Prawo do piwnicy we wspólnocie

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
jacek80
Posty: 2
Rejestracja: 09 cze 2007, 20:58

Post autor: jacek80 » 09 cze 2007, 21:02

Witam!!! Pół roku temu kupiłem mieszkanie. Jest to mieszkanie własne z 1/11 udziałem w gruncie.Sprzedający zapewniał, że do mieszkania przynależy piwnica pomimo, że nie ma takiego zapisu w akcie notarialnym. Osoba sprzedająca nie mieszkała w tym mieszkaniu tylko je wynajmowała. Mój błąd, że nie sprawdziłem tego od razu. Okazało się, że nie ma dla mnie żadnej wolnej piwnicy. Z tego co wiem nikt z mieszkańców nie ma zapisanej piwnicy w akcie notarialnym. Od pół roku wysłuchuje bajek od prezesa i zarządu, że oczywiści piwnica mi sie należy, że zrobiona zostanie inwentaryzacja itd... Jak dotąd nikt porządku z tym nie zrobił. W tej chwili niektórzy mieszkańcy użytkują po dwie piwnice (na czele z prezesem). Moje pytanie: gdzie mam dochodzić swoich praw, czy piwnica mi się należy, czy jak podam zarząd do sądu to mam szansę na wygraną??

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 11 cze 2007, 6:30

Do nieruchomości lokalowej może przynależeć piwnica ale nie musi. Kupił pan mieszkanie bez pomieszczenia przynależnego (brak wzmianki o tym w akcie notarialnym). Pytanie jaki jest stan prawny piwnic? Czy w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokalu określono, że do lokalu przynależ piwnica? Być może nie przynależy żadna piwnica do tego lokalu, a tylko poprzedni najemca wprowadził pana w błąd? Być może piwnice nie przynależą do żadnych mieszkań a stanowią tylko część wspólną nieruchomości? Wtedy rzeczywiście wspólnota powinna rozwiązać tą sprawę między sobą, a nie użytkować ich na zasadzie po dwie piwnice dla zarządu, a żadna dla pozostałych, bo jeśli to współwłasność to każdy ma do nich prawo. Jeżeli liczba piwnic nie odpowiada liczbie wyodrębnionych lokali może będzie się dało tak podzielić te piwnice aby zwiększyć ich ilość. Dopóki będą one częścią wspólną w gestii wszystkich właścicieli lokali będzie pozostawała sprawa części wspólnej budynku. Jeżeli uchwała wspólnoty będzie naruszać zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób naruszać pańskie interesy – można taką uchwałę zaskarżyć do sądu w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

jacek80
Posty: 2
Rejestracja: 09 cze 2007, 20:58

Post autor: jacek80 » 11 cze 2007, 11:15

Dzięki za odpowiedź. Gdzie mogę sprawdzić jaki jest stan prawny tych piwnic, czy faktycznie są one częścią wspólną? Z tego co mi wiadomo to tylko jedno z mieszkan ma zapisaną piwnicę w akcie notarialnym z tym, że nie wiem czy jest to prawda.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 11 cze 2007, 20:09

To całkowicie naturalne, że powinien Pan wiedzieć co wchodzi w skład nieruchomości wspólnej. W końcu ma Pan prawo także do korzystania tej części nieruchomości. Proszę sprawdzić umowę o ustanowieniu odrębnej własności pańskiego lokalu co mówi ona o nieruchomości wspólnej i jak określa sprawy zarządu nią. Jeżeli w tej umowie nie było to określone być może była inna umowa określająca sprawy gospodarowania nieruchomością wspólną. Można też po prostu zwrócić się do zarządu aby wyjaśnił tę sprawę panu jako nowemu właścicielowi nieruchomości lokalowej.

ODPOWIEDZ