Proste Pytanie! Operat...

Wycena nieruchomości, rzecoznawcy majątkowi i kandydaci na rzeczoznawcę. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
veronica
Posty: 1
Rejestracja: 01 sie 2007, 21:39

Post autor: veronica » 01 sie 2007, 22:03

Na początku chciałam wszystkich serdecznie powitać!
Bardzo proszę o odpowiedź na proste pytnie, na które ja niestety nie znam odpowiedzi - czy do sporządzenia operatu szacunkowego trzeba mieć "licencję"? Tzn. wiem, że trzeba mieć, jednak czy osoba, która przyjechała tylko pomierzyć i sfotografować działkę i następnie przekazuje informacje licencjonowanemu rzeczoznawcy - też musi mieć "licencję" czy może to być np. praktykant?
Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 sie 2007, 7:50

Robienie fotografii i mierzenie działki nie jest samo w sobie sporządzaniem operatu szacunkowego dlatego myślę, że nie dzieje się nic złego gdy czynności te wykonuje jakiś pomocnik rzeczoznawcy. Rzeczoznawca majątkowy posiadający uprawnienia zawodowe jest uprawniony do sporządzenia operatu i podpisania go. Operat przedstawia postępowanie, w wyniku którego dokonano określenia wartości nieruchomości. Jeżeli rzeczoznawca załączy w skład operatu zdjęcia i pomiary zrobione przez kogoś innego to oczywiście bierze odpowiedzialność za nie.

sidor
Posty: 22
Rejestracja: 15 maja 2007, 11:38

Post autor: sidor » 02 sie 2007, 7:53

Jeśli (uprawniony) rzeczoznawca majątkowy zechce wziąć odpowiedzialność za to co zrobi jego praktykant, który dokonuje oględzin, to nie widzę problemu. Pamiętać trzeba jednak, że to rzeczoznawca jest autorem operatu i on odpowiada za jego treść i ponosi wszystkie konsekwencje (z zarzutem poświadczenia nieprawdy włącznie).

ODPOWIEDZ