Egzamin 30-11-2006

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
andrzej125
Posty: 59
Rejestracja: 09 sie 2006, 11:22

Post autor: andrzej125 » 01 gru 2006, 7:03

cześć, przypomniało mi się : czy organ w pozwoleniu na budowę zatwierdza:
- koncepcję zamierzenia budwlanego
- projekt budowlany
- projekt zagospodarownania terenu;
wg mnie najwłaściwsza odp. to b, koncepcja odpada, a projekt zagosp. terenu jest częścią projektu budowlanego.
Zaraz lece na ustny :)
pozdrawiam

pat
Posty: 24
Rejestracja: 31 maja 2006, 8:43

Post autor: pat » 01 gru 2006, 10:56

Witajcie!
Wczoraj zdalam ustny!!!
Zgodnie ze zwyczajem spowiadam sie z pytan, ktore pojawily sie w naszej komisji :)
-podstawowe definicje i pojecia (nieruchomosc lokalowa,hipoteka,dzialka gruntu itp.)
-roznice miedzy wlasnoscia a spoldzielczym wlasnosciowym
-dokumenty do sprzedazy domu w stanie surowym zamknietym
-cechy umowy cywilno-prawnej i aktu notarialnego(porownac)
-po co zawiera sie umowe przedwstepna( co daje, kiedy jest niezbedna itp)
-mapa zasadnicza(co to jest-definicja i co sie w niej znajduje, jakie informacje dla posrednika)
-co zawiera wypis z ewid.gruntow
-rodzaje hipotek
-oplata adiacencka

Moze jeszcze cos sobie przypomne pozniej. Generalnie pytania byly raczej scisle zwiazane z transakcjami.Jak widzicie pytania byly calkiem "normalne". Najtrudniejsze jednak do zniesienia byly te w stylu "to wszystko?,moze jeszcze cos pani sobie pozniej przypomni..." ;). Wczoraj poprawialam ustny, ktory oblalam we wrzesniu. Wiele zalezy od komisji.Zycze szczescia wszystkim, ktorzy maja to jeszcze przed soba! Trzymajcie sie!

dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 01 gru 2006, 11:03

[quote:61f79d6cb8="andrzej125;2464"]-tylko dobra materialne
-tylko dobra niematerialne
-wszystkie dobra dostępne dla konsumentów (jakoś tak)
raczej C

czy wybudowanie płotu o wys. 2.20 wymaga:
nie ważne jakie były odpowiedzi będzie że wymaga decyzji - pozwolenia na budowę[/quote:61f79d6cb8]

Prawo Budowlane:
Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
23) ogrodzeń;
Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
3) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m

a wiec budowa ogrodzenia o wysokości powyżej 2,20 m wymaga jedynie złoszenia własciwemu organowi.

515050
Posty: 12
Rejestracja: 07 wrz 2006, 22:32

Post autor: 515050 » 01 gru 2006, 11:19

witam

pisemny za pierwszym podejściem
podobnie ustny

po tym całym cyrku
moim zdaniem trudniejsze jest zdanie testów
ustny zdecydoeanie łatwiejszy
moje pytania z ustnego

jakie instytucje może odwiedzac pośrednik na podstawie umowy
prawo pierwokupu,kiedy przysługuje gminie
dokumenty przy sprzedaz odrębnej własnosci
opłaty towarzyszące transakcji sprzedazy
co zawiera karta nieruchomości w przypadku swpdl
jakie są niezbędne przy sprzedaży działki gruntu


do egzaminu przygotowywałem sie około 3 tygodni
jeżeli chodzi o kurs i praktykę to potraktowałem je b.poważnie
nie opuściłem żadnych zajęc ,uczestniczyłem w zajęciach

zdanie jest możliwe ale trzeba naprawdę przysiąśc

pozdrawiam

dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 01 gru 2006, 11:19

Panie Andrzeju proszę o więcej pytań, które Pan zapamiętał nie ważne czy całe pytanie aby był wątek to wystarczy aby poszukać w materiałach czy ustawach. chodzi przede wszystkim i zakres pytania.

Proszę również inne osoby które coś pamietają o podzielenie się z nami.

Pozdrawiam i gratuluję tym co zdali.

kati
Posty: 33
Rejestracja: 26 lis 2006, 0:04

Post autor: kati » 01 gru 2006, 11:47

[u:c3d5d1e61c]Pat -w którym pokoju wczoraj zdawałaś?[/u:c3d5d1e61c]
JA też wczoraj ZDA

kati
Posty: 33
Rejestracja: 26 lis 2006, 0:04

Post autor: kati » 01 gru 2006, 12:07

i jeszcze jakie inni mieli:
-określić przedmiotowo istotne elementy umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami?
-w jaki sposób spółdzielnia ustanawia wspl?
-zdefiniować pośrednictwo w obrocie nieruchomościami?
-wymienić tryb dotyczący sprzedaży nieruchomości gruntowej oraz dokumenty niezbędne do przeprowadzenia transakcji?
-co to jest nieruchomość lokalowa oraz omówić zakres praw związanych z nieruchomością?
-kiedy powstaje nieruchomość lokalowa i jakie dokumenty należy zgromadzić w celu ustanowienia odrębnej własności?
-czy pośrednik może napisać umowe najmu?

andrzej125
Posty: 59
Rejestracja: 09 sie 2006, 11:22

Post autor: andrzej125 » 01 gru 2006, 18:29

[quote:90885d2e88="dona;2484"]Prawo Budowlane:
Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
23) ogrodzeń;
Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
3) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m

a wiec budowa ogrodzenia o wysokości powyżej 2,20 m wymaga jedynie złoszenia własciwemu organowi.[/quote:90885d2e88]

co ja gadam , z tym ogrodzeniem o przepraszam :/
wypadek przy pracy

andrzej125
Posty: 59
Rejestracja: 09 sie 2006, 11:22

Post autor: andrzej125 » 01 gru 2006, 18:31

było również:
na czym polega rzetelność zawodowa pośrednika (standary zawodwe)?

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 01 gru 2006, 19:19

Zdałam!!! Moje pytania z ustnego: elementy konstrukcyjne budynku, czy osoba kupująca SWPDL odpowiada za długi sprzedającego mieszkanie, w jaki sposób sprawdzę prawidłowość granic działki(chodziło o wznowienie granic) i co zrobię w przypadku niezgodnosci, jak można sprawdzić stan prawny swpdl bez kw, formy opodatkowania dochodu z najmu, sposoby zabezpieczenia w umowie najmu interesów najemcy( same szczególy i konkrety). A z testów jeszcze pamiętam pytania o produkt: tylko rzecz materialna, tylko niematerialna,materialna lub niematerialna i cos tam jeszcze ...
Czy odmowa na wydanie zaświadczenia wydawana jest w formie postanowienia, decyzji,czy.... nie pamiętam.

andrzej125
Posty: 59
Rejestracja: 09 sie 2006, 11:22

Post autor: andrzej125 » 01 gru 2006, 19:40

[quote:2c058a60e7="Alicja;2508"]Zdałam!!! Moje pytania z ustnego: elementy konstrukcyjne budynku, czy osoba kupująca SWPDL odpowiada za długi sprzedającego mieszkanie, w jaki sposób sprawdzę prawidłowość granic działki(chodziło o wznowienie granic) i co zrobię w przypadku niezgodnosci, jak można sprawdzić stan prawny swpdl bez kw, formy opodatkowania dochodu z najmu, sposoby zabezpieczenia w umowie najmu interesów najemcy( same szczególy i konkrety). A z testów jeszcze pamiętam pytania o produkt: tylko rzecz materialna, tylko niematerialna,materialna lub niematerialna i cos tam jeszcze ...
Czy odmowa na wydanie zaświadczenia wydawana jest w formie postanowienia, decyzji,czy.... nie pamiętam.[/quote:2c058a60e7]

na twe pytanie :decyzja;)

andrzej125
Posty: 59
Rejestracja: 09 sie 2006, 11:22

Post autor: andrzej125 » 01 gru 2006, 20:12

mój drink jest chyba za mocny, mam coś z głową i jakąś dziwną manię odpowiadanie na wszelkie zadane pytania,(chodzi oczywiści o to zaświadczenie) ale cóż, może ta podpowiedź innym się przyda,
mimo wszystko to najsmaczniejszy drink w tym roku ;)
pozdrawiam

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 01 gru 2006, 20:20

W testach było tez pytanie o niezadowolonego klienta, jak z nim postępować.
Z lasów tylko jedno o sprzedaż przez nadleśniczego( enklawa wśród lasów innej własności), Było sporo KPA i KPC,standardy- kiedy pośrednik może odmówić dokonania czynności.
Kto rozstrzyga spory między organami ( Sąd apelacyjny , Najwyższy, trybunał konstytucyjny)
Kto jet właścicielem budynków spóldzielni( majątek prywatny spółdzielców, Skarb Państwa czy coś tam)
A z cudzoziemców same spólki z kapitałem obcym lub polskim, kupujące lokal lub udziały.Odp nie pamiętam jakie były.Sporo się powtórzyło ze stałego zestawu, ale z ostatnich miesięcy mało. Ale tradycyjnie umowa pośrednictwa w formie pisemnej, hipoteki, dział III co zawiera, umowa przedwstępna ( nie musi zawierac terminu, itp.) Budowlanego też sporo w sumie, ale dużo pytan takich samych ale inne odpowiedzi do tego.O wartość godziwą i aktywa trwałe się powtórzyło.A wiecej nie mogę na razie sobie przypomnieć. Jak coś mi przyjdzie do głowy to wrzucę tu na forum.

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 01 gru 2006, 20:28

Do Andrzeja
Nie dziwię ci się że wypiłeś mocniejszy toast za zdany egzamin. Jest za co.Mam takie wrażenie że najłatwiej zdaje się egzaminy i odpowiada na pytania, tu na forum lub pod drzwiami na korytarzu słysząc inne pytania, a w środku już nie jest tak wesoło. U mnie też było nerwowo po egzaminie. Czekając na kolejne 3 osoby z naszej czwórki mało nie padłam. A Klara z naszego forum, która ze mną zdawała( zdała tez kochani) wyszła przekona,że nie ma po co czekać na wyniki, a jako jedyna z czwórki zdała. To było przeżycie naprawdę niezapomniane!!!
I warte paru drinków.!!!

andrzej125
Posty: 59
Rejestracja: 09 sie 2006, 11:22

Post autor: andrzej125 » 01 gru 2006, 20:48

ocho!przypomniały mi się dwa pytania:) :
1. dotyczące obiektów nie wymagających pozwolenia na budowę:
- budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy do 20 m2,
- budynek gospodarczy do 25 m2,
- przydomowy basen lub oczko wodne o pow. do 30 m2
2. kogo może ustanowić inwestor zgodnie z prawem budowlanym:
- inspektora nadzoru inwestorskiego,
- kierownika budowy,
- kierownika robót.
ad.1 b,c
ad.2 a (nie wynika to z logiki tylko z ustawy prawo budowlane)
naleje sobie, to może znowy coś sobie przypomnę ;)

ODPOWIEDZ