pytania z "cudzoziemców"

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Agula
Posty: 86
Rejestracja: 22 lut 2006, 20:17

Post autor: Agula » 12 maja 2007, 9:15

wynotawalam je z egzaminu z 10 maja /może nie w 100% dokładnie, ale na pewno sens jest zachowany/

1. nabycie nieruchomości zabudowanej kamienicą na rynku w Krakowie wymaga zezwolenia, jeżeli nabywcą będzie:
a.obywatel Wielkiej Brytanii, który zamierza mieszkania wynajmować
b.Spółka z o.o. z siedzibą w Estonii
c. Spółka z o.o. z siedzibą w Australii

2.obywatelka Australii po 3 latach od śmierci swojego wnuka Polaka, dowiedziała się, że był on właścicielem kamienicy w Poznaniu, którą zapisał jej w testamencie.Czy obywatelka Australii moze nabyć tę nieruchomość?
a.minął już termin, w którym mogła wystąpić z wnioskiem o zezwolenie
b.nieruchomość nabywają osoby, które byłyby powołane do spadku z ustawy
c.nie musi wystąpić z wnioskiem o zezwolenie

3.nieruchomość położona w Warszawie zabudowana halami magazynowymi, oznaczona jako Ba, bez zezwolenia może nabyć:
a.obywatel Niemiec
b.obywatelka Wietnamu zamieszkała od 8 lat w Pol. na podstawie zezwolenia na osiedlenie sie
c.obywatel Białorusi, którgo żona od 2 lat ma polskie obywatelstwo

4.Obywatel Czech polskiego pochodzenia, mieszka w Pradze, chce kupić nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym, nie rolną, o powierzchni 1,5 ha w Cieszynie:
a.może uzyskać zezwolenie
b.może uzyskać zezwolenie jeżeli ograniczy powierzchnie do 0,5 ha
c.moze kupic bez zezwolenia

arletta10
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2006, 23:56

Post autor: arletta10 » 12 maja 2007, 15:14

pytanie 1 odpowiedz A
pytanie 2 odpowiedz B i C
pytanie 3 odpowiedz A
pytanie 4 odpowiedz B


takie jest moje zdanie pozdrawiam

staniak
Posty: 142
Rejestracja: 24 wrz 2006, 0:36

Post autor: staniak » 12 maja 2007, 15:52

Nieruchomość położoną w Warszawie zabudowaną halami magazynowymi i oznaczoną w rejestrze gruntów symbolem Ba bez zezwolenia może nabyć:
a obywatel Niemiec;
b. obywatelka Wietnamu zamieszkująca w Polsce od 8 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się;
c. obywatel Białorusi, którego żona od dwóch lat posiada polskie obywatelstwo.

poprawnymi odpowiedziami w tym pytaniu są A i B reszta dobrze.

Pozdrawiam

Piotr Staniak

renata123
Posty: 29
Rejestracja: 16 gru 2006, 22:43

Post autor: renata123 » 14 maja 2007, 23:08

witam ja juz jestem posrednikiem idzie mi bardzo dobrze ,ale sama wiedza nie wystarczy trzeba łatwo nawiazywać kontakty z ludzmi i miec do tego predyspozycje

EwaAnna
Posty: 59
Rejestracja: 01 gru 2006, 11:34

Post autor: EwaAnna » 15 maja 2007, 8:39

Do załamanych pytaniami o cudzoziemcach!
Ja osobiście czytałam ustawę kilka razy, prawie znam ją na pamięć. Cwiczcie na pytaniach, tzn. przeczytać pytanie, odpowiedzi i je przeanalizować dlaczego ta odpowiedź, wracajac znów do ustawy. Trzeba je "zrozumieć". Każdy inaczej się uczy, ale ja zrobiłam to tak i pytania o cudzoziemcach nie były dla mnie takie straszne.
Nie załamujcie się!

yaacek
Posty: 37
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:13

Post autor: yaacek » 15 maja 2007, 17:51

wg mnie :
1) c - Art. 1 ust. 2 pkt.2

anglik nie musi ubiegac sie o zezwolenie, choc powinien spelniac warunki art. 8 ust. 1 pkt 2

spolka z o.o. z siedziba w estonii korzysta z art 8 ust 2

aldonakwiatkows
Posty: 64
Rejestracja: 05 paź 2006, 21:49

Post autor: aldonakwiatkows » 15 maja 2007, 21:53

Anglik musi mieć zezwolenie,ponieważ kupuje nieruchomość w której nie zamierza mieszkać i to jest "drugi dom". Kamienica to nie samodzielny lokal mieszkalny a nieruchomość pod zabudowę mieszkaniową zabudowana budynkiem mieszkalnym.art.1 ust.5

yaacek
Posty: 37
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:13

Post autor: yaacek » 15 maja 2007, 22:57

czyli rozumiem, ze prawidlowa jest odpowiedz a,b i c

aldonakwiatkows
Posty: 64
Rejestracja: 05 paź 2006, 21:49

Post autor: aldonakwiatkows » 16 maja 2007, 15:22

2.obywatelka Australii po 3 latach od śmierci swojego wnuka Polaka, dowiedziała się, że był on właścicielem kamienicy w Poznaniu, którą zapisał jej w testamencie.Czy obywatelka Australii moze nabyć tę nieruchomość?


Babcia z Australii otrzymała w testamencie spadek po wnuku.Ponieważ minęły 3 LATA TO CHCę zapytać ,czy są tu przedawnienia,jeśli tak to od kiedy się liczą. Poza tym babcia nie może dziedziczyć z ustawy ponieważ dziadkowie nie dziedziczą po wnukach -odwrotnie tak- dlatego myślę, że babcię obowiązuje pozwolenie.Obecnie w projekcie zmian prawa cywilnego znalazł się projekt dziedziczenia ustawowego przez dziadków i pasierbów. Odsyłam do żółtego dodatku do Rzeczpospolitej z dnia 1 maja br. "Dziedziczenie ustawowe także dla dziadków i pasierba".

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 maja 2007, 21:34

Prawidłową odpowiedzią według autora pytania była jak sądzę odpowiedź: „babcia nie może nabyć nieruchomości” Art. 7 ust 2 Ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców mówi, że: „Przepisów ustawy nie stosuje się do nabycia nieruchomości w drodze dziedziczenia przez osoby uprawnione do dziedziczenia ustawowego”. Jak słusznie Pani zauważyła, obecnie polskie prawo nie przewiduje ustawowego dziedziczenia przez babcie i dziadków. Art. 7 ust 3 mówi: „Jeżeli cudzoziemiec, który nabył wchodzącą w skład spadku nieruchomość na podstawie testamentu, nie uzyska zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych na podstawie wniosku złożonego w ciągu dwóch lat od dnia otwarcia spadku, prawo własności nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego nabywają osoby, które byłyby powołane do spadku z ustawy.” Jako, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy (art. 924 Kodeksu cywilnego) znaczy to, że minął już czas kiedy babcia mogła złożyć wniosek o zezwolenie na nabycie nieruchomości. Obecnie termin na złożenie wniosku wynosi dwa lata, natomiast przed 24 kwietnia 2004 r. kiedy weszła w życie jedna ze zmian do ustawy, termin na złożenie wniosku wynosił tylko rok.

aldonakwiatkows
Posty: 64
Rejestracja: 05 paź 2006, 21:49

Post autor: aldonakwiatkows » 16 maja 2007, 21:54

Czyli poprawną odpowiedzią na pyt 2 dot. Babci z Australii będzie odp. a i b ponieważ minął termin i przechodzi na osoby,które byłyby powołane z ustawy.

yaacek
Posty: 37
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:13

Post autor: yaacek » 18 maja 2007, 18:15

1. Nabycie przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kanadzie ze 100% kapitałem polskim wymaga zezwolenia, jeżeli dotyczy:
a. nabycia samodzielnego lokalu mieszkalnego w Gdańsku;
b. nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w Szczecinie;
c. nabycia nieruchomości w Poznaniu, przeznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na działalność usługową,



2. Obywatel Izraela będący właścicielem 85% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z
siedzibą w Katowicach, będącą użytkownikiem wieczystym nieruchomości, na nabycie dalszych 15%
udziałów w tej spółce:
a. nie wymaga uzyskania zezwolenia;
b. wymaga uzyskania zezwolenia;
c. nie wymaga zezwolenia tylko w przypadku, jeżeli nieruchomości oddane w użytkowanie
wieczyste spółce nie stanowią nieruchomości rolnej.


prosze o opinie

aldonakwiatkows
Posty: 64
Rejestracja: 05 paź 2006, 21:49

Post autor: aldonakwiatkows » 18 maja 2007, 22:12

Myślę,że do izraelczyka można zastosować art.3e pkt 2 Natomiast S-ka mająca siedzibę w Kanadzie jest traktowana jako cudzoziemiec i musi mieć zgodę na na nabycie nier. w Poznaniu

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 18 maja 2007, 22:25

W pierwszym pytaniu prawidłowa odpowiedź to „a” i „c” Gdańsk jest w strefie nadgranicznej, a prawo własnościowe to nie nieruchomość.

Co do pytania drugiego to będzie raczej odpowiedź „b”. Spółka kontrolowana przez innych cudzoziemców wymaga zezwolenia.

aldonakwiatkows
Posty: 64
Rejestracja: 05 paź 2006, 21:49

Post autor: aldonakwiatkows » 18 maja 2007, 22:50

Nie jestem do końca przekonana co do odp.dot.izraelczyka ,dlatego,że art.3e pkt2 cyt."Nabycie lub objęcie przez cudzoziemca udziałów lub akcji w spółce handlowej z siedzibą na terytorium R.P.będącej właścicielem lub uż.wieczystym nieruchomośc na ter.R.P.,wymaga zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych,jeśli s-ka ta jest S-ką KONTROLOWANą ,a udziały lub akcje nabywa lub obejmuje cudzoziemiec NIEBęDACY udziałowcem lub akcjonariuszem spółki. Izraelczyk posiada większość udziałów,czyli ta spółka jest już kontrolowana przez niego a udziały nabywa właśnie udziałowiec,czyli izraelczyk. Proszę się wypowiedzieć czy logicznie myślę?

ODPOWIEDZ