Czy mogę dochodzić swojego wynagrodzenia?

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
e_j-b
Posty: 4
Rejestracja: 06 wrz 2006, 19:27

Post autor: e_j-b » 06 wrz 2006, 19:46

Mam taki problem, jestem pośrednikiem i ostatnio przygotowywałem transakcję sprzedaży dużego lokalu użytkowego, Sprzedający złożył mi zlecenie - umowa otwarta, na określoną sumę sprzedaży, znalazłem kupca na taką własnie cenę, przygotowałem całą dokumentację nieruchomości, umówiłem Notariusza, a klient nie przyjechał. Nie dostałem żadnego wynagrodzenia, dodaję, że mieszkam w niewielkiej miejscowości gdzie ludzie trudno przekonują się do pośredników, a nasz Sąd ma małe doświadczenie w sprawach o ekzekwowanie prowizji. Dlatego proszę o radę, od czego ma zacząć no i czy w ogóle mam prawo dochodzić swojego wynagrodzenia.
Z góry wszystkim dziękuję.

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 10 wrz 2006, 13:25

Jeśli chciałbyś dochodzić należnego wynagrodzenia lub przynajmniej zwrotu poniesionych kosztów to decydujace znaczenie dla rozstrzygnięcia słuszności Twoich żądań będą miały zapisy w zawartej z klientem umowie pośrednictwa, szczególnie te dotyczące sytuacji kiedy posrednikowi przysługuje wynagrodzenie.
Umowy bywają różne i nie znając treści Twojej trudno cokolwiek wnioskować.
Pozdrawiam

lajkonik
Posty: 99
Rejestracja: 17 maja 2005, 21:57

Post autor: lajkonik » 13 gru 2006, 20:32

proszę napisz, jak się zakończyła Twoja przygoda.

e_j-b
Posty: 4
Rejestracja: 06 wrz 2006, 19:27

Post autor: e_j-b » 26 sty 2007, 19:41

W związku z tym, że jak to niektórzy sądzą pośrednik sam miodek spija, to niestety pomomo, ze zrobiłam kawał roboty dla tego klienta ( inwentaryzacja, przygotowanie do wydzielenia mniejszej powierzchni i samodzielności lokalu) to niestety mam tak skonstruowaną umowę, korzystną dla klienta, to dalej uczę się na blędach. Szukałam pomocy w swoim stowarzyszeniu, ale odpowiedzieli mi to co Galined, tak więc mam kolejną nauczkę

ODPOWIEDZ