po jego śmierci nie przepadło, czy zameldować moje dziecko wystarczy? czy musiałbym je wykupić i podpisać umowę że mi je sprzedał? Dziękuję .

Ciekawski33
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2023, 11:25

Mieszkanie komunalne.

Post autor: Ciekawski33 » 25 paź 2023, 13:09

To dość skomplikowana kwestia i może zależeć od wielu czynników, w tym od przepisów lokalnych i umowy, na jakiej opiera się mieszkanie komunalne. Zazwyczaj takie mieszkania nie mogą być dziedziczone, ale przepisy różnią się w zależności od regionu.

Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lokalnym urzędem miejskim lub spółdzielnią mieszkaniową, która zarządza mieszkaniami komunalnymi. Tam powinni udzielić ci dokładnych informacji na ten temat i doradzić, jak najlepiej zabezpieczyć sytuację mieszkania po śmierci kolegi. Warto również skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w nieruchomościach, aby uzyskać profesjonalną poradę w tej sprawie.

Jeśli chodzi o zameldowanie dziecka, to może być ono jednym z warunków, ale możliwe, że będą wymagane dodatkowe formalności. Warto także zorientować się, czy istnieje możliwość wykupienia mieszkania komunalnego, jeśli taka opcja jest dostępna.

Pamiętaj, że procedury w takich przypadkach mogą być złożone, ale ważne jest, aby działać zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości. Powodzenia!

peter766
Posty: 6
Rejestracja: 05 paź 2023, 8:33

Mieszkanie komunalne.

Post autor: peter766 » 02 lis 2023, 9:43

czesc! w sprawie mieszkania komunalnego to jest tak, ze po prostu zameldowanie dziecka nie zalatwi sprawy. :? mieszkanie komunalne to troche inna bajka niz wlasnosciowe, bo tutaj decyduje umowa najmu z gmina. po pierwsze, to twoj kolega moglby sie zapytac w odpowiednim urzedzie, czy jest mozliwosc, zeby ktos z rodziny lub bliskich zostal wpisany do umowy jako wspolnik czy nastepca praw. w razie czego, takie rzeczy najlepiej zalatwiac za zycia, bo pozniej to juz roznie bywa z procedurami. jezeli chodzi o wykup, to tez nie takie proste. zeby mieszkanie wykupic, trzeba spelnic pewne warunki i nie zawsze to jest mozliwe. nawet jesli twoje dziecko byloby zameldowane, to nie oznacza, ze samo w sobie staje sie uprawnione do wykupu. :twisted: no i nawet jesli twoj kolega zdecydowalby sie sprzedac mieszkanie po wykupie, to byscie musieli przejsc przez caly proces kupna-sprzedazy jak przy normalnym mieszkaniu. a sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, jesli twoj kolega nie ma rodziny. bo wtedy po smierci, jesli nie zostawi testamentu, to dobro gminne wraca do gminy. dlatego warto tez zastanowic sie nad spisaniem testamentu, ale to juz trzeba by bylo skonsultowac z prawnikiem, zeby wszystko bylo cacy i zgodnie z prawem. podsumowujac, to takie kwestie najlepiej jest przedyskutowac z kims, kto sie na tym zna, typu prawnik czy doradca z urzedu mieszkaniowego. oni najlepiej doradza, co mozna zrobic w takiej sytuacji. :D

peter766
Posty: 6
Rejestracja: 05 paź 2023, 8:33

Mieszkanie komunalne.

Post autor: peter766 » 10 maja 2024, 18:10

Przypomniał mi się właśnie ten temat, ponieważ nie dawno w moim sąsiedztwie doszło do takiej sytuacji, że umarła starsza pani, która co prawda miała rodzinę typu siostrzenica i siostrzeniec, no ale mieszkanie komunalne nie było wykupione i oczywiście zostało w majątku gminy, czemu można było zapobiec wcześnie j[modl]

ODPOWIEDZ