ustawa o cudzoziemcach

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
karolina899
Posty: 23
Rejestracja: 23 paź 2006, 21:16

Post autor: karolina899 » 28 lis 2006, 23:46

Witam.
Przegladałam test listopadowy i mam kilka wątpliwości w związku z zaznaczonymi odpowiedziami. Chodzi mi głównie o pytania dot. ustawy o cudzoziemcach. Czytałam ją 100 razy, znam już ją na pamięć, jednak nie nadal nie potrafię odpowiedzieć na niektóre z tych pytań. Może źle interpretuję ta ustawę, ale jeśli ktoś mógłby mi to w skrócie wytłumaczyć, to będę bardzo wdzięczna.

14. Nieruchomość położoną w Warszawie zabudowaną halami magazynowymi i oznaczoną w rejestrze gruntów symbolem Ba bez zezwolenia może nabyć:
a. obywatel Niemiec;
b. obywatelka Wietnamu zamieszkująca w Polsce od 8 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się;
c. obywatel Białorusi, którego żona od dwóch lat posiada polskie obywatelstwo.

33. Obywatel Niemiec na podstawie testamentu swojej matki odziedziczył nieruchomość rolną o powierzchni 45ha, położoną na terenie Polski. W tej sytuacji:

a. powinien wystąpić z wnioskiem o wydanie zezwolenia w terminie 2 lat od dnia śmierci swojej matki;
b. powinien wystąpić z wnioskiem o wydanie zezwolenia w terminie 2 lat od dania ogłoszenia testamentu przez sąd;
c. nie musi występować z wnioskiem o wydanie zezwolenia.


79. Samodzielny lokal mieszkalny w Sopocie wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomościach stanowiących drogi dojazdowe do osiedla i teren zieleni parkowej bez zezwolenia może nabyć:
a. obywatel Niemiec, który jest już właścicielem innej nieruchomości położonej w Polsce;
b. obywatelka Wietnamu zamieszkująca w Polsce od 8 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się;
c. obywatel Białorusi, którego zona od dwóch lat posiada obywatelstwo polskie.

84. Nabycie nieruchomości położonej na terenie Polski przez spółkę z ograniczona odpowiedzialnością z siedzibą w Norwegii będzie wymagało zezwolenia:
a. w każdym przypadku;
b. tylko na nabycie nieruchomości rolnej powyżej 1 ha;
c. na każde nabycie nieruchomości leśnej.



I przy okazji to pytanie

70. Wybudowanie obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę powoduje:
a. w każdym przypadku obowiązek rozbiórki takiego obiektu;
b. obowiązek przedstawienia na żądanie organu zaświadczenia, że budowa nie jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
c. uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu.

W testach jest B, a nie powinno być C? Proszę o pomoc, bo już się pogubiłam :-(

iwona
Posty: 63
Rejestracja: 07 kwie 2006, 17:29

Post autor: iwona » 29 lis 2006, 9:34

Moje wątpliwości budzi odpowiedź na pyt.79, bo
Art. 8. 1. Nie wymaga uzyskania zezwolenia, z zastrzeżeniem ust. 3:

1) nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388),

Moim zdaniem dotyczy to wszystkich cudzoziemców, a nie tylko Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a poza tym może to być nie jeden lokal mieszkalny.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 29 lis 2006, 10:57

Autor napisał w pytaniu, że właściciel nieruchomości lokalowej kupił też udział w nieruchomościach stanowiących drogi dojazdowe i zieleń parkową. Zdającego egzamin ma to zmylić że chodzi tu udział w nieruchomości wspólnej czyli prawo związane z prawem własności nieruchomości. A chodzi tu o to że cudzoziemiec nabywa nieruchomość lokalową oraz udział we własności (współwłasność) innych nieruchomości stanowiących drogi dojazdowe do osiedla i teren zieleni parkowej. Pytanie miało być podchwytliwe i mylące, trzeba je uważnie przeczytać.

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 29 lis 2006, 14:27

Kochani Sopot to strefa nadgraniczna, zwróćcie uwagę! Więc tylko a.

iwona
Posty: 63
Rejestracja: 07 kwie 2006, 17:29

Post autor: iwona » 29 lis 2006, 15:08

Alicjo proszę rozjaśnij mi swoją odpowiedź, gdyż w ustawie jest

3. (30) Zwolnień, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do nieruchomości położonych w strefie nadgranicznej oraz gruntów rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha.

Skoro takich zwolnień nie stosuje się, to myslę że nie ma znaczenia, czy to Niemiec, czy też cudzoziemiec z Wietnemu, bo gdy to jest nieruchomośc położona w strefie nadgranicznej, to każdy potrzebuje zezwolenia.
Wydawało mi się, że jakoś trawię tę ustawę, ale teraz mam totalny mętlik. Mimo wszystko jestem bardziej skłonna przychylić się do interpretacji Pana Piotra.

dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 29 lis 2006, 15:34

witam!
wtrącę swoje zdanie chociaż nie wiem też jak powinno być poprawnie czytałam te pytania tyle razy i tez mi to nie pasuje a moęe tu jest błąd w pytaniu, bo gdyby było tak:
-Samodzielny lokal mieszkalny w Sopocie wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomościach stanowiących drogi dojazdowe do osiedla i teren zieleni parkowej bez zezwolenia "NIE" może nabyć:
i teraz pasują wszystkie trzy odpowiedzi ABC
gdyby tak mozna było sobie zmienić pytanie na egzaminie i dostosowac je do odpowiedzi CO????
to taki mały kawał chciałam was troche rozbawic przed egzaminem
pozdrawiam wszystkich zdających 30 listopada i życzę 100/100

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 29 lis 2006, 16:15

W ustawie jest "zwolnień" a zwolnienia dotyczą pozostałych cudzoziemców spoza Unii. Obywateli Unii nie musza ubiegać się o zezwolenie( z małymi wyjątkami-rolne i drugi dom). Więc tu będzie a czyli tylko Niemiec.

dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 29 lis 2006, 16:33

Odnośnie 33 pytania to art. 7 ust. 2 mówi że osoby uprawnione do dziedziczenia ustawowego nie muszą uzyskiwać zezwolenia na nabycie nieruchomości. tutaj zmylny jest ten testament.
Ja to tak rozumiem jeżeli osoba "obca" nie uprawniona do dziedziczenia ustawowego nabędzie nieruchomość na podstawie testamentu to musi uzyskac zezwolenie w ciągu 2 lat od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy).
natomaist jeżeli osoba uprawniona do dziedziczenia ustawowego nabędzie nieruchomość w spadku to nie musi uzyskac zezwolenia.
Nie wiem czy zrozumiale się wyraziłam.?
proszę o inne komentarze.

karolina899
Posty: 23
Rejestracja: 23 paź 2006, 21:16

Post autor: karolina899 » 29 lis 2006, 16:58

Witam.

Dziękuję za odpowiedzi.
Nadal jednak nie rozumiem dlaczego w pyt. 14 odpowiedź C jest zaznaczona jako nieprawidłowa?

14. Nieruchomość położoną w Warszawie zabudowaną halami magazynowymi i oznaczoną w rejestrze gruntów symbolem Ba bez zezwolenia może nabyć:
a. obywatel Niemiec;
b. obywatelka Wietnamu zamieszkująca w Polsce od 8 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się;
c. obywatel Białorusi, którego żona od dwóch lat posiada polskie obywatelstwo.


I co z pytaniem nr 70?

70. Wybudowanie obiektu budowlanego bez wymaganego pozwolenia na budowę powoduje:
a. w każdym przypadku obowiązek rozbiórki takiego obiektu;
b. obowiązek przedstawienia na żądanie organu zaświadczenia, że budowa nie jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
c. uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam jutro kciuki

dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 29 lis 2006, 17:10

to znów ja
zona Białorusina posiada Polskie obywatelstwo , ale nie wiadomo gdzie oni mieszkają. no i nie wiadomo czy nieruchomość stanowic bedzie wspólność ustawową małżeńską. i chyba dlatego "C"- nie.

odnosnie 70 to budowa musi być zlegalizowana i dopiero występujemy o pozwolenie o uzytkowanie i dlatego chyba "B"
tak mi sie wydaje
pozdrawiam

karolina899
Posty: 23
Rejestracja: 23 paź 2006, 21:16

Post autor: karolina899 » 29 lis 2006, 17:22

Dzięki Dona.
Już chyba rozumiem o co chodzi z żoną Białorusina :-)
Jednak nadal nie daje mi spokoju pytanie nr 70

Nigdzie nie znalazłam nic na temat przedstawiania jakiś zaświadczeń dotyczących budowy. Może organ sam je sprawdza?
Jest natomiast wyraźnie napisane, że trzeba uzyskać pozwolenie na użytkowanie obiektu. Nie wiem jak to rozumieć :-(

dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 29 lis 2006, 17:25

[quote:2f7a5dda13="Alicja;2426"]W ustawie jest "zwolnień" a zwolnienia dotyczą pozostałych cudzoziemców spoza Unii. Obywateli Unii nie musza ubiegać się o zezwolenie( z małymi wyjątkami-rolne i drugi dom). Więc tu będzie a czyli tylko Niemiec.[/quote:2f7a5dda13]

dzięki Alicja!!!!
dopiero to dotarło do mojej pustej głowy, a nie mogłam sobie tego ułożyć. A ja chciałam pytanie przestawić.
Widze że jak napisze jakąś głupotę to zmuszam innych do myslenia. Dzięki jescze raz!!!!

dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 29 lis 2006, 17:27

zaczekaj zaraz znajdę w ustawie i podam ci. bo nie umiem tego przełożyc na język Polski!!

dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 29 lis 2006, 17:35

Art. 48. 1. Właściwy organ nakazuje, z zastrzeżeniem ust. 2, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę.
2. Jeżeli budowa, o której mowa w ust. 1:
1) jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności:
a) ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
b) ustaleniami ostatecznej, w dniu wszczęcia postępowania, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
2) nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem
- właściwy organ wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych.
3. W postanowieniu, o którym mowa w ust. 2, ustala się wymagania dotyczące niezbędnych zabezpieczeń budowy oraz nakłada obowiązek przedstawienia, w wyznaczonym terminie:
1) zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej, w dniu wszczęcia postępowania, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego;
2) dokumentów, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1, 2 i 4 oraz ust. 3; do projektu architektoniczno-budowlanego nie stosuje się przepisu art. 20 ust. 3 pkt 2.
4. W przypadku niespełnienia w wyznaczonym terminie obowiązków, o których mowa w ust. 3, stosuje się przepis ust. 1.

patrz ustep 3 p.1)
zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej, w dniu wszczęcia postępowania, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego;
to chyba o to chodzi !!!1

karolina899
Posty: 23
Rejestracja: 23 paź 2006, 21:16

Post autor: karolina899 » 29 lis 2006, 17:41

Tak, to na pewno o to chodziło, dziękuję bardzo. Teraz już rozumiem wszystko :-)

ODPOWIEDZ