Specjalizacja w zawodzie pośrednika

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Małgosia
Posty: 34
Rejestracja: 07 wrz 2005, 20:27

Post autor: Małgosia » 19 wrz 2005, 22:54

Mam pytanie: czy wśród pośredników w obrocie nieruchomościami dozwolona jest specjalizacja np. ze względu na rodzaj wykonywanych usług, albo rodzaj nieruchomości, czy też taka specjalizacja jest niedopuszczalna?

imported_W
Posty: 125
Rejestracja: 29 gru 2004, 12:58

Post autor: imported_W » 19 wrz 2005, 23:17

Zgodnie z prawem jest niedopuszczalna...

Małgosia
Posty: 34
Rejestracja: 07 wrz 2005, 20:27

Post autor: Małgosia » 21 wrz 2005, 18:13

Mam co do tego pewne watpliwości. Zgodnie z tym co mówi ustawa o gospodarce nieruchomościami czynności pośrednictwa mogą (a nie muszą) być wykonywane w stosunku do wszelkich nieruchomości, a także na rzecz wszystkich osób fizycznych i prawnych itd. Wydaje mi się, że właśnie ta ustawa pozostawia pośrednikom pewnego rodzaju "furtkę". Informacje na ten temat znalazłam także w Vademecum pośrednika nieruchomości pod redakcją W. Brzeskiego, G. Dobrowolskiego i Sz.Sędka - "Tak jak w każdym zawodzie konieczna jest specjalizacja. Pośrednik zajmujący się na co dzień mieszkaniami może mieć zasadnicze trudności, gdy w jego biurze pojawi się klient oferujący do sprzedaży gospodarstwo rolne.......Typ nierichomości będący przedmiotem pracy pośrednika to jedno z zagadnień specjalizacji. Innym jest rodzaj klienta". Ponieważ zdania na ten temat są podzielone chciałabym wiedzieć czy jest jakaś konkretna ustawa, która jednoznacznie mówi,że specjalizacje w zawodzie pośrednika są niedopuszczalne. Będę wdzięczna za pomoc w wyjaśnieniu tego zagadnienia.[/b]

imported_W
Posty: 125
Rejestracja: 29 gru 2004, 12:58

Post autor: imported_W » 21 wrz 2005, 18:53

Ja ten artykuł 180 pkt.6 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 261 poz. 2603) interpretuje w ten sposób:
nikt nie zabroni Pani specjalizować się w danej dziedzinie obrotu nieruchomościami, np. sprzedażą pałaców ale jak zostanie Pani poproszona o dokonanie czynności pośrednictwa w sprzedaży kawalerki to nie może Pani odmówić - zasłaniając się wąską specjalizacją - i tyle :)

Małgosia
Posty: 34
Rejestracja: 07 wrz 2005, 20:27

Post autor: Małgosia » 25 wrz 2005, 22:49

Interpretacja tego artykułu przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej (zwróciłam się z tym problemem bezpośrednio do jednego z członków owej Komisji) jest zdecydowanie inna. Specjalizacja jest jak najbardziej dozwolona. Więcej - zgodnie ze Standardami Zawodowymi Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami (rozdział 3 - Kompetencja i profesjonalizm

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 03 paź 2005, 23:59

[quote:8b174975b1="Woqlski"]Ja ten artykuł 180 pkt.6 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. 2004 r. Nr 261 poz. 2603) interpretuje w ten sposób:
nikt nie zabroni Pani specjalizować się w danej dziedzinie obrotu nieruchomościami, np. sprzedażą pałaców ale jak zostanie Pani poproszona o dokonanie czynności pośrednictwa w sprzedaży kawalerki to nie może Pani odmówić - zasłaniając się wąską specjalizacją - i tyle :)[/quote:8b174975b1]A to dobre :D
Proponuję więc zgłosić się ze sprzedażą kawalerki np. do Cushman & Wakefield Healey & Baker Polska Sp. z o.o. industrial.pl, na pewno chętnie podpiszą umowę pośrednictwa i to na wyłączność!!
Przecież nie mogą odmówić zasłaniając się wąską specjalizcją - nieprawdaż???

imported_W
Posty: 125
Rejestracja: 29 gru 2004, 12:58

Post autor: imported_W » 04 paź 2005, 7:11

Ciekawe na jakiej zasadzie działa ta firma i czy czynności pośrednictwa są wykonywane przez licencjonowanych pośredników. Możliwe, iż sprzedają i wynajmują własne nieruchomości. Niestety nie znalazłem na ich stronie tych podstawowych informacji...

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 04 paź 2005, 8:13

[quote:d342808c7d="Woqlski"]Ciekawe na jakiej zasadzie działa ta firma i czy czynności pośrednictwa są wykonywane przez licencjonowanych pośredników. Możliwe, iż sprzedają i wynajmują własne nieruchomości. Niestety nie znalazłem na ich stronie tych podstawowych informacji...[/quote:d342808c7d]
Wziąłeś to zbyt dosłownie. Tę firmę dałem tylko jako przykład specjalizacji firm pośrednictwa. Firmy działające np. na rynku powierzchni komercyjnych nie przyjmą oczywiście do obsługi tej przysłowiowej kawalerki, bo każdy pośrednika ma prawo tak kształtować swój rynek jak mu się to tylko spodoba i jest to zgodne z obowiązującymi przepisami.
Przykład z innej beczki. "Przychodzi baba z bolącym uchem do ortopedy". Czy ortopeda zabierze się za leczenie? Oczywiście nie. Odeśle babę do laryngologa. Podobnie posrednik specjalizujący się w gruntach odeśle klienta z kawalerką do pośrednika bez specjalizacji lub specjalizującego się w mieszkaniach.

lajkonik
Posty: 99
Rejestracja: 17 maja 2005, 21:57

Post autor: lajkonik » 13 gru 2006, 15:28

temat pozostał otwarty - podsumowując dyskusję: specjalizacja w obrocie nieruchomościami jest możliwa a nawet wskazana. Czy tak to pozostawimy?

ODPOWIEDZ