Zaświadczenie o samodzielości lokalu

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 16 lut 2007, 13:48

Witam, proszę o pomoc.
Co zawiera zaświdczenie o samodzielności lokalu? Jaka jest jego treść?

Mar
Posty: 34
Rejestracja: 30 paź 2006, 17:33

Post autor: Mar » 26 lut 2007, 2:28

Zaświadczenie jest wydawane przez wójta, burmistrza, prezydenta, na podstawie złożonej inwentaryzacji powykonawczej.
W zaświadczeniu znajduje się opis lokalu (liczba pokoi) i pomieszczeń przynależnych, powierzhnia, udział w częściach wspólnych liczony zgodnie z zasadami opisanymi w ust. owl.

Czy znacie jeszcze jakieś inne przypadki - oprócz ustanowienia odrębnej własności lokalu przez orzeczenie sądu, kiedy nie jest wymagane w/w zaświadczenie?

lusia
Posty: 42
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:45

Post autor: lusia » 26 lut 2007, 9:42

Zaświadczenie o samodzielności lokalu wydaje starosta![quote:dec1c4eaf3="Mar;4234"]Zaświadczenie jest wydawane przez wójta, burmistrza, prezydenta, na podstawie złożonej inwentaryzacji powykonawczej.
W zaświadczeniu znajduje się opis lokalu (liczba pokoi) i pomieszczeń przynależnych, powierzhnia, udział w częściach wspólnych liczony zgodnie z zasadami opisanymi w ust. owl.

Czy znacie jeszcze jakieś inne przypadki - oprócz ustanowienia odrębnej własności lokalu przez orzeczenie sądu, kiedy nie jest wymagane w/w zaświadczenie?[/quote:dec1c4eaf3]

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 26 lut 2007, 9:47

Dokładnie, zaświadczenie wydaje starosta, a zaświadczenie to jako wydawane na podstawie art. 2 ustawy o własności lokali służy właśnie ustanowieniu odrębnej własności lokalu.

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 26 lut 2007, 15:17

[quote:00f45dc1c1="Mar;4234"]Zaświadczenie jest wydawane przez wójta, burmistrza, prezydenta, na podstawie złożonej inwentaryzacji powykonawczej.
W zaświadczeniu znajduje się opis lokalu (liczba pokoi) i pomieszczeń przynależnych, powierzhnia, udział w częściach wspólnych liczony zgodnie z zasadami opisanymi w ust. owl.

Czy znacie jeszcze jakieś inne przypadki - oprócz ustanowienia odrębnej własności lokalu przez orzeczenie sądu, kiedy nie jest wymagane w/w zaświadczenie?[/quote:00f45dc1c1]

tak znam i napisze to bardzo precyzyjnie .

Zaświadczenie ,o którym mowa w art.2 ust. 3 u.wł.lok.,nie jest konieczne w sytuacji,gdy odrębna własność lokalu jest ustanawiana w sądowym postępowaniu o zniesienie współwłasności nieruchomości lub w postępowaniu o dział spadku.Dlatego ,że Sąd do dokonania oceny czy istnieją ustawowe przesłanki do ustanowienia odrębnej własności lokalu władny jest skorzystać z opinii biegłego,specjalisty w zakresie spraw architektoniczno-budowlanych i nie jest zobowiązany korzystać z zaświadczenia właściwego organu architektoniczno-bodowlanego do dokanania oceny o samodzielności lokalu.

Piotr Staniak

Mar
Posty: 34
Rejestracja: 30 paź 2006, 17:33

Post autor: Mar » 26 lut 2007, 19:13

Dziękuję za pomoc i odpowiedź :)

tak, tak zaświadczenie wydaje straosta.
To mój błąd - sorki ale dzięki za czujność.

I mam inne pytanie.
Gdzie można znaleźć (definicje) elementów konstrukcyjnych budynku.
Takie pytania krążą w bazie pytań na ustnym.
Gotowa jestem przyjąć ogólne założenia z Prawa Budowlanego:
art. 3
2) budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

zastanawiam się co jeszcze?

pozdr
md

Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 26 lut 2007, 19:29

[quote:21b08fde6c="Mar;4254"]Dziękuję za pomoc i odpowiedź :)

tak, tak zaświadczenie wydaje straosta.
To mój błąd - sorki ale dzięki za czujność.

I mam inne pytanie.
Gdzie można znaleźć (definicje) elementów konstrukcyjnych budynku.
Takie pytania krążą w bazie pytań na ustnym.
Gotowa jestem przyjąć ogólne założenia z Prawa Budowlanego:
art. 3
2) budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

zastanawiam się co jeszcze?

pozdr
md[/quote:21b08fde6c]
Witam.
Elementy konstrukcyjne budynku to : fundamenty, ściany nośne, filary, belkowania, belki, stropy, sklepienia, wiązary, więźby dachowe. Natomiast konstrukcje dwuplanowe to: ścianki działowe, schody, posadzki, pokrycia dachów. Konstrukcje uzupełniające to: drzwi, okna, instalacje.
Pozdrawiam

grażka
Posty: 6
Rejestracja: 12 gru 2006, 11:21

Post autor: grażka » 26 lut 2007, 21:04

[quote:55c824c61c="Ona22;4256"]Witam.
Elementy konstrukcyjne budynku to : fundamenty, ściany nośne, filary, belkowania, belki, stropy, sklepienia, wiązary, więźby dachowe. Natomiast konstrukcje dwuplanowe to: ścianki działowe, schody, posadzki, pokrycia dachów. Konstrukcje uzupełniające to: drzwi, okna, instalacje.
Pozdrawiam[/quote:55c824c61c]
gdzie to jest okreslone?

Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 26 lut 2007, 21:22

[quote:749ae32737="grażka;4257"]gdzie to jest okreslone?[/quote:749ae32737]
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstrukcja tylko tu znalazłam konkretne informacje na ten temat...

grażka
Posty: 6
Rejestracja: 12 gru 2006, 11:21

Post autor: grażka » 26 lut 2007, 21:37

[quote:7d4baf195b="Ona22;4258"]http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstrukcja tylko tu znalazłam konkretne informacje na ten temat...[/quote:7d4baf195b]
super ...dzieki

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 27 lut 2007, 0:36

pytanie jest dość dziwne ponieważ nie ma definicji ściany nośnej, fundamentu itp. w Prawie Budowlanym ani w innych ustawach i rozporządzeniach.Natomiast są określone normy ,które zawierają w swojej treści parametry techniczne jakie powinień mieć fundament ,ściana nośna ,strop itd.

Mar
Posty: 34
Rejestracja: 30 paź 2006, 17:33

Post autor: Mar » 27 lut 2007, 13:51

To przeformułuje pytanie:
Jakie są elementy konstrukcyjne budynku?

Czy wystarczy ,że podam:
fundamenty, ściany kostrukcyjne, dach?

pozdr
md

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 27 lut 2007, 14:01

nie jestem ekspertem w tej materji ale na 99% chodzi właśnie o to co napisałeś.

Mar
Posty: 34
Rejestracja: 30 paź 2006, 17:33

Post autor: Mar » 27 lut 2007, 14:16

dzięki.

A teraz z innej beczki.
Co będzie, jeśli sprzedający umrze w okresie pomiedzy podpisaniem a.n. a przelewem pieniedzy (np. w drodze do banku)?
To pytanie gdzieś się na forum pojawiło w puli pytań na ustny.

Przez zawarcie umowy sprzedaży strona sprzedająca zobowiązuje się do przeniesienia własności i wydania rzeczy a strona kupująca do zapłty i odbioru rzeczy.

Tu mamy sytuację gdy sprezdający nie mógł nawet odebrać zapłaty, czyli strony nie mogły wywiązać się z ustaleń poczynionych w a.n.

i co dalej?
Rozwiązanie umowy, za porozumieniem stron - również w formie a.n, czy zawieszenie do czasu uregulowania w postępowaniu spadkowym?

pozdr
md

Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 27 lut 2007, 14:49

[quote:66789db5ee="Mar;4274"]dzięki.

A teraz z innej beczki.
Co będzie, jeśli sprzedający umrze w okresie pomiedzy podpisaniem a.n. a przelewem pieniedzy (np. w drodze do banku)?
To pytanie gdzieś się na forum pojawiło w puli pytań na ustny.

Przez zawarcie umowy sprzedaży strona sprzedająca zobowiązuje się do przeniesienia własności i wydania rzeczy a strona kupująca do zapłty i odbioru rzeczy.

Tu mamy sytuację gdy sprezdający nie mógł nawet odebrać zapłaty, czyli strony nie mogły wywiązać się z ustaleń poczynionych w a.n.

i co dalej?
Rozwiązanie umowy, za porozumieniem stron - również w formie a.n, czy zawieszenie do czasu uregulowania w postępowaniu spadkowym?

pozdr
md[/quote:66789db5ee]
Witam, również zastanawiałam się nad tym pytaniem.
W takiej sytuacji bez względu na wszystko akt notarialny jest już podpisany i strony poddały się w nim rygowi egzekucji art 777 KPC w związku z czym kupujący jest zobowiązany do dokonania przelewu na konto wskazane w akcie notarialnym (środki te automatycznie wejdą do masy spadkowej). Natomiast spadkobiercy są zobowiązani wydać rzecz kupującemu.
Chyba tak bym odpowiedziała, ale tez nie jestem pewna...

ODPOWIEDZ