art.177 ust.1 pkt.3

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
rm5000
Posty: 4
Rejestracja: 21 lip 2007, 16:21

Post autor: rm5000 » 21 lip 2007, 16:34

Na wstepie chciałbym się przywitać ze wszystkimi.
Mam pytanie odnośnie zmian w ugn, na temat wymagań o wykształceniu osób
ubiegających się o tytuł rzeczoznawcy majątkowego. W moim przypadku mam tytuł
inżyniera gospodarki przestrzennej oraz ukończone studia podyplomowe z zakresu szacowania nieruchomości i odbywam praktykę na rzeczoznawcę nieruchomości, czy będę mógł w świetle nowych zmian w art.177 ust.1 pkt 3 (na razie to przymiarki, ale z tego co wiem to mogą w niedalekiej przyszłości wejść w życie) przystąpić do egzaminu państwowego i wykonywać zawód rzeczoznawcy majątkowego bez tytułu magistra, którego niestety nie posiadam?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 21 lip 2007, 19:34

Obecnie aby uzyskać uprawnienia zawodowe rzeczoznawcy majątkowego należy między innymi posiadać wyższe wykształcenie prawnicze, ekonomiczne lub techniczne. Zgodnie z Art. 2 ust 1 pkt 5) ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym za studia wyższe uznaje się studia prowadzone przez uczelnię posiadającą uprawnienia do ich prowadzenia, kończące się uzyskaniem odpowiedniego tytułu zawodowego. Teraz więc spełnia Pan ten warunek. W projekcie ustawy nowelizującej ustawę o gospodarce nieruchomościami planuje się, że zapis o wymogu wykształcenia będzie brzmiał: „posiada wyższe wykształcenie magisterskie”. Jak widać po takiej zmianie nie będzie Pan spełniał wymogu co do wykształcenia. W projekcie ustawy zapisane jest, że przepis ten wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2008r. Jako, że proces legislacyjny jeszcze się nie skończył, nie wiadomo na pewno czy ten przepis się utrzyma. Co więcej jeśli dojdzie do rozwiązania Sejmu i nowych wyborów jesienią, możliwe jest, że ustawa o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw – w ogóle nie zdąży być uchwalona i podpisana.

rm5000
Posty: 4
Rejestracja: 21 lip 2007, 16:21

Post autor: rm5000 » 22 lip 2007, 15:52

Dziękuję za wyjaśnienie, ale w związku z tym mam pytanie czy w takim momencie gdy wchodzi nowa ustawa nie powinno być tzw. vacatio legis, dla zrównoważenia skutków jakie za sobą niesie zmiana ustawy. Z tego co sie zorientowałem taki problem jak ja ma większa ilość osób.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 23 lip 2007, 7:33

Data wejścia w życie powyższego przepisu właśnie przewiduje kilkumiesięczne vacatio legis (do 1 stycznia 2008), bo założenie było, że ustawa zostanie uchwalona wcześniej. Tym niemniej jeśli projekt nie ulegnie jeszcze zmianie to według obecne brzmienia będzie Pan mógł nadal ubiegać się o uprawnienia zawodowe. Jeden z artykułów nowelizacji mówi, że „Osoby z wykształceniem wyższym prawniczym, ekonomicznym lub technicznym, które przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy rozpoczęły studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości, mogą ubiegać się po ich ukończeniu o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości, bez spełnienia warunku, o którym mowa w art. 177 ust. 1 pkt 3 ustawy wymienionej w art. 1.”

rm5000
Posty: 4
Rejestracja: 21 lip 2007, 16:21

Post autor: rm5000 » 23 lip 2007, 23:43

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia. Czy mógłbym prosić o numer artykułu nowelizacji, w którym jest zawarty wspomniany przez Pana "cytat".

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 24 lip 2007, 7:44

Chodzi o artykuł 8 Ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa została uchwalona przez Sejm 6 lipca i została skierowana do Senatu. Senat zajmie się ustawą na posiedzeniu w dniach 25-27 lipca. Jeśli wniesie poprawki (a wszystko na to wskazuje, że będą) ustawa zostanie zwrócona do Sejmu, który zajmie się nią najwcześniej za kilka tygodni, po wakacjach sejmowych.

rm5000
Posty: 4
Rejestracja: 21 lip 2007, 16:21

Post autor: rm5000 » 24 lip 2007, 20:00

Jestem zmuszony jeszcze raz podziękować za pomoc, mam nadzieje że wszystko bądzie po mojej myśli. Pozdrawiam, odezwę się po urlopie.

ODPOWIEDZ