nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
zorba
Posty: 2
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:27

Post autor: zorba » 01 sie 2007, 22:57

Czy spotkaliście się z informacjami o nowelizacji ustawy o gospodarowaniu przestrzennym? W szczególności interesuje mnie zagadnienie dotyczące możliwości przekształceń działek rolnych i łąk i nieużytków w działki budowalne na terenie bez obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. O ile mi wiadomo gmina będzie już z góry mogła pobrać opłatę przy przekształceniu ,w odróznieniu od opłaty rentaplanistycznej.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 sie 2007, 8:19

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu 11 czerwca 2007r. Ustawa na podstawie powyższego projektu nie została jeszcze uchwalona przez Sejm. Obecnie trwają prace w komisjach sejmowych. W projekcie proponuje się m.in. zmienić art. 36 ust 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ma on brzmieć:

„Jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę, wynoszącą 25% wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy i nie dotyczy nieruchomości będących własnością gminy.”

Jak widać projekt idzie w kierunku ustalenia stałej 25% opłaty zamiast jak do tej pory opłaty nie wyższej niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.

zorba
Posty: 2
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:27

Post autor: zorba » 02 sie 2007, 22:17

W szczególności interesuje mnie wzmianka o możliwości wystąpienia do gminy o ustalenie warunków zabudowy na terenie bez obowiązującego planu (rola,łąki ,nieużytki) i wtedy gmina pobierze opłatę za wydanie warunków zabudowy,więc nie występuje tu opłata w popstaci renty planistycznej. A gmina od razu skorzysta.Czy właściwie mnie poinformowano?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 03 sie 2007, 8:50

Projekt ustawy zmienia wysokość opłaty z tytułu zbycia nieruchomości, której wartość wzrosła z powodu zmiany planu miejscowego tak jak opisałem powyżej. Projekt nie przewiduje żadnych nowych opłat związanych z ustaleniem warunków zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego.

ODPOWIEDZ