Kilka pytań

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
yaacek
Posty: 37
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:13

Post autor: yaacek » 24 maja 2007, 18:41

Nie jetem pewien odpowiedzi na poniższe pytania, wiec prosze o pomoc w ich rozszyfrowaniu.

1.Terminy wypowiedzenia umowy dzierżawy zgodnie z Kodeksem cywilnym jeżeli nie zostały określone umową wynoszą:

1w przypadku nieruchomości nie będących gruntami rolnymi na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego;
0w przypadku gruntu rolnego jeden rok naprzód na koniec roku kalendarzowego;
0trzy miesiące naprzód na koniec ostatniego miesiąca kwartału dla wszystkich nieruchomości

2.Lokalny rynek nieruch. jest bezpośrednią pochodną struktury i dynamiki następujących zjawisk lokalnych:
-zaludnienia
-bezrobocia
-zatrudnienia

3.O lokalnym charakterze rynku nieruchomości decydują:
-źródła finansowania i dostępne instytucje finansowe
-unikalne cechy nieruchomości (stałość w miejscu, trwałość)
-stopień rozwoju lokalnego rynku materiałów budowlanych.

4.Ogólne cechy rynku nieruchomości to:
-dobrowolność obrotu
-ekwiwalentność rynku
-dominacja jednego uczestnika

5.Organ prowadzący księgi stanu cywilnego wydaje
-odpisy zupełne i skrócone aktów stanu cywilnego
-zaświadczenia o dokonanych w księgach stanu cywilnego wpisach lub o ich braku
-zaświadczenia o zaginięciu lub zniszczeniu księgi stanu cywilnego.

6.Na spłatę kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkalnego TBS może przeznaczyć:
-wpływy z najmu lokali mieszkalnych
-środki uzyskane z partycypacji
-wpływy z najmu lokali użytkowych znajdujących się w budynkach towarzystwa.

7.Organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli:
-osoba ta przyjmuje wszelkie warunki zawarte w wydanej decyzji o pozwoleniu na budowę oraz wykaże się prawem do dysponowania nieruchomością
-osoba ta zobowiąże się do dokończenia budowy zgodnie z projektem architektonicznym
-od wydania prawomocnego pozwolenia na budowę do momentu sprzedaży nieruchomości nie upłynęło więcej niż 2 lata.

8.Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej od weksla jest:
-organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) wystawcy weksla
-organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) wierzyciela wekslowego
-organ właściwy ze względu na miejsce wystawienia weksla.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 24 maja 2007, 20:00

Poprawne odpowiedzi to:

1 A
2 A,C
3 B
4 A, C
5 A, B, C
6 A, B, C
7 A
8 A

yaacek
Posty: 37
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:13

Post autor: yaacek » 24 maja 2007, 20:22

dziekuje Panie Piotrze , za szybka odpowiedz.
oczywiscie w pierwszym pytaniu sugerowalem sie rokiem kalendarzowym, a nie dzierzawnym.

nartomiast w pytaniu 4 , nie bardzo rozumiem te dominacje jednego uczestnika, czy moglby Pan troszke to naswietlic ??

pozdrawiam

yaacek

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 25 maja 2007, 7:57

Rynek nieruchomości należy do tzw. rynków niedoskonałych, na którym uczestnicy transakcji podejmują decyzje nie wyłącznie na podstawie cen ale także biorąc pod uwagę inne przesłanki. Na takim rynku nie ma pełnego dostępu do informacji, towary (nieruchomości) są niejednorodne, a każda z transakcji nie wywiera wpływu na żadne kolejne. Jakkolwiek rynki doskonałe nie istnieją, to rynek nieruchomości należy do bardzo niedoskonałych, na których występuje mała elastyczność popytu i podaży. Na skutek tych cech sprzedawca nieruchomości znajduje się w pozycji silniejszej i łatwiej mu narzucić swoje warunki sprzedaży kupującemu.

yaacek
Posty: 37
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:13

Post autor: yaacek » 03 cze 2007, 9:42

a nawet dwa bo nie jestem pewien odpowiedzi:

1.Jeżeli jest kilku spadkobierców spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego to:

a) mają oni obowiązek przedstawić stwierdzenie nabycia spadku w terminie roku od nabycia spadku;
b) mają oni obowiązek przedstawić dowód wszczęcia postępowania o dział spadku
c) nie mają szczególnych obowiązków, dziedziczą na ogólnych zasadach.


2.Zwolnienie z podatku od nieruchomości może być przypisane:

a) do osoby właściciela
b) do nieruchomości
c)do sposobu wykorzystania i użytkowania nieruchomości.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 04 cze 2007, 10:53

W pytaniu pierwszym odpowiedzią prawidłową będzie c). Kiedyś prawidłowe były odpowiedzi a) i b) gdy pod rządami prawa Spółdzielczego była taka regulacja. Dziś już ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie nakłada takiego obowiązku

W pytaniu 2 wydają się być prawidłowe wszystkie odpowiedzi. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wymienia przypadki zwolnienia z podatku od nieruchomości. W art. 7 wymienione określone nieruchomości zwolnione z podatku, podmioty, które płacą podatku, a także sposoby wykorzystania nieruchomości, które jednak podlegają podatkowi.

Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 04 cze 2007, 22:20

Co to jest stan prawny a co faktyczny nieruchomości?

aldonakwiatkows
Posty: 64
Rejestracja: 05 paź 2006, 21:49

Post autor: aldonakwiatkows » 05 cze 2007, 21:59

[quote:dec4dc4ad2="Ona22;5769"]Co to jest stan prawny a co faktyczny nieruchomości?[/quote:dec4dc4ad2]

Wpisy w kw można podzielić na wpisy faktyczne tzn położenia ,obszaru nieruchomości i wpisy praw Osoba,ktora jest wpisana do księgi gwarantuje pewność ,że jest właścicielem nieruchomości.Rękojmia wiary KW obejmuje tylko stan prawny a nie faktyczny. Jeżeli jest rozbieżność między stanem faktycznym nieruchomości a stanem prawnym nalezy wnieść powództwo do sądu o roztrzygnięcie.Na podstawie orzeczenia może być usunięta niezgodność stanu faktycznego ze stanem prawnym.Jeżeli nabyliśmy nieruchomość z właścicielem.który był wpisany do kw, a faktycznie nim nie był to taka transakcja jest ważna ponieważ treść księgi roztrzyga na korzyść tego kto przez czynność prawną nabył własność z osobą wpisaną do kw.
Pozdrawiam
A.K.

Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 06 cze 2007, 9:14

Na egzaminie pojawia sie pytanie:
Wymien kilka przykładów czynności, które moga być zabezpieczone takim ubezpieczeniem. Prosze o odpowiedź.
Pozdrawiam

Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 08 cze 2007, 17:24

Mam pytanie:
Czym grozi przyjmowanie obiektów bez potwierdzenia dokumentacyjnego?
Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

yaacek
Posty: 37
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:13

Post autor: yaacek » 08 cze 2007, 18:01

[quote:9c1270b8cf="Ona22;5839"]Czym grozi przyjmowanie obiektów bez potwierdzenia dokumentacyjnego?[/quote:9c1270b8cf]

a co to znaczy "przyjmowanie obiektów"

Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 08 cze 2007, 18:52

:-) Słuszne pytanie. To zagadnienie pojawiło się kiedys na forum. Myślę, że chodzi o przyjmowanie nieruchomości, ograniczonych praw rzeczowych będących przedmiotem umowy pośrednictwa bez potwierdzenia dokumentacyjnego.

Robert.O.
Posty: 66
Rejestracja: 10 cze 2007, 7:56

Post autor: Robert.O. » 10 cze 2007, 8:12

Witam,

a Ja mam kilka pytań odnośnie "stanów" budynku....;)

- co to jest stan surowy otwarty?

- co to jest stan surowy zamknięty?

Wiem, tak na logikę, chyba z praktyki co oznaczają te pojęcia - to jasne. Ale chodzi mi o to czy są jakieś definicje w ustawach, rozporządzeniach...?
Przeglądałem dosyć dokładnie to Forum i nie znalazłem precyzyjnej definicji.
W Prawie Budowlanym też jakoś nie mogę się doszukać....


Dzięki z góry za pomoc i odpowiedź,
Pozdrawiam,

Robert.O.
Posty: 66
Rejestracja: 10 cze 2007, 7:56

Post autor: Robert.O. » 10 cze 2007, 8:20

[quote:5ab8d317b5="Ona22;5841"]:-) Słuszne pytanie. To zagadnienie pojawiło się kiedys na forum. Myślę, że chodzi o przyjmowanie nieruchomości, ograniczonych praw rzeczowych będących przedmiotem umowy pośrednictwa bez potwierdzenia dokumentacyjnego.[/quote:5ab8d317b5]

---------------
Czym grozi?
Wydaje mi się, że jak przyjmę (czyli podpiszę umowę pośrednictwa) np. bez potwierdzenia, że osoba podpisująca umowe jest właścicielem to mogę mieć problemy z uzyskaniem wynagrodzenia.... to pierwsze co mi przyszło do głowy....
Poza tym przyjmując nieruchomośc bez sprawdzenia stanu prawnego (hipoteka itp...) nie dokładam staranności przy wykonywaniu czynności pośrednictwa....
Nie jest zbyt profesjonalnym np informowanie nabywcy dopiero tuż przed umową przedwstępną np: "...wie Pan, wcześniej tego nie wiedziałem, ale okazało się że mieszkanie które chce Pan kupić ma hipotekę przewyższającą jego wartość..."

Pozdrawiam,

Ona22
Posty: 62
Rejestracja: 22 sty 2007, 12:20

Post autor: Ona22 » 10 cze 2007, 8:35

[quote:407ac4e4ca="Robert.O.;5851"]- co to jest stan surowy otwarty?
- co to jest stan surowy zamknięty?[/quote:407ac4e4ca]
"Stan surowy otwarty" - budynek o postawionej konstrukcji, bez wykończenia, ze ścianami nieotynkowanymi, bez izolacji cieplnej, bez posadzek, bez stolarki wewnętrznej i zewnętrznej, dach pokryty.
"Stan surowy zamknięty" - stan surowy otwarty + stolarka zewnętrzna.
"Pod klucz" - zakończony stan budynku, gotowy do użytkowania, zawiera wykończenie całkowite, z tynkami wewnętrznymi, malowaniem, okładzinami z glazurą, podłogami wykończonymi parkietem, panelami bądź terakotą, (zależnie od projektu), stolarką wewnętrzną i zewnętrzną, instalacjami wewnętrznymi wraz z białym montażem.

ODPOWIEDZ