pytania z ustnego 10 maja 2007

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Michal
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2006, 15:10

Post autor: Michal » 11 maja 2007, 11:39

Witajcie- zdałem za 3 podejściem!!!!!!!!
załączam pytania z ustnego:

-porównaj definiscję gruntu rolnego wg. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego a KC

- sposób nabycia SWPDL przez małoletniego - w odpowiedzi należy podkreślic że nie każda spółdzielnia zezwala na zakup po zgodzie sądu opiekuńczego!!

- opisz funkcjonowanie instytucji Rachunku Powierniczego

- czym kierowałeś się ustalając cenę domu z symulacji- Lokalizacja, media, dojazd, bryla, wyposażenie, standard wykończenia itp.

- wymień typy współwłasności ( łączna i ułamkowa) i podaj przykłady współwłasnosci łącznej (małżeństwo, spółka cywilna)

- czym jest udział i czy można nim handlować bez zgody innych współwłaścicieli -można

Komisja była super-ni zdały tylko zielone ludki:)
Powodzenia

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 11 maja 2007, 17:59

Witam wszystkich już jako pośrednik nieruchomości !

Moje szczęśliwe pytania:

1) historia MLS
2) co to jest i zasady funkcjonowania MLS
3) dokumenty potrzebne dosprzedaży SWPdL
4) wszystkie dostępne sposoby nabycia SWPdL
5) jaką umową nabywało się SWPdL przed 1992 r.
6) rękojmia wiary publicznej KW
7) wymień organy wspólnoty mieszkaniowej
8) co wpisuję się w I dziale KW dla nieruchomości gruntowej
9) różnica między zarządem a zarządcą wspólnoty mieszkaniowej i czy w zarządzie może zasiadać osoba z poza wspólnoty mieszkaniowej.

Zdawałem w pokoju 419 jako piętnasta osoba.Komisja bardzo przyjazna jak na póżną porę.Do egzaminu przystąpiłem o 20.15.

Pozdrawiam wszystkich ,którzy wraz ze mną wczoraj przystępowali do egzaminu.

Piotr Staniak

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 11 maja 2007, 21:08

Witamy w gronie pośredników!! Zasługiwałeś dawno na to. Zawsze uważałam, że tylko pech Cię prześladował, bo jesteś bardzo kompetentną osobą i świetnie przygotowanym pośrednikiem. Moje gratulacje!!!

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 11 maja 2007, 21:56

Nie widzieliśmy się tylko czasem kontaktowaliśmy się na forum, ja zdawałam 30 listopada. I śledzę twoje wypowiedzi na forum. I jestem w kontakcie z twoją koleżanką Agnieszką.

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 12 maja 2007, 8:35

Na rynku działam od 1 lutego. Na razie nie chce zapeszać, ale nie narzekam. Pracy mamy dużo i możemy narzekać tylko na jej nadmiar.Boom w nieruchomościach trwa i mam nadzieję potrwa jeszcze. Zaczęłam pracę wyposażona tylko w wiedzę teoretyczną ze szkoleń i praktyk, życie nieco weryfikuje moje idealistyczne podejście do zawodu, ale nie narzekam. I właściwie nie żałuję, że nie mam naleciałości nawyków starych pośredników, dla których liczy się tylko dochód. Klienci bardzo sobie chwalą nasze zaangażowanie i faktyczną pomoc przy transakcjach. Niektórzy wręcz mówią, że nigdy z czymś takim się nie spotkali. Udało mi się bowiem zebrać pracowników z podobnym podejściem. A najważniejsze zaczyna to się przekładać na dochody firmy, z czego jestem też zadowolona, bo nikt nie działa przecież charytatywnie. Pozdrawiam i Tobie tez życzę sukcesów w pracy pośrednika.

katix2
Posty: 9
Rejestracja: 12 paź 2006, 1:13

Post autor: katix2 » 12 maja 2007, 13:47

Witam, zdawałam po raz drugi w sali 416. Nietety nie udało się i nie wiem czy zdecyduję po raz trzeci biorąc pod uwagę fakt, że to mój drugi nie zdany w zyciu egzamin. Na wszystkie inne byłam przygotowana tak sobie i zdawałam na piatki bez trudu , teraz wydawało mi się, ze wiedza wrecz wylewa się ze mnie bo ryłam bezaustannie. Dwa ostatnie miesiące wręcz całe dnie. Odpowiadałam na pytania osób zdających ze mną, przez cały czas oczekiwania. Nie czuję się jak napisał pan w pierwszym poście "zielonym ludkiem". Myślę, że kolejny raz nie zniosę porażki a szczególnie bezowocnego produkowania się przed niezbyt miłymi osobami w komisji (dosłownie nadętymi bucami). Moje proste pytania , na które odpowiedziałam i wychodząc miałam nadzieję, że tym razem udało się. (Pierwszy raz faktycznie bardziej skupiłam się na testach).
1. Definicja oferty
2. Czym różni się protkół uzgodnień od umowy przedwstępnej
3. Kiedy pośrednik, podpisując umowę pośrednictwa może nie pytac o pozwolenie na przetwarzanie danych osobowych zamawiajacego?
4.jakich uzgodnionych w standardach zawodowych zasad powiniem trzymać się posrednik przy podpisywaniu umowy z klauzulą wyłączności
5. Istotne elementy umowy najmu
Wszyscy mieli po sześc pytań ja być miże także ale za nic na świecie nie moge przypomnieć sobie czy na pewno miałam sześć. Chyba nie.
Zyczę powodzenia Wszystkim, którym się powiodło i dużo samozaparcie i cierpliwości tym Wszystkim, którym nie. Ja prawdopodobnie odpuszczam. Pozdrawiam.

katix2
Posty: 9
Rejestracja: 12 paź 2006, 1:13

Post autor: katix2 » 12 maja 2007, 13:56

Przypomniałam sobie szóste.
6. Co dzieje się z budynkiem po wygaśnięciu użytkowania wieczystego?

Agula
Posty: 86
Rejestracja: 22 lut 2006, 20:17

Post autor: Agula » 12 maja 2007, 23:38

ja też zdawałam w 416, ale prawdopodobnie innego dnia, bo to moje pierwsze podejscie. Komisję miałam w miarę sympatyczną i nawet trochę naprowadzali na odpowiedź. Nie zdałam, bo trafiły mi się trochę niestandardowe pytania i tak naprawdę, to skoncentrowałam się głównie na testach.
Ustny jest egzaminem, na którym trzeba mieć szczęście do pytań i do komisji. Niektórzy trafiają pytania banalne i pomimo, że są słabiej przygotowani, to jakoś zdają...
Test jest chyba najbardziej sprawiedliwą metodą egzaminacyjną. Na ustnych egzaminach może być różnie.
Nie rezygnuj, przecież 50% /test/ masz zaliczone :)

Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 13 maja 2007, 13:35

[quote:707a5926e9="katix2;5433"]Przypomniałam sobie szóste.
6. Co dzieje się z budynkiem po wygaśnięciu użytkowania wieczystego?[/quote:707a5926e9]
Witam.
Ja również nie zdałam egzaminu za 2 podejściem. Byłam wściekła bo byłam przekonana , że posiadam wystarczającą wiedze do zdobycia licencji. Trafiłam na kiepskie pytania. Nie poddawaj się, nie warto- nie uważasz, że zbyt dużo pracy i pieniędzy włożyłaś już w naukę i przygotowanie się do zdobycia zawodu?? Zresztą zawód pośrednika jest naprawde ciekawy, nie warto więc się poddawać. Ja pracuję w zawodzie juz przeszło rok i nie zamieniła bym tej pracy na żadną inną. Obecnie przygotowuję sie do kolejnego podejścia do egz. ustnego , tym razem zdaję w czerwcu. Pozdrawiam

Michal
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2006, 15:10

Post autor: Michal » 13 maja 2007, 16:25

..nie obraź się ale....do dupy miałaś te pytania-wcale nie takie łatwe jak myślisz! Głowa do góry, musisz swoje wyjeździć i następnym razem na pewno się uda-szkoda tej kasy którą już włożyłaś w tę sprawę by sobie odpuścić-pokój 416 nie był najciekwszy- męczyli was z cudzoziemców, GIODO i GIIF-współczuję wam!!!

katix2
Posty: 9
Rejestracja: 12 paź 2006, 1:13

Post autor: katix2 » 13 maja 2007, 22:03

Nie obrażam się. Wręcz przeciwnie dziękuję bardzo za słowa otuchy Wszystkim. A o pytaniach "proste" napisałam z przekąsem - były z typu tych do których można przaczepiac sie bez końca. Pewnie, że szkoda mi przede wszystkim czasu i trudu włożongo w naukę. A najbardziej długiego weekendu z rodziną:(. Jestem z reguły pogodnym człowiekiem a nie moge pozbyć sie do dzisiaj złości!
Mam nadzieję, ze przejdzie mi do września. Pozdrawiam i zyczę z całego serca powodzenia w czerwcu.

psc
Posty: 16
Rejestracja: 01 lut 2007, 14:53

Post autor: psc » 14 maja 2007, 9:44

Nie poddawaj się, ja bedę zdawał w czerwcu 3 raz ustny.To jest loteria!
Pozdrawiam!

Michal
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2006, 15:10

Post autor: Michal » 14 maja 2007, 10:46

Dokładnie - to jest loteria-ja z twoimi pytaniami Ketix też bym nie zdał!!!
A długi weekend..coż, żeby coś z niego mieć pakowałem rano książki w plecak, 2 śniadanie i na rowerku śmigałem nad jeziorka strzeszyńskie gdzie się pod wierzbą rozkładałem z całym majdanem:) Tym bardziej się ciesze z sukcesu bo super wycieczkę musiałem odmówić przez ten egzamin:)
Pozdrawiam

agatka1710
Posty: 15
Rejestracja: 02 lis 2006, 22:11

Post autor: agatka1710 » 14 maja 2007, 11:18

witam wszystkich. Ja po trzech nie udanych próbach egzaminu pisemnego w końcu go zdałam i z ustnego za pierwszym tazem. Byłam w pokoju 416, w pierwszej 5. U nas na 5 osób zdało 4. Komisja super, naprowadzali na odpowiedzi. Wie, że w pokoju obok jak ja zdawalam z 5 na 5 nie zdało.
Moje szczęśliwe pytania z ustnego.
1. Co to jest nieruchomość budynkowa,
2. Co to są umowy konsensualne,
3. Jakie istotne pkty powinny się znajdować w umowie pośrednictwa zgodnie z u.o.g.n.
4. Dlaczego należy prowadzić kartotekę nieruchomości i dlaczego wpisujemy osoby oglądające nieruchomości
Na resztę nie pamiętam jak mi się przypomni to dam znać.
Pozdrawiam wszystkich Głowa do góry.
Prawdą jest, że na ustnym trzeba mieć 70% szczęścia, 10% dobrej komisji i reszta to wiedza, albo trafisz w pytania albo nie.

Michal
Posty: 7
Rejestracja: 05 wrz 2006, 15:10

Post autor: Michal » 14 maja 2007, 13:00

a teraz-co by nie było za słodko....:)

pośrednik bez egzaminu

--------------------------------------------------------------------------------

RELACJA Z POSIEDZENIA PODKOMISJI SEJMOWEJ W DNIU 10.05.2007r.



W czwartek, 10 maja 2007r o godz. 13.00 odbyło się kolejne posiedzenie nadzwyczajnej podkomisji infrastruktury ds. nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ze strony PFRN w posiedzeniu wzięli udział:

- Aleksander Scheller – Prezydent
- Janusz Schmidt - V-ce Prezydent
- Mariusz Boniak - członek komisji d/s nowelizacji ustawy

Przed czwartkowym posiedzeniem byliśmy przekonani, że posłowie zamierzają skreślić z ustawy art. 198 obejmujący kary za wykonywanie zawodów nieruchomościowych bez licencji. Wszystkie federacje zawodowe walczyły o to żeby utrzymać w mocy ów artykuł zachowujący wysoką rangę naszych uprawnień zawodowych. Podjęliśmy szeroką akcję lobbingową. Z terenu całego kraju do instytucji państwowych oraz poszczególnych kancelarii poselskich zostało wysłanych setki listów protestacyjnych. Działania te przyniosły spodziewane efekty.

Po rozpoczęciu czwartkowego posiedzenia, przewodniczący podkomisji poseł Michał Wojtkiewicz z PIS od razu ogłosił, że posłowie podkomisji odrzucają poprawkę nr 72, która miała objąć skreślenie art. 198.

Po tym oświadczeniu wydawało się, że zmiany ustawy idą w dobrym kierunku. Jednakże okazało się, że posłowie podkomisji nie zamierzają zachowywać status quo na jakiejkolwiek płaszczyźnie. Poseł Stanisław Huskowski z PO niespodziewanie zgłosił nową poprawkę. Zdaniem posła, do uzyskania licencji w zawodzie pośrednika i zarządcy nie trzeba zdawać egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Wystarczy posiadać wyższe wykształcenie, skończyć studia podyplomowe lub kurs specjalistyczny i odbyć praktykę zawodową.

Ta niespodziewana i bulwersująca poprawka została uchwalona głosami posłów PO mimo jednoznacznych sprzeciwów przedstawicieli Ministerstwa Budownictwa, wszystkich organizacji zawodowych, przedstawicieli wyższych uczelni i samorządów terytorialnych znajdujących się na sali.

Należy mieć nadzieję, że przy ostatecznym głosowaniu ustawy ta szokująca poprawka nie zostanie uchwalona. Przed nami kolejna batalia o przywrócenie zdrowego rozsądku ustawowego.

Jest jeszcze jedna przykra sprawa. W posiedzeniu podkomisji wziął udział nasz kolega Zbigniew Kubiński, który występował z ramienia Polskiej Federacji Organizacji Zarządców i Administratorów Nieruchomości (Prezydentem PFOZiA jest pani Aleksandra Kurzyk). Federacja ta aspiruje ostatnio do reprezentacji zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i ma zdecydowanie inne cele niż PFRN. Występowanie byłego Prezydenta PFRN z ramienia organizacji konkurencyjnej jest szokujące. Także kontekst jednej z wypowiedzi kolegi Kubińskiego był bardzo kontrowersyjny.

Po opublikowaniu stenogramu z posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej z dnia 10 maja 2007r, sprawę tą omówimy szczegółowo w specjalnym komunikacie.


źródło: PFRN.pl

ODPOWIEDZ