Artykuł: Agent z tytułem magistra, ale bez licencji zawodowej

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 09 lip 2007, 21:28

Agent z tytułem magistra, ale bez licencji zawodowej – Rzeczpospolita, 9 lipca 2007

Od przyszłego roku zawód pośrednika będzie mogła wykonywać osoba bez licencji zawodowej - proponuje Sejmowa Komisja Infrastruktury, która wprowadziła poprawki do nowelizowanej ustawy o gospodarce nieruchomościami
Końca dyskusji na temat uprawnień pośredników nieruchomości nie widać. Wszystko wskazuje jednak, że nie trzeba będzie zdawać egzaminów państwowych, aby uzyskać licencję w tym zawodzie.
Trzeba będzie jednak mieć ukończone studia wyższe w zakresie gospodarowania nieruchomościami (np. ekonomiczne) lub dodatkowo podyplomowe oraz ukończyć obowiązkowe praktyki: tylko po spełnieniu tych warunków kandydaci zostaną prawdopodobnie wpisani w trybie uproszczonym do rejestru pośredników. Natomiast osoby, które do końca tego roku złożą wymagane dokumenty na egzaminy państwowe, będą mogły do nich przystąpić do końca 2008 r.
- Z tej szansy skorzystają na pewno osoby z wykształceniem średnim oraz te, które skończyły studia specjalistyczne - mówi Tomasz Błeszyński, doradca na rynku nieruchomości.
Posłowie proponują też wykreślenie przepisu nakładającego na pośredników obowiązek zbierania danych dotyczących czynszów mieszkań, wynikających z umów, w zawarciu których pośredniczyli.
Czy na rynku pośrednictwa są potrzebne licencje? Zdania są w tej sprawie podzielone. Zdaniem części pośredników, skoro taki system funkcjonuje od kilku lat, nie należy go likwidować. Wręcz przeciwnie - powinien być doskonalony, tak by usługi pośrednictwa były coraz bardziej profesjonalne. - Zmiany powinny iść w kierunku wprowadzenia odpowiednich mechanizmów kontrolnych nad działalnością szarej strefy, czyli pośredników świadczących swoje usługi bez licencji czy obowiązkowego ubezpieczenia OC - mówi Tomasz Błeszyński. - Powtarzana ostatnio teza, że rynek sam się zweryfikuje, jest pozbawiona racji. Nasza gospodarka rozwija się bowiem w zbyt szybkim tempie i nie mamy czasu uczyć się na błędach. Z drugiej strony, zniesienie licencji zawodowych otworzy nasz rynek m.in. przed zagranicznymi podmiotami, które będą stanowić silną konkurencję dla krajowych firm - ocenia Błeszyński.
Nie brak jednak aprobaty dla pomysłów wykreślenia obowiązku zdawania egzaminu państwowego, by uzyskać licencję.
- Ukończenie odpowiednich studiów wyższych lub podyplomowych gwarantuje najwyższy poziom wiedzy. Egzamin państwowy stanowi natomiast ponowną weryfikację tej samej wiedzy i tych samych umiejętności, a to dowodzi braku zaufania do kadry dydaktycznej wyższych uczelni i do organów państwa ją nadzorujących - twierdzi pośrednik Adam Polanowski z Polanowscy Nieruchomości. Jego zdaniem zbyt rygorystyczne i skomplikowane zasady zdobywania licencji zawodowych pogłębiają dzisiejszy brak profesjonalistów obsługujących rynek.
- Dotychczasowe zasady przeprowadzania egzaminu państwowego odstraszają i nierzadko powstrzymują ludzi przed wyborem tego rodzaju studiów. Jednocześnie profesjonalnie działające na rynku firmy mają znaczne problemy z pozyskaniem do pracy osób mających licencje zawodowe - dodaje.
Dziś, żeby zostać pośrednikiem, trzeba się liczyć z wydatkiem 10 tys. zł. Na te koszty składa się nie tylko sam egzamin (1,2 tys. zł), lecz również ukończenie studiów podyplomowych oraz odbycie praktyk zawodowych. Posłowie chcą zmienić uprawnienia zawodowe osób zajmujących się obrotem nieruchomościami
Dorota Kaczyńska

zigza.Q
Posty: 94
Rejestracja: 25 maja 2007, 8:58

Post autor: zigza.Q » 09 lip 2007, 21:47

stwierdzenia w tym artykule brzmią, jakby to te osoby, które wygłaszaja tezy tam zamieszczone miały coś do powiedzenia w sprawie projektu ustawy, który już jest, ma kształt i treść, która ma niewiele wspólnego z tym, co przeczytałem powyżej...
a pierwsze zdanie, toż to ewidentna nieprawda
- art 182 znowelizowanej ustawy mówi wyraźnie o nadawaniu licencji... ostatnie druki sejmowe z posiedzenia komisji nic nie mówią o wprowadzeniu tego typu poprawek, w sprawie wykształcenia mówi się tylko o wyższym - nie mówi się jakie to ma być wykształcenie - ręce opadają...

autorka przegina (nosi znamienne nazwisko - może to dlatego...)

a co Ty na to PiotrzeW?

tmw
Posty: 8
Rejestracja: 09 kwie 2007, 19:22

Post autor: tmw » 09 lip 2007, 22:45

Generalnie wszystko trzeba narazie czytac dosc ostroznie - co dziennikarz to troche inna interpretacja.
Jesli chodzi o wyksztalcenie to pewnie "zwiazane z gosp. nieruchomosciami" pozostanie, skoro jest mowa o podyplomowce - zakladam, ze ona ma byc uzupelnieniem dla tych nie zwiazanych z gosp. nieruchomosciami.
Trzeba poczekac, pewnie sie sprawa wyjasni.
Przy okazji mam nastepujace pytanie - odpowiedz bedzie troche wrozeniem z fusow ale ...
Kandydat:
- studia: zarzadzanie inwestycjami i nieruchomosciami (material dot. zarzadzania, wyceny i posrednictwa)
- podyplomowka: gospodarka nieruchomosciami (wycena i posrednictwo)
- sierpien 2007 koniec praktyki z zakresu posrednictwa
- co z egzaminem ? moze czekac do stycznia na uproszona procedure ? czy podlega pod stare przepisy i musi isc na egzamin ?

zigza.Q
Posty: 94
Rejestracja: 25 maja 2007, 8:58

Post autor: zigza.Q » 09 lip 2007, 23:48

nic nie musisz, możesz iść na egzamin, możesz czekać z tym, że jak będzie wyglądała nowa procedura tego nie wie nikt - musi ukazać się odpowiednie rozporządzenie (po wejściu w życie nowelizacji ustawy, która póki co nie wiadomo jaki przybieże ostateczny kształt)
niestety nikt nie doradzi Ci tutaj co masz robić - decyzja należy do Ciebie...

inna interpretacja dziennikarska - ciekawe... bardzo ciekawe...

Pzdr.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 10 lip 2007, 8:40

[quote:0b833e779b="zigza.Q;6286"]

a co Ty na to PiotrzeW?[/quote:0b833e779b]

Ja na to, że najlepiej poczekać na wersję ostateczną podpisaną przez Prezydenta, a jeszcze lepiej na tekst opublikowany w Dzienniku Ustaw. Zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami wywołuje wiele emocji, mnóstwo ludzi wypowiada swoje opinie. Pamiętajmy jednak, że proces legislacyjny jeszcze się nie zakończył, ustawa musi być uchwalona przez Senat i ewentualnie ponownie przez Sejm. Prezydent może ustawę podpisać, a może wnieść weto. Tak więc poczekajmy z ostatecznymi opiniami aż ustawa nabierze ostatecznego kształtu.

zigza.Q
Posty: 94
Rejestracja: 25 maja 2007, 8:58

Post autor: zigza.Q » 10 lip 2007, 9:25

sądząc po tym, co stało sie wczoraj i biorąc pod uwagę to, że wisi nad Polska widmo nowych wyborów sprawy zwiazane z uchwaleniem nowelizacji itd. mogą się rozciągnąc w czasie...
Pzdr.

aldonakwiatkows
Posty: 64
Rejestracja: 05 paź 2006, 21:49

Post autor: aldonakwiatkows » 10 lip 2007, 12:03

Wróciłam do Polski (z bardziej cywilizowanego Kraju) czytam dodatek (żółty) do Rzeczpospolitej i widzę zniesienie licencji pośredników i zarządców. Ciśnienie wzrasta. Po cóż męczyłam się zdając egzaminy, wydając dużo pieniędzy na kurs,praktyki i egzaminy.Przecież kilka lat temu Sejm uchwalał wprowadzenie tych egzaminów.Jest to wysoce niesprawiedliwe wobec osób,które musiały zdawać je.Czy przy każdej zmianie kadencji Sejmu należy oczekiwać zmian? Widzę" raj" dla organizatorów studiów podyplomowych i praktykach,teraz dopiero będą ściągać z ludzi kasę.
Zastanawiam się, dlaczego Sejm nie zniósł egzaminów na rzeczoznawców, przecież, czyżby w tym zawodzie nie można wprowadzić wolnej konkurencji, łatwiejszego dostępu do zawodu jak to uzasadniono przy zawodzie pośrednika i zarządcy? Może jest to zawód bardziej lukratywny i Sejm (myślę o lobby) utrudnia dostęp do niego. Jak się uwalnia to wszystkie, a nie tylko wybrane. Zawsze kiedy wracam do Polski muszę mieć trochę czasu na przyzwyczajenie się do naszej rzeczywistości. Pozdrawiam A.K.

agatka1710
Posty: 15
Rejestracja: 02 lis 2006, 22:11

Post autor: agatka1710 » 10 lip 2007, 15:13

Wydaje mi się, że najgorzej mają ludzie bez wyższego. " Wakacje " na zdanie egzaminów skończą się w 2008r. i muszą zdać w I tereminie pisemny. bo na ustny prawdopodobnie będą mieli 12 miesięcy wg rozporządzenia dostępnego na stronie ministerstwa.
Jeżeli chodzi o licencję to i tak należy ją mieć, bo po tym rządzie przyjdzie nowy i coś zmieni. Jak narazie są to pogłoski, że ktoś z prominentnych nie może zdać egzaminu i należy zrobić furteczkę, chyba, że rząd po zawirowaniach z Lepperem się rozwiąże i będą nowe wybory. No cóż co rok to prorok,a my musimy robić swoje. tylko, żeby rządzący nie przeszkadzali robić interesów.
Zgadzam się z poprzednią wypowiedzią, że brak licencji wprowadzi na nasz rynek duże firmy zagraniczne, z którymi będzie trudniej.
Dobrze napisał Pan Pitr- należy poczekać, bo jeszcze dość długa droga do ogłoszenia w dzienniku .
Ja zdałam egzamin w maju, i nie żałuję, bo teraz nie trzeba licencji, a później będzie trzeba i co, na nowo stres- po co? Pozdrawiam

EDDY
Posty: 8
Rejestracja: 06 sie 2006, 22:23

Post autor: EDDY » 10 lip 2007, 15:25

Ok znieśmy licencje .Niech pracują ludzie po skończeniu studiów .Tylko ,że program i krótko mówiąc cały przebieg rocznych zajęć to śmiech .żona skończyła w tym roku.Jeżeli tak ma wygłądać przygotowany do pracy pośrednik to gratuluję pomysłu .Po tym co widziałem ,ja poszedłbym jeszcze dalej -niech licencję będzie można po prostu kupić!!!.Wysłać pieniążki na konto ,zrobić fotkę i........ .Chciałbym posłuchać panów posłów jak będą tłumaczyć komuś ,że dorobek swojego życia stracił bo ktos nie dopatrzyl ,nie sprawdził, czy nie musiał ?! 'No nieruchomość to nic ale zaoszczedził pan /pani ze 2 może 3 tysiace zł, nie ma co sie martwić akurat od pani zaczeła sie weryfikacja jakośći przez rynek.'Ja zdałem testy za 1 ustny za 2 razem.Mam od niedawna swoje biuro.Wychodzą przy nieruchomosciach czasami takie 'czary' ,że wlasnie dzięki temu ,ze trzeba się bylo nauczyc do egzaminu to jezeli czegos nie pamiętam towiem gdzie tego szukać i z czym połaczyc bo wiedza i ta z kursu i z rocznych 2 razy w tygodniu zajęć na studiach to tylko 'nagłówki 'problemów.Oczywiście ,ze punkt widzenia i tak dalej .Tylko ,że w tym kraju jezeli coś kosztuje trochę wysiłku to to jest zawsze ograniczanie, a ludzie którzy pakują sobie wiedzę do głowy nie mają powazania.Jezeli mechanizam weryfikacji jest ogólonie dobry to poprawmy tylko to co jest złe a nie burzmy zawsze wszystkiego.

zigza.Q
Posty: 94
Rejestracja: 25 maja 2007, 8:58

Post autor: zigza.Q » 10 lip 2007, 20:51

w takim układzie proponuję zamieszczać nazwy uczelni, kursów itp., które tylko biorą kasę i niewiele wiedzy do przejęcia mają do zaoferowania...
EDDY ma pierwszeństwo...

Freeday
Posty: 6
Rejestracja: 04 mar 2007, 14:56

Post autor: Freeday » 30 lip 2007, 20:58

cześć Forumowicze
w Dzienniku z dziś (30.07.07) czytam, że "senat uchwalił poprawki doprecyzowujące zmiany w ustawie o gosp. nier." "zgodnie z nowelizacją zniesione zostaną egzaminy na pośredników"
cóż będzie ciekawie, chyba dżungla zaczyna coraz bardziej porastać rynek

Agnieszka.z.Pszczyny
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2007, 10:41

Post autor: Agnieszka.z.Pszczyny » 31 lip 2007, 11:08

i słusznie, niech zniosą. Po co człowiek studiował 5 lat? Zdawal te wszystkei egzaminy z prawa cywilnego, budowlanego,ze znajomości paragrafów i artykułów utsawy o gospodarce nieruchomościami..i nie tylko... po co męczył się przez dwa semestry z projekatmi na rzecoznastwo wycen majatkowych, itp?
Studia dają wiedzę (i praktykę czasem też).
Po co takie studia? Skoro chcąc pracować w zawodzie muszę jeszcze zdawać jakiś egzmin?
Czy absolwenci np. rachunkwości, administracji, po studiach martwią się, że przez najbliższe pół roku nie będą mogli wykonywać swojego zawodu, bo muszą czekać na licencję?
Lekka głupota z tymi licencjami.

makler2005
Posty: 2
Rejestracja: 10 lis 2006, 13:42

Post autor: makler2005 » 31 lip 2007, 12:40

W tym zawodzie oprócz oczywiście wiedzy akademickiej liczy się nawet bardziej doświadczenie zbierane latami,dlatego nie podzielam poglądu z egzaminu 3XZ/zakuć,zdać,zapomnieć/.Tak naprawdę,wiedza zdobyta z egzaminu jest tylko ułamnkiem procentowym w tym goszczu cwaniactwa
i intryg oferowanych nam przez nasze społeczeństwo.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ