Obowiązkowe ubezpieczenie rzeczoznawców

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 14 lis 2006, 22:33

Jak wiadomo rzeczoznawca majątkowy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w art. 174 ust. 3 i 3a ugn. Ciekawi mnie na jakie kwoty zawierane są ubezpieczenia rzeczoznawców i czy zdarzyło się jakiemuś reprezentantowi tego zawodu, że z jego polisy było wypłacane odszkodowanie. Jak to ubezpieczenie wygląda od strony praktycznej i czy jest jakimś obciążeniem dla rzeczoznawcy?

mazi
Posty: 16
Rejestracja: 17 wrz 2006, 9:30

Post autor: mazi » 15 lis 2006, 20:05

Witam.
Ubezpieczenie jest obwiązkowe wg mnie dość drogie bo ubezpieczenie na sumę ubezpieczenia ok 100 000 zł to wydatek ok 300-400 zł. Tylko co to za suma przy określaniu wartości nieruchomości.Moim zdaniem suma ubezpieczenia powinna zaczynać się od wartości 1 000 000. Oczywiście można ale to wydatek kilku tysięcy. Z doświadczenia wiem że 95% RM ubezpiecza się na minimalną stawkę żeby ,,spełnić obowiązek ustawowy".
Nie znam z przypadku wypłaty takiego ubezpieczenia...
Pozdrawiam

iwona
Posty: 63
Rejestracja: 07 kwie 2006, 17:29

Post autor: iwona » 16 lis 2006, 20:07

Wydaje mi się, że w przypadku takiego ubezpieczenia nie ma zanczenia oszacowana wartość, lecz szkoda jaka powstała w wyniku oszacowania takiej, a nie innej wartości. Ja to rozumiem w ten sposób, że np. wyceniam wartość początkową środka trwałego, który stanowi koszt uzyskania przychodu i wpływa na wysokość płaconego przez danego podatnika podatku. Przychodzi Urząd Skarbowy i stwierdza, że ten koszt jest za wysoki, a tym samym płacony podatek za niski. Myślę, że w takiej przykładowej sytuacji istotna będzie różnica w kwocie, którą podatnik powinien był płacić, gdyż
okazało się, że wartośc początkowa jest błędnie oszacowana, a tą którą płacił ustalając tak wysoką kwotę odpisu amortyzacyjnego ( gdyż taką miał wartość w operacie szacunkowym ).
Może się mylę, ale wydaje mi się że na tym polega idea takiego ubezpieczenia.

mazi
Posty: 16
Rejestracja: 17 wrz 2006, 9:30

Post autor: mazi » 16 lis 2006, 23:02

Witam
Myśle że nie jest tak jak piszesz. Jeśli wartość była źle określona to błąd RM,a tego nie obejmuje ubezpieczenie OC. Nie jest to ubezpieczenie od żle wykonanego operatu tylko od odpowiedzialności cywilnej. Z tego co wiem to aby firma mogła wypłacić odszkodowanie to najpierw sprawdzi poprawność wykonania operatu, najpierw stowarzyszenie potem KOZ-a. A tu obrona operatu jest b. trudna.
Pozdrawiam

iwona
Posty: 63
Rejestracja: 07 kwie 2006, 17:29

Post autor: iwona » 17 lis 2006, 9:20

Ja oczywiście napisałam w dużym uproszczeniu, że przychodzi Urząd Skarbowy, kwestionuje okresloną wartość i wszyscy się na to zgadzają. Z pewnością ten operat podlega weryfikacji.
A tak właściwie, to życzę wszystkim i sobie, aby taka sytuacja nikogo nie spotkała.

mazi
Posty: 16
Rejestracja: 17 wrz 2006, 9:30

Post autor: mazi » 17 lis 2006, 13:54

Masz rację. Nie życzę nikomu takich sytuacji.
Pozdrawiam

www
Posty: 28
Rejestracja: 27 gru 2006, 20:05

Post autor: www » 31 gru 2007, 14:45

Może ktoś z Państwa odpowie mi czy jednoczesnemu ubezpieczeniu OC podlega RzM i Firma w której on pracuje i dla której wykonuje operaty. Czy ustawodawca określił to jednoznacznie?
Wszystkiego najlepszego w nowym 2008 roku.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 31 gru 2007, 15:23

Jak mówi art. 175 ust 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami: „Rzeczoznawca majątkowy podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w art. 174 ust. 3 i 3a. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców, o których mowa w art. 174 ust. 6.” (Przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność w zakresie szacowania nieruchomości, jeżeli czynności z tego zakresu będą wykonywane przez rzeczoznawców majątkowych.). Jak widać ubezpieczają się rzeczoznawcy oraz owi przedsiębiorcy jeśli prowadzą działalność polegającą na szacowaniu nieruchomości przez rzeczoznawców majątkowych) W 2007 roku minimalna wysokość ubezpieczenia wynosiła 95.697,50 zł. W 2008 roku na pewno będzie to jeszcze niższa suma ze względu na niższy kurs euro. Będzie to zapewne nieco poniżej 90.000 zł. Czy taka kwota ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności RM wystarczy?

www
Posty: 28
Rejestracja: 27 gru 2006, 20:05

Post autor: www » 31 gru 2007, 16:05

Czy wystarczy?
A jaki przepis to reguluje, ja jestem bliższy interpretacji Iwony, chociaż wykładni prawnej nie ma (przynajmniej ja nie znam)

Radsad
Posty: 32
Rejestracja: 10 sty 2007, 21:10

Post autor: Radsad » 31 gru 2007, 17:52

Kwestie ubezpieczenia OC reguluje rozporządzenie MF z dnia 21.09.2004r. Większość RM ubezpiecza się na wskazaną w w/w rozporządzeniu kwotę minimalną 25tys. euro. Obejmuje ono praktycznie wszystkie aspekty działania RM, za wyjątkiem szkód wymienionych w rozporządzeniu. Przynależność do stowarzyszenia w ramach RFSRM znacznie obniża składkę - te są bardzo zróżnicowane nawet w tym samym towarzystwie - PZU w moim mieście oferowało mi zawarcie umowy za ok. 400zł - w Katowicach ubezpieczylem się za 250zł. pozdro.... Szczęśliwego Nowego Roku!!!

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 sty 2008, 21:45

Na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rzeczoznawcy majątkowego, minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz wszystkich zdarzeń, których skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych 25.000 euro. Kwota ta ustalana jest przy zastosowaniu kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta. W dniu dzisiejszym, pierwszy średni w bieżącym roku kurs euro ogłoszony przez NBP wynosił 3,5975 czyli w przeliczeniu na złote minimalna suma ubezpieczenia OC wynosi w tym roku 89.937,50 złotych.

ODPOWIEDZ