osoby bez wyższego wykształcenia...

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Martensu
Posty: 7
Rejestracja: 17 gru 2006, 18:27

Post autor: Martensu » 25 gru 2006, 15:02

proszę o jakiekolwiek info w sprawie składania dzienników praktyk przez osoby bez wyższego wykształcenia! czy muszą one złożyć dzienniki do końca grudnia, czy przedłużyli w końcu o rok możliwość podejścia do egzaminu!

sympek
Posty: 2
Rejestracja: 25 gru 2006, 15:05

Post autor: sympek » 25 gru 2006, 20:59

Z tego co mi wiadomo nalezy je zlozyc do 2 stycznia ( decyduje data stempla pocztowego)

Martensu
Posty: 7
Rejestracja: 17 gru 2006, 18:27

Post autor: Martensu » 25 gru 2006, 23:15

ale do 2 stycznia 2007r? z tego co wiem przedłużyli do końca grudnia 2007r możliwość ubiegania się o licencję? jak to sie ma do dzienników? i czy z dziennikiem należy złożyć coś jeszcze...jakieś dokumenty? niestety w stowarzyszeniu pani ds praktyk i licencji nie była mi w stanie nic bliżej powiedzieć (sic!) :|

sympek
Posty: 2
Rejestracja: 25 gru 2006, 15:05

Post autor: sympek » 26 gru 2006, 12:38

Dzienniki praktyk wraz z podaniem symulacjami zdjeciami oswiadczeniem o niekaralnosci oswiadczeniem o zdolnisci do czynnosci prawnych odpisem notarialnym ukonczenia kursu i szkoly sredniej nalezy przeslac do ministerstwa najpozniej do 31.12.06 a ze to wypada w swieta to ustawa mowi ze termin przesowa sie do 2.1.07. sam walsnie siedze nad symulacjami by zdazyc zlozyc papiery.

Martensu
Posty: 7
Rejestracja: 17 gru 2006, 18:27

Post autor: Martensu » 26 gru 2006, 13:35

czy to pewne?

Martensu
Posty: 7
Rejestracja: 17 gru 2006, 18:27

Post autor: Martensu » 26 gru 2006, 13:40

tzn gdzieś wyczytałam...że stosowne dokumenty nalezy złożyć najpozniej na 30 dni przez terminem egzaminu...a ja bym go chciała zdawac w maju...więc pytam czy konieczne jest składanie dzienniczków do konca grudnia?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 gru 2006, 10:00

6 grudnia Sejm uchwalił ustawę zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw, w której przedłużono z 1 grudnia 2006r. na 31 grudnia 2007r. termin na składanie wniosków o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego dla osób z wykształceniem średnim ubiegających się o nadanie licencji zawodowej odpowiednio w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomościami. Prezydent podpisał ustawę 20 grudnia 2006 i teraz tylko czeka na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Niezależnie od tego kiedy zostanie ogłoszona, jej moc obowiązująca będzie od 31 grudnia 2006. Oznacza to, że ci którzy nie ukończyli kursów przed końcem tego roku i nie zdążyli złożyć wniosków mają na to jeszcze cały kolejny rok.

Projektodawcy ustawy uzasadnili ją w następujący sposób:

„Na skutek zmian organizacyjnych w Ministerstwie Budownictwa, kilka tysięcy osób ze średnim wykształceniem, które ukończyło kursy, wymagane do uzyskania licencji zawodowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomościami, nie mogło rozpocząć przez ponad pół roku praktyk zawodowych i przystąpić do egzaminu państwowego.
Z dniem 1 stycznia 2007 roku skończy się dla nich możliwość uzyskania licencji, co spowoduje dla tych osób poważne straty materialne, a zarazem ograniczy im możliwość uzyskania i wykonywania nowego zawodu, w związku z dokonującymi się przekształceniami własnościowymi w sferze zarządzania mieniem komunalnym i samorządowym.
Podobna sytuacja dotyczy także osób posiadających wyższe wykształcenie, które zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ukończyły kursy zawodowe, a ze względów o których mowa powyżej, nie mogły rozpocząć praktyk. Również one, będą musiały ukończyć studia podyplomowe i ponownie odbyć praktykę, co oznacza dla nich poważne straty materialne.
Odłożenie w czasie wejścia w życie art. 13 ustawy nowelizującej o ponad rok miało właśnie na celu umożliwienie osobom, które rozpoczęły nabywanie uprawnień zawodowych, zapewnienie niezbędnego czasu dla nabycia tych uprawnień. Wstrzymanie postępowań kwalifikacyjnych uniemożliwiło prawidłowe zadziałanie ustawy. W tej sytuacji, dla zachowania uprawnień, wynikających z art. 13 ustawy, niezbędne jest przedłużenie tego terminu do 31 grudnia 2007 r. celem zapewnienia realizacji intencji ustawodawcy i potrzeb środowiska.
Vacatio legis ustawy o gospodarce nieruchomościami, mówiąc o wejściu w życie przepisu o wyższym wykształceniu od dnia 1 stycznia 2007 r. okazało się zbyt krótkie w świetle rocznej przerwy w postępowaniach kwalifikacyjnych w 2005 r. oraz skutków, jakie były związane z utworzeniem nowego resortu w 2006 r.”

Martensu
Posty: 7
Rejestracja: 17 gru 2006, 18:27

Post autor: Martensu » 27 gru 2006, 13:50

pytałam jeszcze w ministerstwie i powiedzieli dokładnie to samo...wniosek i dziennik praktyk składamy na miesiąc przed datą egzaminu :)

swoją drogą dziękuję za wszelkie informacje..każda pomoc jest cenna :)

dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 27 gru 2006, 16:54

Witam
miesiąc wczesniej ale przed I etapem postępowania kwalifikacyjnego (weryfikacja dokumentów), II etap to egzamin pisemny i ustny. więc należy patrzeć na datę I etapu.

dona
Posty: 82
Rejestracja: 09 wrz 2006, 17:07

Post autor: dona » 27 gru 2006, 16:57

[quote:7ffb2b7d4a="Martensu;3165"]ale do 2 stycznia 2007r? z tego co wiem przedłużyli do końca grudnia 2007r możliwość ubiegania się o licencję? jak to sie ma do dzienników? i czy z dziennikiem należy złożyć coś jeszcze...jakieś dokumenty? niestety w stowarzyszeniu pani ds praktyk i licencji nie była mi w stanie nic bliżej powiedzieć (sic!) :|[/quote:7ffb2b7d4a]

Witam
proszę pobrać wniosek i tam są wyszczególnione wszystkie dokumenty jakie trzeba złożyć.

Martensu
Posty: 7
Rejestracja: 17 gru 2006, 18:27

Post autor: Martensu » 27 gru 2006, 17:41

tak...miesiąc przed 1 etapem...etapem wstępnym :)
czy jesli nie załączamy sprawozdania z pratyki to należy to we wniosku przekreślić? (dodam, że przy tym punkcie nie ma gwiazdki, ktora oznacza, że powinno sie skreslić niepotrzebne).

ODPOWIEDZ