istotne warunki umów

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
magdab76
Posty: 22
Rejestracja: 28 paź 2006, 15:48

Post autor: magdab76 » 18 lis 2006, 17:49

takie pytanie pojawiało się na ustnym , czy ktoś mógłby naświetlić blizej o czym należy mówić? mnie znane jest pojęcie istotne przedmiotowo elementy umów, ale to podobno nie to samo.

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 18 lis 2006, 18:42

Tak warunek to nie to samo co element. Ja wyszłabym od tego co to jest warunek, czyli uzależnienie od zdarzenia przyszłego i niepewnego. Kodeks cywilny pozwala z zastrzeżeniem wyjątków podanych w ustawie lub wynikających z istoty czynności prawnej na zawieranie umów uzależnionych od zdarzenia przyszego i niepewnego. Mówi też że warunek niemożliwy , lub przeciwny ustawie lub zasadom współżycia społ.pociąga za sobą nieważność czynności prawnej, gdy jest zawieszający, a uważa się za nie zastrzeżony jak jest rozwiązujący. Podałabym dalej, że ustawa nie pozwala na zawieranie umowy z zastrzeżeniem warunku np.umowy przenoszącej własność nieruchomości. Warunek można zastrzec np. w umowie przedwstępnej czy najmu, czy sprzedaży rzeczy ruchomej. Istotny tzn. ważny, podstawowy bez którego dana umowa nie ma racji bytu i będzie mogła być spełniona. A wszystko zależy jaka umowa i czego dotyczy.Tak ja bym odpowiedziała dzisiaj, ale może ktoś mądrzejszy ode mnie się wypowie.

magdab76
Posty: 22
Rejestracja: 28 paź 2006, 15:48

Post autor: magdab76 » 18 lis 2006, 19:31

wszystko sie zgadza , tylko ze osoba która miała zadane to pytanie na ustnym też wyszła od tego że warunek jest zasrezeżeniem umownym ,które może lecz nie musi znależc się w tresci umowy itd , tylko że komisja po jej wysłuchaniu stwierdziła , że zupełnie nie o to chodzi , aja nie mam pojecia o co? bo na gruncie prawa nie spotkałam sie do tej pory z określeniem "istotny warunek".:) bądz tu mądry i pisz wiersze...

karolina899
Posty: 23
Rejestracja: 23 paź 2006, 21:16

Post autor: karolina899 » 18 lis 2006, 19:37

Nie wiem jak dokładnie brzmiało pytanie, ale spotkałam się z pytaniem na egzaminie ustnym "Co to są istotne warunki umowy".
Prawidłowa odpowiedź, która wystarczyła komisji, brzmiała "są to te warunki, bez zawarcia których umowa byłaby nieważna. Są to: przedmiot umowy, strony umowy oraz cena przedmiotu umowy".
Czasami komisja oczekuje prostych krótkich odpowiedzi. Ale na pewno różne są komisje ;-)

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 18 lis 2006, 19:45

oj chyba to odpowiedź ale na pytanie istotne elementy umowy, a nie warunki. Chyba że natstąpiło przejęzyczenie komisji czy zdający źle zapamiętał pytanie

karolina899
Posty: 23
Rejestracja: 23 paź 2006, 21:16

Post autor: karolina899 » 18 lis 2006, 19:50

nie wiem kto się przejęzyczył, ale takie było pytanie i taka była odpowiedź

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 27 sty 2007, 22:59

Komisja mogła zadać takie pytanie ,ponieważ w każdej umowie są zawarte warunki na jakich właśnie umowa jest zawierana .

Przykładem są warunki fanansowe,na jakich warunkach można odstąpić od umowy.
Powyższe warunki należą także do elementów danej umowy.
A określenie stron lub przedmiotu nie są warunkami umowy tylko elementami
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ