Czy moze rzeczoznawca obnizyc wartosc nieruchonmosci ponizej wyceny z U.Skarb?

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
margit
Posty: 9
Rejestracja: 10 gru 2006, 18:22

Post autor: margit » 19 gru 2006, 19:10

Witam,jestem wspolwlascicielem mieszkania po rodzicach .Siostra chce mnie splacic,ale uwaza,ze wycena podana przez Urzad Skarbowy jest za wysoka i chce powolac rzeczoznawce aby jego wycena byla obowiazujaca ze splata mnie.Mieszkanie jest standartowe i b.dobrym stanie.Czy moze rzeczoznawca podac cene ponizej wyceny danej przez U.Skarb.?Ja chce cene rynkowa jak tego dokonac?Jest sprawa bardzo pilna bo do konca roku musze podjac decyzje.Z gory serdecznie dziekuje.M.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 19 gru 2006, 20:50

Rzeczoznawca ma obowiązek wycenić mieszkanie zgodnie z najlepszą posiadaną wiedzą w swoim zawodzie. Jeżeli rzeczoznawca uzna w procesie wyceny, że wartość rynkowa jest wyższa lub niższa to tak musi napisać. Nie wolno mu ulegać sugestiom zainteresowanych stron aby cena była taka a nie inna. Jeżeli tylko nie trafi Pani na nierzetelnego rzeczoznawcę to powinien on zrobić fachową wycenę, która będzie odzwierciedlać faktyczną wartość mieszkania, a nie widzimisię Urzędu.

iwona
Posty: 63
Rejestracja: 07 kwie 2006, 17:29

Post autor: iwona » 19 gru 2006, 22:30

Myślę że bardzo istotną przeszkodą, z którą musi borykać się rzeczoznawca majątkowy w swojej pracy jest fakt, iż często wycenia niezgodnie z wyimaginowanym wyobrażeniem o wartości danej nieruchomosci, którą posiada zlecający, z w zgodzie z sytuacją jaka panuje na rynku, czyli z wykorzystaniem cen rynkowych. No cóż, zawód jest bardzo ciekawy, ale kto powiedział, że pozbawiony stresu, ataków uczestników rynku nieruchomosci...

andy1909Z
Posty: 535
Rejestracja: 23 lis 2007, 8:53

Post autor: andy1909Z » 27 gru 2007, 18:04

Rzeczoznawca nigdy nie podaje ceny a podaje WARTOść nieruchomości.
Cena a wartość to zupelnie dwie różne sprawy.
Urząd skarbowy ma swoje cenniki i stąd ta rozbieżność. Uważam, że wycena sporządzona przez rzeczoznawcę nie musi być znacząca dla U.S.
Jeśli nie dojdzie do porozumienia (a takie jest możliwe - wiem na przykładzie własnego doświadczenia - podałem wadę ukrytą nieruchomości), to pozostaje droga sądowa.
andy1909Z

ODPOWIEDZ