Wykup mieszkań za grosze? - ciąg dalszy

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 10 sty 2007, 22:32

A oto ciąg dalszy poprzednich rozważań Gazety Wyborczej o wykupywaniu mieszkań „za grosze”:

Wykup mieszkań za grosze?

Marek Wielgo

Sejmowa nadzwyczajna podkomisja, która pracuje nad reformą spółdzielczości mieszkaniowej, chce bardzo korzystnych dla ponad 900 tys. lokatorów zasad wykupu mieszkań.
W zeszły piątek pisaliśmy, że w tym tygodniu podkomisja podejmie decyzję w tej sprawie. - Przyjęliśmy rozwiązanie zaproponowane przez Ligę Polskich Rodzin i Platformę Obywatelską, które zakłada spłatę przez lokatorów rzeczywistych kosztów budowy ich mieszkań - potwierdziła nam w środę wiceprzewodnicząca tej podkomisji Lidia Staroń (PO). W praktyce oznacza to oddanie lokatorom własności za symboliczną kwotę, bo dopłacaliby oni tylko nominalną kwotę kredytu umorzonego przez państwo w latach 70. i 80. Obecnie koszty wykupu sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, lokatorzy muszą dopłacić różnicę między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym. Dzięki ustawowej, jednakowej dla wszystkich lokatorów, 50-procentowej bonifikacie w praktyce najczęściej płacą oni jedną czwartą wartości rynkowej mieszkania. Pieniądze te niemal w całości zasilają fundusz remontowy spółdzielni.

Lidia Staroń radzi lokatorom, by nie poddawali się presji władz swoich spółdzielni, które namawiają do wykupu ("bo ceny mieszkań idą w górę, więc rosną koszty"). Ale czy warto wstrzymywać się z tą decyzją? Przewodniczący podkomisji Grzegorz Tobiszowski z PiS zapewnia, że jego klub popiera zmianę zasad wykupu. Jednak rząd obawia się, że nowe mogą być zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Rząd proponuje więc utrzymanie obecnej 50-proc. bonifikaty, a ponadto umożliwienie spółdzielniom stosowania dodatkowej zniżki. Spółdzielnie mogłyby nawet zrezygnować z jakichkolwiek dopłat.

Najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego komisja infrastruktury zdecyduje o skierowaniu projektu do drugiego czytania w Sejmie.

ODPOWIEDZ