kiedy składać wnioski o przekształcenie przed czy po 31 lipca?

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
rejentka
Posty: 18
Rejestracja: 16 lip 2007, 14:22

Post autor: rejentka » 16 lip 2007, 14:42

Witam,
dzisiaj dzwoniłam do jednej z poznańskich spółdzielni aby pobrac druk i złozyc odpowiednie dokumenty jeszcze przed 31 lipca. W spółdzieln powiedziano mi, że jeśli złożę wniosek przed 31 lipca to otrzymam wyliczenie jeszcze na starych zasadach, natomiast jak złoże ponownie wniosek juz po 31 lipca, to aby otrzymać nowe wyliczennie będę musiała zpałacić Spółdzielni 250 zł.!Czy rzeczywiście tak jest?
Pozd

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 16 lip 2007, 15:24

Podstawowe pytanie to o jakie przekształcenie chce Pani złożyć wniosek? Do wejścia w życie noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych możliwe jest składanie wniosków o przekształcenie prawa lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Po wejściu w życie nowelizacji zniknie możliwość ustanowienia prawa spółdzielczego własnościowego, będzie można tylko przekształcić prawo lokatorskie w odrębną własność. Proszę tą sprawę uściślić w rozmowie z przedstawicielem spółdzielni.

rejentka
Posty: 18
Rejestracja: 16 lip 2007, 14:22

Post autor: rejentka » 17 lip 2007, 13:57

Witam,
chciałabym przekształcić spółdzielskie lokatorskie w odrębną własność. Wiem, że mogę to zrobić po 31.07, jednak obawiam sie, że ustawa zostanie zaskarżona i wówczas mogę na tym "przywileju" nie skorzystać. Należy podkreślić, że SM pewnie nie będą się zbytnio spieszyć, bo "po co", a na rozpatrzenie wniosku będą miały aż 3 długie miesiące! Dodatkowo dochodzi jeszcze jedna kwestia czyli punkt kulminacyjny a mianowice podpisanie umowy notarialnej. Biorąc pod uwagę olbrzymia ilość juz napływających wniosków, można przypuszczać, że temin przeniesienia prawa własności może sie przeciągnąć nawet do 6 miesięcy (bo przecież przedstawiciele SM bedą w tym czasie podpiywać mnóstwo takich umów)! A wtedy byc może, może byc już za późno.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ