ubezpieczenie oc

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
foodzik
Posty: 4
Rejestracja: 17 lip 2006, 12:28

Post autor: foodzik » 14 lut 2007, 8:19

Witam, czy jesli biuro zatrudnia pośrednika to ubezpieczenie OC musi posiadać biuro, czy pośrednik, a może i biuro i pośrednik? dziękuje

Katja
Posty: 77
Rejestracja: 26 sie 2006, 13:01

Post autor: Katja » 14 lut 2007, 8:22

Ubezpieczeniem powinno być objęte i biuro i pośrednik.
Pozdrawiam

murmur
Posty: 9
Rejestracja: 27 gru 2006, 11:52

Post autor: murmur » 14 lut 2007, 9:46

Art. 181 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami wyraźnie określa kto i w jakim zakresie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej - POśREDNIK, a także przedsiębiorca w związku z art. 179 ust. 3.
Może nie rozumiem pytania, ale jak może być biuro ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej? Biuro jako lokal? Jako firma? Biuro można ubezpieczyć np. od ognia, wody i innych żywiołów, ale od odpowiedzialności cywilnej?!

Katja
Posty: 77
Rejestracja: 26 sie 2006, 13:01

Post autor: Katja » 14 lut 2007, 11:19

Jeśli przedsiębiorswto zatrudnia pośredników to każdy pośrednik z osobna musi mieć ubezpieczenie i dodatkowo przedsiębiorstwo, ale jeśli pośrednik prowadzi własną działalność to jest jedno ubezpieczenie.

Ja jestem zatrudniona w firmie, firma jest tak jakby "na mojej licencji". Jestem ubezpieczona ja jako pośrednik i firma, ponieważ prowadzi działalność z zakresu pośrednictwa.

murmur
Posty: 9
Rejestracja: 27 gru 2006, 11:52

Post autor: murmur » 14 lut 2007, 11:55

A co wynika z treści certyfikatu ubezpieczeniowego? Czy rzeczywiście jest tam określone, że przedsiębiorstwo "takie to a takie" czy też firma jest ubezpieczona w zakresie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa? Myślę, że w Twoim przypadku ubezpieczony jest przedsiębiorca - art. 179 ust. 3 uogn, może ewentualnie Ty imiennie, jako pośrednik też posiadasz ubezpieczenie, ale wydaje mi się, że jako osoba zatrudniona u przedsiębiorcy powinnaś korzystać z jego ubezpieczenia.
Jeżeli się mylę to zwracam honor :)

blannka1
Posty: 25
Rejestracja: 27 mar 2006, 22:22

Post autor: blannka1 » 19 lut 2007, 0:51

z ubezpieczeniem to jest tak : pośrednik winien miec ubezpieczenie oc z tytułu wykonywania zwodu- obowiązkowe a przedsiębiorca powinien miec ubezpieczenie oc z tytułu prowadzenia działnosci zawodowej, najczęsciej w pakietach z ubezpieczeniami majątowymi, aczkolwiek, spotkałam się z wyjasnieniem brokera, ze ptzedsiębiorca powinien tez posiadac ubezpieczenie oc z tytułu działalności w pośednictwie- czyli zawodowe! i nie zgadzam się z tym.

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 19 lut 2007, 7:35

Z ubezpieczeniem OC jest tak, jeśli pośrednik ma OC obowiązkowe i prowadzi biuro, a czynności wykonują osoby bez licencji pod jego nadzorem, to wystarczy jego OC, jeśli zatrudnia inne osoby z licencją, lub sam nie posiada licencji, a zatrudnia tytlko pośrednika, to musi mieć OC dla biura. To są już dobrowolne OC zawodowe. Przy pakietach dla firm są dodatkowe OC zawodowe dla działalności gospodarczej ogólnie.

ODPOWIEDZ