Co zrobić z taką działką?

Podatek od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny - procedury postępowania przy spadkach. Znasz takie pojęcia: zachowek, zstępni, wstępni, pasierb - mogą się przydać...
kugo24
Posty: 2
Rejestracja: 11 maja 2007, 15:58

Post autor: kugo24 » 21 maja 2007, 22:07

Witam. Dziękuje za odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie. I oto pojawia się wiele innych. Przypomnę po krótce moją sytuację, mama chce podarować mi i siostrze działkę po połowie, niestety działka ma 13 arów a plan zagospodarowania przestrzennego dla okolicy w której się ona znajduje zezwala na na budowę domów na działkach co najmniej 8 arów. Nie wiem co w tej sytuacji zrobić.Czy nie dzielić działki, wpisać u notarisza działkę jako współwłasność z siostrą i budować dwa domy, co w takiej sytuacji z jakimkolwiek kredytem na budowę, czy siostra musiałaby wyrazić na to zgodę? Czy może jest jakieś rozwiązanie prawne, które pozwoliłoby na podział tej działki? z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 22 maja 2007, 21:36

Jeżeli zdecydujecie się Państwo na współwłasność i budowę dwóch domów to proszę pamiętać, że wtedy oboje będziecie współwłaścicielami także tych dwóch domów. Na przyszłość może to sprawić kłopoty, bo współwłasność na dłuższą metę nie jest korzystna. Być może rozwiązaniem waszego problemu byłoby w przyszłości zniesienie współwłasności poprzez przyznanie własności całej nieruchomości jednej z was za dopłatą dla drugiej. Tylko wtedy nie ma sensu budować dwóch domów. Zniesienie współwłasności przez fizyczny podział nieruchomości może nie być możliwy skoro będzie on sprzeczny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Prośże zasięgnąć szczegółowych informacji w swoim urzędzie miasta odnoście możliwości ruchu w sprawie ewentualnego podziału działki i możliwości uzyskania pozwolenia na budowę na dwóch nowych nieruchomościach. Być może jakieś przepisy planu miejscowego dopuszczają pewne wyjątki?

ODPOWIEDZ