pośrednictwo a przetarg organizowany przez j.s.t.

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
rauszdelikt
Posty: 6
Rejestracja: 22 sty 2007, 15:09

Post autor: rauszdelikt » 29 sty 2007, 16:00

Na wstępie chciałbym wszystkich przywitać.
A teraz do rzeczy. Co sądzicie na temat wskazania w umowie pośrednictwa w kupnie nieruchomości, nieruchomości stanowiącej własność np. j.s.t. Czy generalnie jest to możliwe, zgodne z prawem, standardami etc?
Ponadto czy - Waszym zdaniem- w takiej umowie musi być jasno określone, że pośrednik wskazuje również nieruchomości stanowiące własność j.s.t. zbywane w drodze przetargowej czy też wystarczy ogólny zapis, że "...zobowiązuje się do wyszukania nieruchomości odpowiadającej wymogom...oraz dokonania czynności..." itd. itp.
Jestem ciekawy Waszego zdania.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 01 lut 2007, 18:29

Ciekawy pomysł z wyszukiwaniem nieruchomości oferowanych przez jednostki samorządu terytorialnego do sprzedaży w przetargach. Nie wiem czy jakiś pośrednik zawiera takie umowy, ale w każdym razie wyszukanie ogłoszenia o przetargu to dopiero połowa sukcesu. Reszta zależy od przygotowania, złożenia oferty i spełnienia warunku jakim jest wniesienie wadium. (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości – Dz.U. Nr 207, poz. 2108)

BeTe
Posty: 38
Rejestracja: 01 lis 2006, 0:23

Post autor: BeTe » 10 lut 2007, 13:43

Myślę, że nie ma sensu w umowie pośrednictwa szczególnie wymieniać nieruchomości jst, pośrednik może zaoferować poszukujęcemu każdą nieruchomość, w tym także oferowaną w przetargu przez jst. Jest jednak warunek aby klientowi ta nieruchomość odpowiadała no i musi oczywście przetarg wygrać. Można się zastanowić na prowizją pośrednika w tej sytuacji bo klient może uważać, że pośrednik się nie napracował, jednak to przecież nie ma znaczenia, bo pierwsza okazana nieruchomość też może się stać przedmiotem umowy przeniesienia własności i wątpliwości będą takie same. Myślę, że warto monitorować przetargi jst, to raczej bezpieczne transakcje. Można też monitorować przetargi komornicze, to ten sam problem.
Pozdrawiam Tadeusz

Katja
Posty: 77
Rejestracja: 26 sie 2006, 13:01

Post autor: Katja » 12 lut 2007, 11:22

Co do przetargu i umowy pośrednictwa zdania są podzielone. Zrobiłam małą sondę...pytałam pośredników i prawników jak powinno być to określone w umowie. Wielu wypowiadało się, że wskazanie przetargu zawiera się w czynnosciach pośrednictwa, inni twierdzili, że powinno się dodatkowo wpisać wskazanie nieruchomości wystawianej do przetargu. Myślę, że oba zdania są właściwe, ale bezpieczniej jest jednak napisać o przetargu.

ODPOWIEDZ