Problem z drogą dojazdową

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 21 gru 2006, 17:01

Zwrócili się do mnie mieszkańcy pewnego niedużego osiedla domków jednorodzinnych z następującym problemem. W 1996 r wykupili zakładowe domki, wraz z niedużymi działkami, które są w wieczystym użytkowaniu od SP - ANR. W celu podziału tych działek wydzielono do nich drogę dojazdową na sąsiedniej nieruchomości, oznaczoną na mapie jako odrębna działka opisana jako droga. Pozostały teren jest własnością SP - ANR, w wieczystym użytkowaniu przez państwowy instytut doświadczalny. Problem jest w tym, że w aktach notarialnych nie wpisano prawa do użytkowania tej drogi przez właścicieli tych działek. Działki te mają dostęp do drogi wojewódzkiej, ale bez prawa wjazdu od strony drogi wojewódzkiej. Instytut ten obecnie jest w fazie likwidacjii obecna dyrekcja konsekwentnie odmawia właścielom tych działek wytyczenia tej drogi, która istnieje tylko na mapach, a fizycznie jej nie ma. Droga ta jest drogą wewnętrzną i formalnie w wieczystym użytkowaniu przez instytut. Mieszkańcy obawiają się, że ponieważ drogi tej fizycznie nie ma, a instytut nie chce się podjąć jej zbudowania ( konieczne jest np. zlikwidowanie parkingu, który jest w tym miejscu) w pewnym momencie pozostaną bez możliwości dojazdu do swoich działek. Ponieważ dyrektor instytutu odmawia im spotkania i jakiejkolwiek dyskusji na temat, są bardzo zdesperowani. Może ktoś z forumowiczów wskaże jakąś możliwość rozwiązania tej sytuacji.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 21 gru 2006, 20:22

Dla nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej powinno się ustanowić służebność drogi koniecznej. Jak wynika z Pani informacji właściciele domów i użytkownicy wieczyści nieruchomości gruntowych mają dostęp do drogi wojewódzkiej, ale z jakiegoś powodu nie mają prawa wjazdu od strony drogi. Tego typu okoliczności usprawiedliwiają wytyczenie drogi koniecznej do innej drogi publicznej. Fakt, że droga konieczna ma być ustanowiona na i dla nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste nie stanowi przeszkody gdyż prawo użytkowania wieczystego też może być obciążane służebnościami. Przede wszystkim mieszkańcy osiedla powinni oficjalnie zażądać ustanowienia dla nich służebności od użytkownika wieczystego gruntów na których ma biec droga konieczna. Niech powołają się na art. 145 Kodeksu cywilnego, który brzmi:

Art. 145.

ODPOWIEDZ