Czyżby chcieli zlikwidować licencje ???

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
qwert
Posty: 54
Rejestracja: 02 gru 2006, 23:44

Post autor: qwert » 13 mar 2007, 22:09

Pośrednicy i zarządcy nieruchomości, a także rzeczoznawcy majątkowi będą mogli wykonywać swój zawód bez licencji - zakłada projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, którego pierwsze czytanie odbyło się na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury.
Jak wyjaśnił prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości Aleksander Scheller, obecnie bez licencji nie można wykonywać tych trzech zawodów. Trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia zakończone egzaminem państwowym.
Te wymagania potwierdzają posiadanie niezbędnej wiedzy, która jest potrzebna do tego, by zajmować się zarządzaniem czy wyceną nieruchomości - uważa Scheller.
Dodał, że osoby prowadzące taką działalność bez uprawnień będą zwolnione z ubezpieczenia działalności zawodowej. Chodzi o błędy, które np. pośrednik może popełnić na szkodę klienta. Obecnie klient może dochodzić swoich roszczeń z polisy pośrednika.
Nowe przepisy nie będą już chronić klienta korzystającego z usług pośrednika czy zarządcy nieruchomości - podkreślił.
Z projektu wynika, że pośrednicy wynajmujący lokale mieszkalne oraz inne nieruchomości przemysłowe będą musieli przekazywać informacje o umowie najmu do gminy.
Projekt skraca również okres zawieszenia postępowania podziału nieruchomości z 12 do 6 miesięcy. Do tej pory urząd gminy na wniosek właściciela nieruchomości, mógł przerwać na rok postępowanie w sprawie podziału nieruchomości.
Projekt uprości także procedury związane z wykupem mieszkań komunalnych przez dotychczasowych najemców. Mieszkania te będą szybciej trafiały do obrotu na rynku wtórnym.
Jak podkreślił podczas posiedzenia komisji wiceminister budownictwa Piotr Styczeń, projekt nowelizacji ustawy po raz pierwszy kompleksowo reguluje sprawy związane m.in. z wyceną oraz taksacją nieruchomości, z ustalaniem cen i opłat za nieruchomość.
"Projekt nie powinien znacząco wpłynąć na wydatki i dochody budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz budżetu państwa. Zaproponowane zmiany nie powodują nowych dodatkowych obciążeń tych budżetów" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
Projekt został skierowany do nadzwyczajnej podkomisji.

źródło: finanse.wp.pl/kat,69476,wid,8770926,raportwiadomosc.html?rfbawp= 1173818797.225

yaacek
Posty: 37
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:13

Post autor: yaacek » 13 mar 2007, 22:23

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw - w załączniku

yaacek

qwert
Posty: 54
Rejestracja: 02 gru 2006, 23:44

Post autor: qwert » 14 mar 2007, 0:01

No to trochę się uspokoiłem.... Pozostaje pytanie, co z karami za działalność bez licencji - nadal fikcja ???

rafoso
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2007, 23:45

Post autor: rafoso » 14 mar 2007, 0:09

Prześledziłem te poprawki tak pobieżnie, i nie mogę dopatrzyć się meritum jeżeli chodzi o wykonywanie pracy pośrednika.Czy tylko chodzi o zmianę że nie trzeba odbywać rocznego studium w pośrednictwie a wystarczy kurs i praktyka aby przystąpić do egzaminów?Oświećcie mnie proszę.......

infobis
Posty: 134
Rejestracja: 04 mar 2007, 22:52

Post autor: infobis » 14 mar 2007, 23:12

[quote:b86fc4bfc7="qwert;4531"]No to trochę się uspokoiłem.... Pozostaje pytanie, co z karami za działalność bez licencji - nadal fikcja ???[/quote:b86fc4bfc7]

Kary zostaną zniesione a klijent będzie miał prawo wyboru pośrednika lub zarządcy z licencją lub bez . Oj będzie się działo.................. Uważam że nie jest to najlepszy pomysł , ale może to jeszcze poprawią . W końcu dom lub mieszkanie to często dorobek całego życia klijenta i nie nalezy go powierzać ludziom bez przygotowania i stosownej wiedzy.

PL_posta
Posty: 13
Rejestracja: 17 lis 2006, 11:45

Post autor: PL_posta » 15 mar 2007, 9:47

w zasadzie wszystko zostaje po staremu, nadal wymagae są licencje i uprawnienia zawodowe, ale nie będzie można nikogo ukarać za wykonywanie pośrednictwa bez licencji.
Bez licencji "niby pośrednik" nie otrzyma też żadnych informacji np. w wydziale meldunkowym gminy.

Trochę dziwny kraj ta Polska, ale stajemy się państwem "prawa" bez prawa. Widać piszący projekt zmian do ustawy żyją chyba w Szwecji albo w innym pańtwie, gdzie jeżeli prawo czegoś wymaga, to obywatele temu się sami podporządkowują, nawet jeśli nie ma żadnych sankcji.

speedy12
Posty: 35
Rejestracja: 06 lis 2006, 0:03

Post autor: speedy12 » 15 mar 2007, 17:38

Tylko dlaczego my bedziemy odpowiadali za swoje dzialanie przed KOZ i sadami cywilnymi a posrednik bez licencji tylko przed sadami cywilnymi. I jak to ma doprowadzic do obniżenia opłat skoro my z gory jestesmy skazani na wyższe koszty bo utrzymanie licencji tez kosztuje.

aldonakwiatkows
Posty: 64
Rejestracja: 05 paź 2006, 21:49

Post autor: aldonakwiatkows » 16 mar 2007, 22:42

[quote:1d297bd0e6="yaacek;4526"]Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw - w załączniku

yaacek[/quote:1d297bd0e6]

Ja nie doczytałam się w projekcie ustawy,że licencji nie będzie lub mogą pracować w zawodzie pośrednicy bez licencji.

Karina311
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2007, 21:40

Post autor: Karina311 » 18 mar 2007, 23:39

No właśnie. Nigdzie nie ma mowy o likwidacji licencji (nawet wprost jest określone , kto może ten zawód wykonywać - warunki), nie ma tylko przepisów karnych dotyczacych sytuacji gdzie ktoś zawód wykonuje bez niej ale nadal aktualne pozostają przepisy karne sankcjonujące wykonywanie zawodu bez uprawnień - tu sankcje sa chyba jak pamietam niższe. Tak więc pozostaje nadal - tylko sie uczyć:)

nowiciusz
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:19

Post autor: nowiciusz » 19 mar 2007, 7:48

dobre pytanie;
kto jest odpowiedzialny za tworzenie testów z przewagą pytań "wycinających w pień " ( to samo dotyczy klimatu w czasie ustnych pytań). Skoro 2/3 nie zdaje to 2/3 jest mniej na rynku !!! I tę lukę mają uzupełnić w ogóle nie zdający ???

odsyłam do autora/autorki; forum.w.nieruchomosci.pl/showthread.php?t=939

speedy12
Posty: 35
Rejestracja: 06 lis 2006, 0:03

Post autor: speedy12 » 19 mar 2007, 11:51

[quote:f236df31bc="nowiciusz;4647"]dobre pytanie;
kto jest odpowiedzialny za tworzenie testów z przewagą pytań "wycinających w pień " ( to samo dotyczy klimatu w czasie ustnych pytań). Skoro 2/3 nie zdaje to 2/3 jest mniej na rynku !!! I tę lukę mają uzupełnić w ogóle nie zdający ???

odsyłam do autora/autorki; forum.w.nieruchomosci.pl/showthread.php?t=939[/quote:f236df31bc]

Fakt, ze egzamin jest trudny i pewnie sie narażę paru osobom na forum ale uważam, że właśnie taki powinien być. Nie ma blokady wejścia na rynek trzeba sie nauczyć i zdać.

lukas0259
Posty: 24
Rejestracja: 08 paź 2006, 22:05

Post autor: lukas0259 » 22 mar 2007, 10:10

Z dzisiejszej "Rzeczpospolitej":
rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070322/prawo/prawo_a_2.html

Prawo co dnia
NIERUCHOMOśCI
Nowe zasady zdobywania uprawnień pośrednika i zarządcy
Kandydaci na pośredników lub zarządców będą mieli do wyboru dwa typy licencji. O drugi trzeba się będzie bardziej postarać, ale da większe uprawnienia. To plany Ministerstwa Budownictwa
Nowe regulacje mają zastąpić przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: ugn) dotyczące tych dwóch zawodów, a także profesji rzeczoznawcy majątkowego.

Dwa rodzaje licencji
Przyszli pośrednicy oraz zarządcy nieruchomościami będą się ubiegać o licencje pierwszego i drugiego stopnia. -O pierwszy mogą się starać osoby ze średnim wykształceniem, o drugi -z wyższym. Nie ma znaczenia kierunek studiów - mówi Piotr Styczeń, wiceminister budownictwa.
Rolą pośredników z licencją niższego stopnia będzie przedstawianie ofert, wykonywanie prac biurowych, sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości, przygotowywanie umów. Nie będą oni mieli natomiast prawa zawierania umów pośrednictwa ani przygotowywania analiz rynku nieruchomości. Te uprawnienia zostaną zarezerwowane dla pośredników z licencją drugiego stopnia.
Z zarządcami ma być podobnie. Ci z uprawnieniami pierwszego stopnia będą mogli pełnić tylko rolę administratora, a więc zajmować się bieżącymi sprawami wspólnot mieszkaniowych. Znacznie większe uprawnienia zdobędą ci z licencją drugiego stopnia. Będą mogli zawierać umowy w imieniu wspólnot oraz reprezentować je na zewnątrz.
Tylko drugi stopień licencji zrodzi obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej.
Rzeczoznawcy majątkowi pozostaną przy jednym typie licencji.

Bez konkursu, ale z praktyką
Obecnie osoby ze średnim wykształceniem mają szanse na zdobycie licencji tylko do końca tego roku. Najpierw muszą odbyć kurs organizowany przez stowarzyszenia branżowe oraz praktyki, a następnie zdać egzamin (organizatorem jest minister budownictwa). Uprawnienia nadaje minister budownictwa, on prowadzi także rejestr dla tych trzech grup zawodowych.
Podobnie egzaminowane są osoby z wyższym wykształceniem, z tą różnicą, że nie kończą kursu, tylko odpowiednie studia podyplomowe.
W przyszłości kandydaci do zawodu pośrednika lub zarządcy ze średnim wykształceniem będą mogli zdobyć licencję tylko niższego stopnia. Prawdopodobnie jednak nie będą musieli kończyć kursów.

-Sporo kosztują, ich jakość często pozostawia wiele do życzenia -twierdzi Piotr Styczeń. Proponujemy więc je zlikwidować. Praktyki chcemy pozostawić, nie może być bowiem tak, że do zawodu zostanie dopuszczona osoba, która ma tylko wiedzę książkową.

Osoby ubiegające się o licencje wyższego stopnia nie będą musiały natomiast -zgodnie z propozycją resortu -posiadać wykształcenia wyższego magisterskiego, wystarczy licencjackie. Będą im także stawiane wyższe wymagania na egzaminach.
Resort budownictwa zastanawia się także nad ograniczeniem liczby przedstawicieli organizacji branżowych zasiadających w komisji egzaminacyjnej.

Ministerstwo za karami
Przed projektem jeszcze długa droga legislacyjna. Nad jego założeniami wciąż w resorcie pracują. Część pytanych przez nas o projekt przedstawicieli organizacji zrzeszających te trzy grupy zawodowe nic o nim nie wiedziała.
Tymczasem w zeszłym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie innego rządowego projektu - nowelizacji ugn. On także przewiduje zmiany w przepisach dotyczących zawodu rzeczoznawcy, zarządcy i pośrednika. Organizacje branżowe nie pozostawiły na nim suchej nitki. Proponuje się w nim bowiem zniesienie kar za brak licencji zawodowych. Gdyby taki przepis wszedł wżycie, przybyłoby - zdaniem stowarzyszeń branżowych - nieuczciwych firm działających bez licencji.
Obecnie stowarzyszenia te -na prośbę posłów -zbierają swoje uwagi do projektu zmian w ugn.
Sam resort budownictwa, jak się nieoficjalnie dowiedziała "Rz", rozważa możliwość przygotowania autopoprawki, która przywracałaby karę grzywny za brak licencji. W obecnej ustawie o ugn przewidziane są jeszcze dwie inne kary: aresztu oraz ograniczenia wolności.
Podyskutuj z autorką
RENATA KRUPA-DąBROWSKA

klara
Posty: 49
Rejestracja: 16 maja 2006, 11:33

Post autor: klara » 22 mar 2007, 11:28

W artykule przytoczono projekt nowej ustawy . Takie będą zasady nabywania licencji w przyszłości. A co z tymi licencjami które zdobyto przed wejściem nowej ustawy ! Za chwilę się okaże że wysiłek i pieniądze ktore wydałam na zdobycie licencji było bezsensowne. Za chwilę się okaże że nie będę mogła podpisywać umów bo mam wykształcenie średnie !!!!

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 22 mar 2007, 11:41

[quote:68244aabc2="klara;4707"]W artykule przytoczono projekt nowej ustawy . Takie będą zasady nabywania licencji w przyszłości. A co z tymi licencjami które zdobyto przed wejściem nowej ustawy ! Za chwilę się okaże że wysiłek i pieniądze ktore wydałam na zdobycie licencji było bezsensowne. Za chwilę się okaże że nie będę mogła podpisywać umów bo mam wykształcenie średnie !!!![/quote:68244aabc2]

W państwie prawa ( a takim ponoć jest IV RP ) nie powinno być mozliwe odebranie praw już nabytych tylko z tego powodu że zmienia się prawo.
Chyba że to nie jest jednak państwo prawa, ale o tym przekonamy się niebawem.
pozdrawiam

EwaAnna
Posty: 59
Rejestracja: 01 gru 2006, 11:34

Post autor: EwaAnna » 22 mar 2007, 13:19

Mam nadzieję, iż wezmą pod uwage również to, że osoba która uzyskała I stopień licencji, która potem ukończy studia wyższe będzie mogła "doszkolić się" na II stopień bez ukończenia studiów podyplomowych i praktyk - oczywiście dodatkowy egzamin, ale bez tej całej procedury studiów, czyli może kurs uzupełniający i jak napisałam wcześniej egzamin na II stopień.

ODPOWIEDZ