Wklad lokatorski

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
Anielka Petryk
Posty: 4
Rejestracja: 11 lut 2007, 19:19

Post autor: Anielka Petryk » 11 lut 2007, 19:39

Mieszkam z mama w lokatorskim, ona jest czlonkiem spoldzielni ja nie, tylko tu urodzona i zameldowana. Domy o ktorych bedzie mowa zostaly wybudowane podczas wojny, przez Niemca. Po wojnie przejelo je miasto i ludzie zaczeli sie wprowadzac. Poczatkowo bylo ciasno, nie byly wymagane zadne wklady mieszkaniowobudowlane czy cos. Rodzice zajeli 2 male pokoje, kuchnia i lazienka blya wspolna, takie byly czasy. W 1957 roku domy te przejela powstajaca spoldzielnia i juz nastepni lokatorzy musieli placic wklad.Zaczely sie tez powoli zwalniac pokoje, ludzie sie wyprowadzali i rodzice przejmowali zwalniane pokoje placac juz wtedy za nie wklad. Obecnie mamy duze mieszkanie z zaplaconym wkladem mieszkaniowym czy budowlanym trudno mi okreslic jak to jest nazwane, za calosc mieszkania ale z wyjatkiem tych poczatkowych 2 pokojow. Obecnie chce zostac czlonkiem ale powiedziano mi ze mam uregulowac wklad za te 2 pokoje po cenach rynkowych obecnie. Przez 65 lat placilismy czynsz, zrobilismy remont, byly piece zalozylismy ogrzewanie itd. Mama by chciala tez wykupic jako wlasnosciowe ale musi uzupelnic wklad za te 2 pokoje i zaplacic za calosc 50 % ceny rynkowej. To jest wedlug mnie rozboj - przeciez nawet spoldzielnia tych mieszkan nie wybudowala, cynsz wysoki placony tyle lat, a wycene ma przprowadzic rzeczoznawca wedlug stanu na dzisiaj czyli po naszym remoncie przez tyle lat prowadzonym. Jesli wtedy nie bylo wymogu zadnego wkladu to dlaczego mam teraz placic ? Nigdy przez te 65 lat spoldzielnia nie domagala sie uregulowania za te pokoje tylko teraz jak podjelam temat czlonkostwa i wykupu Jak stanowi prawo ?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 13 lut 2007, 8:32

Spółdzielnia jest właścicielem mieszkania, a Państwo lokatorami posiadającymi lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Niezależnie od wykonanym remontów w mieszkaniu jest obowiązek płacenia czynszu i nie zależy to też od tego jak długo posiada się to prawo. Lokator – członek spółdzielni ma prawo wnioskować o przekształcenie prawa lokatorskiego we własnościowe prawo do lokalu. W takim przypadku powstaje obowiązek dokonania spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami (skoro to nie spółdzielnia budowała więc prawdopodobnie nie będzie Pani dotyczyć ten rodzaj spłaty). Poza tym istnieje obowiązek spłaty przypadającego na lokal uzupełnienia wkładu mieszkaniowego z tytułu modernizacji budynku, spłaty przypadających na ten lokal zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal, spłaty zadłużenia lokatora z tytułu opłat eksploatacyjnych i wreszcie co najważniejsze wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego całego wkładu mieszkaniowego albo jego części.

Anielka Petryk
Posty: 4
Rejestracja: 11 lut 2007, 19:19

Post autor: Anielka Petryk » 13 lut 2007, 13:32

Spoldzielnia powstala w 1957 roku po przejeciu tych domow chyba od miasta, nie wiem jak to wtedy bylo. Mama placi czynsz wysoki 480 zl ( bez ogrzewania i gazu na ciepla wode)Jest to duzo za 65 metrow. Ma splacone wymagane wklady po przejmowaniu pozniejszych pokoi, ale nie ma wkladu za poczatkowe 2 pokoiki - zamieszkane w roku 45 a spoldzielnia przypominam powstala w 57. Jak obecnie moze domagac sie splaty wkladu jesli wtedy nie istniala i nie bylo wtedy takich wymagan ? Czy prawo dziala wstecz ? Pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 14 lut 2007, 6:49

To prawda, że czynsz jest wysoki, ale zapewne ma to jakieś swoje uzasadnienie. Zapewne spółdzielnia podaje rozpiskę na co opłaty są przeznaczane. Co do wspomnianych przez Panią wkładów wydaje mi się że ni rozróżnia pani wkładu mieszkaniowego i wkładu budowlanego. Pisała Pani poprzednio, że chcecie przekształcić mieszkanie na własnościowe, a to wiąże się ze spłatą różnicy między zrewaloryzowanym wkładem mieszkaniowym a wartością rynkową lokalu. Przy powstaniu lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego wnosi się wkład mieszkaniowy, który jest niższy niż wartość rynkowa mieszkania i z pewnością taki wkład Państwo wnieśli obejmując kolejne pokoje w najmowanym mieszkaniu. Nie ma to nic do działania prawa wstecz, ale raczej do stosunków najemca (lokator) i właściciel (spółdzielnia) wynikających z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Anielka Petryk
Posty: 4
Rejestracja: 11 lut 2007, 19:19

Post autor: Anielka Petryk » 14 lut 2007, 12:41

Dziekuje za odpowiedz, faktycznie chodzi o wklad mieszkaniowy.Jednak mam ciagle watpliwosci dlaczego spoldzielnia teraz domaga sie splaty wkladu za pierwotnie zamieszkane w 45 roku pokoje skoro nie bylo wtedy takich wymagan zaplaty bo NIE istniala ta jeszcze ta spoldzielnia, spoldzielnia przejela te domy ( przeciez ich nie wybudowala) i powstala dopiero w roku 57 ? A teraz chce wklad mieszkaniowy za te pierwotnie w 45 roku zamieszkale pokoje. I tu widze sprzecznosci dzialania prawa wstecz, czy sie myle ? Przypominam ze kolejnie po latach przejmowane pokoje maja zaplacony wklad bo spoldzielnia juz istniala i wtedy sie placilo wklad.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 lut 2007, 8:09

Zasadą jest, że wkład mieszkaniowy wnosi się ubiegając o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego po to aby ponieść koszty zadania inwestycyjnego w części przypadającej na jego lokal przez wniesienie wkładu mieszkaniowego oraz do uczestniczenia w innych zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową. Jeżeli teraz spółdzielnia żąda wniesienia wkładu za dwa pokoje zamieszkiwane od 62 lat i nie wybudowane przez spółdzielnię to proponuję zwrócić się do spółdzielni z prośbą o podanie podstawy prawnej takiego żądania. Zobaczy Pani co odpowiedzą i w jaki sposób uzasadnią swoje żądanie.

Anielka Petryk
Posty: 4
Rejestracja: 11 lut 2007, 19:19

Post autor: Anielka Petryk » 16 lut 2007, 14:15

Dziekuje, tak zrobie . Jestem pewna ze nie maja prawa, ze tak jak wszystkie inne spoldzielnie wykorzystuja najemcow. Pewnie prezes potzrebuje nowe BMW.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 lut 2007, 17:06

Proszę dać znać co odpowie spółdzielnia na ten temat i jaką podstawę prawną powoła wyjaśniając swoje żądanie.

ODPOWIEDZ