oferta bez pokrycia ?!?!

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
luxmi
Posty: 1
Rejestracja: 10 sty 2007, 22:11

Post autor: luxmi » 10 sty 2007, 23:23

W ubr.postanowiłem kupić dom. Obejrzałem kilka ofert. W połowie grudnia po podpisaniu kolejnej umowy pośrednictwa z BON (umowa zawarta z licencjonowanym biurem) zdecydowałem się na zakup oferowanej nieruchomości. Poprosiłem pośrednika o zorganizowanie spotkania z właścicielem (nie był obecny przy oglądaniu). Ustalilismy, ze będzie to dwa dni pózniej. Na drugi dzień pośrednik poinformował mnie, że spotkanie jest mozliwe dopiero po Sylwestrze a cena za posiadłość wzrosła o 30 tys. Wyraziłem na to zgodę. Na dzień przed kolejną próbą spotkania pośrednik poinformował mnie, że własciciel prosi o spotkanie tydzień póżniej i potwierdza aktualność oferty ale z ceną o dalsze 40 tys. wiecej. W końcu w biurze posrednika doszło do spotkania. Przedstawiłem właścicielowi swoją ofertę a on obiecał się zastanowić. Tu też dowiedziałem się, że ani to ani inne BON [b:aebc466eb2]nie mają z właścicielem podpisanej umowy posrednictwa[/b:aebc466eb2]. Dzisiaj mielismy się spotkać, by się dogadać. Zadzwoniłem i dostałem odpowiedź, że facet się odmyslił i nie sprzedaje. Czy BON miało prawo proponować mi ofertę bez umowy z właścicielem? A jeżeli nie, to czego mogę się domagać.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 11 sty 2007, 8:12

Pośrednik przede wszystkim naruszył zasady etyki zawodowej i Standardy zawodowe pośredników nieruchomości w kilku punktach takich jak:
-Pośrednik powinien postępować w taki sposób, aby chronić interesy osób, na rzecz których wykonuje czynności pośrednictwa z uwzględnieniem zasady równego i uczciwego traktowania wszystkich stron transakcji.
- Pośrednik powinien być lojalny wobec swojego klienta i nie zawieść pokładanego w nim zaufania.
- Pośrednik jest zobowiązany przestrzegać przepisów prawa.
- Pośrednik jest zobowiązany dokładać szczególnej staranności przy wykonywaniu czynności zawodowych.
- Pośrednik jest zobowiązany do odmowy wykonania czynności, która pozostawałaby w sprzeczności z regułami wykonywania zawodu.
- Pośrednik nie może reklamować do sprzedaży, wynajmu lub innego obrotu tych nieruchomości, co, do których nie zawarł uprzednio umowy pośrednictwa poza przypadkami, które wynikają ze szczególnych ustaleń między pośrednikami.

Na takiego pośrednika można złożyć skargę do Ministra Budownictwa. Pośrednik podlega odpowiedzialności zawodowej i może być ukarany następującymi karami dyscyplinarnymi:
1) upomnieniem;
2) naganą;
3) zawieszeniem licencji zawodowej na okres od 6 miesięcy do roku;
4) zawieszeniem licencji zawodowej do czasu ponownego zdania egzaminu z wynikiem pozytywnym;
5) pozbawieniem licencji zawodowej z możliwością ubiegania się o ponowne jej nadanie po upływie 3 lat od dnia pozbawienia.

Jeśli w wyniku działań pośrednika poniósł Pan szkodę to można dochodzić od pośrednika odszkodowania. Każdy pośrednik podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa.

ODPOWIEDZ