Egzamin - 2 pytania

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
KRAKAUER
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2007, 14:41

Post autor: KRAKAUER » 12 cze 2007, 14:36

Witam,
zdając egzamin ustny miałem 2 pytania, na których potknąłem się. śą niby łatwe - ale jednak?
1. Zdefiniować pojęcia: zadatek, zaliczka, kaucja (wpłacana do biura nieruchomości na poczte transkacji sprzedaży spóldzielczego prawa do lok. mieszkalnego) Zadatek - jest jasny, natomiast jak zdefiniować prawidłowo (tak aby komisja była zadowolona) - zaliczkę , oraz kaucję ofertową
2. Z czym należy się liczyć w przypadku sprzedaży działki bez MPZP ?
Jeśli ktoś mógłby mi pomoć - to dziękuję z góry
Pozdrawiam,
KRAKAUER

lusia
Posty: 42
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:45

Post autor: lusia » 13 cze 2007, 10:26

Zaliczka po wykonaniu usługi zostaje wliczona w cenę, jeżeli umowa zostaje rozwiązana za zgodą obu stron to zwracają one sobie wzajemnie świadczenia,czyli zaliczka wraca do kupującego.Gdy umowa jest rozwiązana z winy kupującego, zaliczka zostaje u sprzedającego.Jeżeli umowę rozwiąże sprzedający to zwraca zaliczkę kupującemu.
Kaucja przy sprzedaży stanowi zabezpieczenie na wypadek niedotrzymania umowy przez stronę przeciwną.Osoba która otrzymała kaucję może z niej skorzystać w celu pokrycia wynikłych z tego tytułu strat.
Brak miejscowego MPZP powoduje , że gmina może odmówić wydania warunków zabudowy, jeżeli nie są spełnione warunki określone w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym art.61.Pozdrawiam.

KRAKAUER
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2007, 14:41

Post autor: KRAKAUER » 13 cze 2007, 12:12

Dziękuję bardzo za pomoc.
Mam jeszcze 2 pytania:
Różnica między spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu , a prawem odrębnej własności lokalu - dot. spółdzielni mieszkaniowej. Czym, prawo do odrębnej własności lokalu różni się od własności (np. mieszkanie we wspólnocie mieszk.)?
NA egzaminie miałem tez problem z definicją pojęcia : "ograniczone prawo własności" Chodziło o definicję i przykłady.
Również proszę o rozwianie moich watpliwości
Pozdrawiam,
KRAKAUER

lusia
Posty: 42
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:45

Post autor: lusia » 13 cze 2007, 14:43

Ograniczone prawa rzeczowe wymieniw KC art.244.SWPdL jest ograniczonym prawem rzeczowym.Powstaje na podstawie umowy zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową,o ustanowienie SWPdL.Umowa zostaje zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.Odrębną własność reguluje ustawa o własności lokali.Powstaje w drodze umowy, jednostronnej czynności prawnej właściciela lub na mocy orzeczenia sądu znoszącego współwłasność.Odrębna własność jest prawem związanym z udziałem w gruncie.Prawo to wymaga wpisu do KW.
Ustanowienie odrębnej własności wymaga formy aktu notarialnego.

aldonakwiatkows
Posty: 64
Rejestracja: 05 paź 2006, 21:49

Post autor: aldonakwiatkows » 13 cze 2007, 18:24

Wpis w księdze wieczystej jest wpisem konstytutywnym.Odrębna wł.lok.powtaje w momencie wpisu do KW, a nie w momencie aktu. To pytanie powtarza się na egz.pisemnym.

KRAKAUER
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2007, 14:41

Post autor: KRAKAUER » 13 cze 2007, 20:23

Witam ponownie,
dziękuję wszystkim za pomoc,
prosz ejeszcz eo informację dot kaucji którą pobrało biuro nieruch. od strony kupującej. Jak faktycznei przebiega proces pobrania i przekazani pieniędzy? Czy kaucja jest zdeponowan w biurze nieruchomości,kto przekazuję (zalicza) kaucję na poczet transakcji, Jak to faktycznei wygląda. Dodtakwo pyatnei czy taki sposób zabezpieczenai transakcji jest zgodny z prawem - bo spotkałem się że nie do końca (brak przepisu normującego)
Liczę na pomoc (bo jutro egzamin)
Dziękuję i pozdrawiam,
KRAKAUER

lusia
Posty: 42
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:45

Post autor: lusia » 14 cze 2007, 9:49

Przepisów normujących wręczanie zaliczki czy kaucji nie ma.Zaliczkę przekazują sobie strony transakcji.Nie jest zadaniem pośrednika przechowywać pieniądze.Jeżeli chodzi o kaucję zabezpieczającą transakcję to pośrednik wystawia pokwitowanie za przyjęcie pieniędzy.Myślę że wpłacanie kaucji nie jest często praktykowane w biurach pośrednictwa.Najlepiej jakby wypowiedział się na ten temat pośrednik z doświadczeniem.Powodzenia na egzaminie.

zigza.Q
Posty: 94
Rejestracja: 25 maja 2007, 8:58

Post autor: zigza.Q » 22 cze 2007, 10:41

[quote:bc580628b2="aldonakwiatkows;5907"]Wpis w księdze wieczystej jest wpisem konstytutywnym.Odrębna wł.lok.powtaje w momencie wpisu do KW, a nie w momencie aktu. To pytanie powtarza się na egz.pisemnym.[/quote:bc580628b2]
a jakie wpisy uznaje się za konstytutywne? - w teście wymienione są trzy

lusia
Posty: 42
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:45

Post autor: lusia » 22 cze 2007, 13:24

Wpis konstytutywny potwierdza coś co powstaje,wywiera skutek w momencie dokonania wpisu np.odrębna własność.W przeciwieństwie do wpisu deklaratoryjnego, który potwierdza coś co już powstało przed dokonaniem wpisu i już wywarło skutek.Pozdrawiam.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 22 cze 2007, 13:38

Konstytutywnymi wpisami do księgi wieczystej objęte są: odrębna własność lokalu, użytkowanie wieczyste i hipoteka. W każdym z tych przypadków dla skuteczności powstania nieruchomości lokalowej, powstania prawa użytkowania wieczystego i hipoteki niezbędne są wpisy do KW.

zigza.Q
Posty: 94
Rejestracja: 25 maja 2007, 8:58

Post autor: zigza.Q » 22 cze 2007, 15:01

Dzięki Piotrze i dzieki lusiu - odpowiedź Piotra jest tą, która była mi potrzebna :-) - "definicje" znałem...
Na ostatnim egzaminie czerwcowym - dla zarządców było pytanie zwiazane z wpisem konstytutywnym.
Pzdr.

aldonakwiatkows
Posty: 64
Rejestracja: 05 paź 2006, 21:49

Post autor: aldonakwiatkows » 22 cze 2007, 23:40

wpis konstytutywny jest to przesłanka ( w języku prawniczym jest to fakt) nabycia prawa np. kupując nieruchomość stajemy się właścicielami nie w momencie podpisania aktu notarialnego, a w momencie wpisania do księgi wieczystej.

ODPOWIEDZ