Artykuł: pośrednicy bez licencji

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Katja
Posty: 77
Rejestracja: 26 sie 2006, 13:01

Post autor: Katja » 14 mar 2007, 12:31

Nie mogę uwierzyć w to co czytam...
Artykuł z portalu biznes.onet.pl:

Pośrednicy nieruchomości bez licencji?

Pośrednicy i zarządcy nieruchomości, a także rzeczoznawcy majątkowi będą mogli wykonywać swój zawód bez licencji - zakłada projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, którego pierwsze czytanie odbyło się na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury.

Jak wyjaśnił we wtorek prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości Aleksander Scheller, obecnie bez licencji nie można wykonywać tych trzech zawodów. Trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia zakończone egzaminem państwowym. "Te wymagania potwierdzają posiadanie niezbędnej wiedzy, która jest potrzebna do tego, by zajmować się zarządzaniem czy wyceną nieruchomości" - uważa Scheller.

Dodał, że osoby prowadzące taką działalność bez uprawnień będą zwolnione z ubezpieczenia działalności zawodowej. Chodzi o błędy, które np. pośrednik może popełnić na szkodę klienta. Obecnie klient może dochodzić swoich roszczeń z polisy pośrednika.

"Nowe przepisy nie będą już chronić klienta korzystającego z usług pośrednika czy zarządcy nieruchomości" - podkreślił.

Z projektu wynika, że pośrednicy wynajmujący lokale mieszkalne oraz inne nieruchomości przemysłowe będą musieli przekazywać informacje o umowie najmu do gminy.

Projekt skraca również okres zawieszenia postępowania podziału nieruchomości z 12 do 6 miesięcy. Do tej pory urząd gminy na wniosek właściciela nieruchomości, mógł przerwać na rok postępowanie w sprawie podziału nieruchomości.

Projekt uprości także procedury związane z wykupem mieszkań komunalnych przez dotychczasowych najemców. Mieszkania te będą szybciej trafiały do obrotu na rynku wtórnym.

Jak podkreślił podczas posiedzenia komisji wiceminister budownictwa Piotr Styczeń, projekt nowelizacji ustawy po raz pierwszy kompleksowo reguluje sprawy związane m.in. z wyceną oraz taksacją nieruchomości, z ustalaniem cen i opłat za nieruchomość.

"Projekt nie powinien znacząco wpłynąć na wydatki i dochody budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz budżetu państwa. Zaproponowane zmiany nie powodują nowych dodatkowych obciążeń tych budżetów" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Projekt został skierowany do nadzwyczajnej podkomisji.

Katja
Posty: 77
Rejestracja: 26 sie 2006, 13:01

Post autor: Katja » 14 mar 2007, 12:46

przeczytajcie projekt nowelizacji i powiedzcie, czy znaleźliście gdziekolwiek zapis o którym mowa w tym artykule...

klara
Posty: 49
Rejestracja: 16 maja 2006, 11:33

Post autor: klara » 14 mar 2007, 13:06

Ja się nie doczytałam.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 14 mar 2007, 13:23

Na stronie sejmowej nie ma jeszcze sprawozdania z posiedzenia Komisji Infrastruktury z 13 marca, a projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami jaki znajduje się w wykazie projektów tej Komisji bynajmniej nie przewiduje likwidacji postępowań kwalifikacyjnych na licencje pośrednika, zarządcy i uprawnienia zawodowe rzeczoznawcy zawodowego. Będę szukał dalej choć naprawdę trudno uwierzyć w takie zmiany.

tombeat
Posty: 28
Rejestracja: 24 paź 2006, 12:18

Post autor: tombeat » 14 mar 2007, 13:31

Szanowni Państwo.
Proszę przeczytać uważnie projekt ustawy. Artykuł 198 został uchylony.W całości. Co więc oznacza brak ustawowych kar za wykonywanie bez uprawnień zawodowych czynności pośrednictwa? Tylko jedno. Każdy z licencją czy bez może wykonywać czynności ujęte w art.180 ustawy.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 14 mar 2007, 13:47

Co nie znaczy, że aby wykonywać działalność zawodową można nie mieć uprawnień zawodowych lub licencji. Być może wszyscy mamy niepełne informacje. Ja czytałem na stronie federacji rzeczoznawców majątkowych, że odbyło się spotkanie z ministrem Styczniem w sprawie opracowania projektu ustawy o działalności zawodowej w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz projektów nowych rozporządzeń do projektu ustawy. Może w tej ustawie będą uregulowane sankcje karne?

tombeat
Posty: 28
Rejestracja: 24 paź 2006, 12:18

Post autor: tombeat » 14 mar 2007, 13:52

Jednak brak artykułu 198 to proste wskazanie, że można wykonywać zawód bez uprawnień. Zwłaszcza że o tym mówi uzasadnienie do zmian w ustawie.
To ze stron komisji infrastruktury:
Zgodnie z rozstrzygnięciem podjętym przez Radę Ministrów w dniu 19 grudnia 2006 r., w projekcie ustawy przewidziano uchylenie art. 198 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dział VI „Przepisy karne”), regulującego aktualnie kwestie kar nakładanych na osoby, które wykonują czynności szacowania nieruchomości, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomościami, bez posiadania wymaganych uprawnień lub licencji zawodowych. Uchylenie ww. przepisu spowoduje, że nie będzie żadnych sankcji dla osób, które wykonują ww. czynności bez wymaganych ustawowo uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości w odniesieniu do rzeczoznawców majątkowych, licencji zawodowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub licencji zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami

BeTe
Posty: 38
Rejestracja: 01 lis 2006, 0:23

Post autor: BeTe » 14 mar 2007, 14:59

Rzeczywiście, macie rację, w projekcie noweli art. 198 zostaje wykreślony. To jednoznaczny zamiar rezygnacji z określenia sankcji za prowadzenie działalności pośrednika, rzeczoznawcy i zarządcy bez posiadania .... Być może taka sankcja pojawi się w innej ustawie, ale jakiej? Z tego co wiem pierwotny zamiar nowelizacji uogn miał całkowicie z niej wyłączyć działalność zawodową w tych branżach i uregulować całość zaganień w odrębnej ustawie. Jednak jak widać w druku sejmowym nr 142 projektu nowelizacji ustawy pozmieniano art. w tym wykreślono art. 198, ciekawe co na to PFRN? Przecież ten zapis miał chronić pośredników, rzeczoznawców i zarządców oraz ich klientów przed działalnością na rynku ludzi bez uprawnień, i co teraz?

Tadeusz

keller
Posty: 4
Rejestracja: 04 lis 2006, 22:44

Post autor: keller » 14 mar 2007, 18:52

pozwoliłem sobie podczepić się pod wątek ... :)
[quote:95d5a6c985]Nowelizując ustawę o gospodarce nieruchomościami Sejm postanowił, że osoby ze średnim wykształceniem będą mogły ubiegać się o licencję pośrednika lub zarządcy nieruchomości do końca 2007 r.

Dopiero od 1.1.2008 r. osoba ubiegająca się o możliwość wykonywania zawodu pośrednika i zarządcy będzie musiała mieć wyższe wykształcenie oraz skończone studium. Zmianę terminu wymusiły zmiany organizacyjne w Ministerstwie Budownictwa. To z ich powodu kilka tysięcy osób ze średnim wykształceniem, które ukończyło kursy wymagane do uzyskania licencji zawodowych, nie mogło rozpocząć praktyk zawodowych i przystąpić do egzaminu państwowego. [/quote:95d5a6c985]

interesuje mnie głównie różnica między obecnym sposobem zdobywania uprawnień (tj do końca 2007 roku), a tym co nastąpi po 1 stycznia 2008. tutaj "kurs", tam "studium podyplomowe" :| jestem na czwartym roku studiów i szczerze mówiąc planowałem robić studia podyplomowe po ich skończeniu, ale jeśli jest szansa na uzyskanie uprawnień przed końcem 2007 roku ...
jakie zmiany nastąpią w sposobie zdobywania uprawnień??? procedury??? koszty???
wszelkie informacje i wskazówki mile widziane :)
pozdrawiam

lexi
Posty: 66
Rejestracja: 17 gru 2006, 15:37

Post autor: lexi » 14 mar 2007, 21:49

Hej,
myślę, że rozumowanie BeTe idzie w dobrym kierunku. Na szkoleniu, na którym ostatnio byłam, prowadzący udzielił nam właśnie takiej informacji - powstanie nowa ustawa dotycząca tylko zawodów związanych z obsługą rynku nrieruchomości, być może stąd usuwanie pewnych zapisów z UOGN, tylko dziwne, że nie wszystkich, to nie jest zrozumiałe.
Osobiście nie jestem za "wolną amerykanką", to degradacja zawodu.
Pozdr. Ola

placek
Posty: 19
Rejestracja: 02 kwie 2006, 18:19

Post autor: placek » 14 mar 2007, 22:45

A więc etos zawodu posrednika nieruchomości chyli się ku upadkowi.
PIH nie będzie miała już co sprawdzać.

kasiafeniks
Posty: 6
Rejestracja: 28 lis 2006, 12:03

Post autor: kasiafeniks » 15 mar 2007, 10:12

Drodzy Państwo wszyscy doskonale wiemy że posiadanie licencji wcale nie chroni klientów przed nieuczciwymi pośrednikami. Sama osobiście znam paru takich , którzy nie działają zgodnie z zasadami naszej etyki. Znam też wielu pośredników bez licencji, którzy nigdy nie wpuszczą klienta w kanał. Uważam , że rynek sam będzie regulował naszą branżę. Dobry i uczciwy pośrednik bez licencji ma zawsze dużo klientów, natomniast licencjonowany o nieczystych intencjach niestety nie.

kati
Posty: 33
Rejestracja: 26 lis 2006, 0:04

Post autor: kati » 15 mar 2007, 11:38

Trochę nie rozumiem tego o czym piszesz czyli ,że dobry pośrednik bez licencji nigdy nie wpuści klienta w kanał!! Przecież nie mając licencji to właśnie robi , gdyż nie posiada ubezpieczenia oc , z którego ewentualnie klient mógłby skorzystać w razie kłopotów.
Wyznaję też zasadę ,,Nigdy nie mów nigdy" - błąd w sztuce może zdarzyć sie każdemu - nawet najlepszym i poważnie podchodzącym do sprawy!
Poza tym ,, pośrednik bez licencji " wcale nie musi być bez licencji. Wystarczy po prostu,że zatrudni osobę posiadającą stosowne uprawnienia.
Czy ja się mylę???

tombeat
Posty: 28
Rejestracja: 24 paź 2006, 12:18

Post autor: tombeat » 15 mar 2007, 12:11

Czytam wasze wypowiedzi i zastanawiam się na czym opieracie swoje opinie. Wczoraj w TVN24 wypowiadał się wiceminister Styczeń i przedstawiał argumenty które przemawiają za tymi zmianami. Chodzi w dużej mierze o uwolnienie rynku usług w celu obniżenia opłat. Licencje w żadnym wypadku nie znikną a mogą być dodatkowym i decydującym argumentem za wyborem przez klienta biura nieruchomości. Co do ubezpieczenia OC to tu nie widzę problemu. Każdy przedsiębiorca prowadzący biuro ma obowiązek ubezpieczenia. Rozpatrujecie tylko sytuacje gdy pośrednik z licencją ma własną działalność, a przecież na ryknku jest mnóstwo biur gdzie pośrednik jest pracownikiem najemnym. Ubezpieczenie obejmuje działalność firmy a nie osoby. Cała ta wrzawa jest nie potrzebna. Rynek weryfikuje wszystko. 7000 osób posiada licencje a osób pracujących z klientami jest ok 30.000. Sądzicie że wszyscy otworzą własne biura? Czy to takie proste?

kati
Posty: 33
Rejestracja: 26 lis 2006, 0:04

Post autor: kati » 15 mar 2007, 12:28

Ja nie posiadam własnej działalności , tylko jestem pośrednikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. I wiem , że to ja mam obowiązek ubezpieczenia oc i to ja jestem osobą odpowiedzialną , a nie moja firma.

ODPOWIEDZ