Artykuł: Lustrację przeprowadzą niezależni audytorzy

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 01 lut 2007, 15:10

Lustrację przeprowadzą niezależni audytorzy


Biegli rewidenci lub zewnętrzni audytorzy, a nie spółdzielcze związki rewizyjne, badaliby kondycję spółdzielni - proponują posłowie z sejmowej podkomisji zajmującej się nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.


Lustracja ma służyć sprawdzeniu, czy spółdzielnia w pełni przestrzega prawa, czy działa w interesie ogółu członków, kontroli gospodarności, celowości i rzetelności, wskazaniu nieprawidłowości w działaniu organów spółdzielni itp. Teraz lustrację przeprowadzają związki rewizyjne lub Krajowa Rada Spółdzielcza. To może się jednak zmienić.

Podkomisja, która pracuje nad nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zastanawia się, czy nie wprowadzić do nowych przepisów wymogu, aby lustrację przeprowadzali zewnętrzni, niezależni audytorzy, np. biegli rewidenci. - Musieliby oni jednak wcześniej zdobyć uprawnienia lustracyjne w zakresie spółdzielczości - zaznacza pos. Lidia Staroń, szefowa podkomisji. Ma to zwiększyć rzetelność lustracji.

Są też minusy takiej propozycji - lustracja prowadzona przez osoby z uprawnieniami do kontroli spółdzielni może być znacznie droższa niż dotychczasowe badania. Tymczasem, zgodnie z art. 91 prawa spółdzielczego (DzU z 2003 r. nr 188, poz. 1848 ze zm.), lustrację trzeba przeprowadzić przynajmniej raz na trzy lata. W spółdzielniach mieszkaniowych konieczna jest częściej, bo wiele z nich buduje i rozlicza budynki mieszkalne - wtedy lustracji należy dokonywać corocznie. Podobnie jest w spółdzielniach w stanie likwidacji. Ponadto walne zgromadzenie lub 1/5 spółdzielców może wystąpić w każdym czasie o przeprowadzenie lustracji całości, części albo tylko niektórych zagadnień dotyczących spółdzielni (np. nowej inwestycji).

Przypomnijmy, że projekt nowelizacji przewiduje też inne radykalne rozwiązania, w tym zakaz ustanawiania nowych własnościowych praw do lokali. Tak byłoby zarówno w nowych inwestycjach, jak i przy przekształceniach mieszkań lokatorskich. Ponadto wszystkie spółdzielnie musiałyby oddzielnie gromadzić środki z funduszu remontowego dla poszczególnych budynków.

Projekt nowelizacji ma być gotowy do połowy lutego.

Michał Kosiarski, Rzeczpospolita, 1 lutego 2007

ODPOWIEDZ