Pośrednik - Anglia,Włochy

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
KRAKAUER
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2007, 14:41

Post autor: KRAKAUER » 05 sie 2007, 10:19

Witam,
jak wygląda status pośrednika nieruchomości za granicą - dokładnie w Anglii i we Włoszech. Mam na myśli , jakie sa przepisy prawne warunkujące działalność w tych krajach? Czy jest potrzebna licencja, jakieś pozwolenie jeśli ma to byc osoba z obywatelstwem polskim? Czy licencja państwowa zdobyta w Polsce jest honorowana?
Jeśli ktoś posiada wiedze na ten temat bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam,
KRAKAUER

rafoso
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2007, 23:45

Post autor: rafoso » 06 sie 2007, 0:24

W Wielkiej Brytanii nie istnieje licencja dla pośrednika, a więc nie ma żadnych wymagań ze strony prawa aby zostać tzw ESTATE AGENT. Wprawdzie od 1 sierpnia 2007, każdy estate agent musi zostać członkiem organizacji The Ombudsman for Estate Agents (OEA), której zadaniem jest między innymi ochrona klienta i ukrucenie wszelkim nieprawnym praktykom na rynku nieruchomości. Dotychczas członkostwo było dobrowolne, no po latach chyba stwierdzili, że coś tu trzeba zrobić z pośrednikami co za dużo "przeginają". Na rynku angielskim zdecydowana większość sprzedaży nieruchomości przechodzi przez biura, wynajem raczej też w większości przechodzi przez ręce pośrednika.

KRAKAUER
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2007, 14:41

Post autor: KRAKAUER » 06 sie 2007, 8:52

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie....czy sprawa obywatelstwa jest tu istotna? Czy jeśli Polska jest członkiem UE to pośrednikiem może być Polak? Czy trzeba zdać jakiś egzamin z języka obcego w Anglii?
A moze ktos wie jak ta sytuacja wyglada we Włoszech?
Będę wdzieczny za pomoc.
Pozdrawiam,
KRAKAUER

rafoso
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2007, 23:45

Post autor: rafoso » 06 sie 2007, 19:18

Myślę, że jeśli nie ma czegoś takiego jak licencja dla pośrednika, to zawód jest otwarty dla każdego, a więc każda osoba z UE może otworzyć swoją agencję, żadna też instytucja nie sprawdza poziom języka angielskiego, po prostu rynek zweryfikuje czy pośrednik sobie radzi. Jestem od długiego czasu w Londynie i widzę, że w miarę dużo Polaków pracuje w agencjach. Jeśli chodzi o wynajem, to Polacy stanowią dość znaczną klientelę agencji. Opłata za usługę przy sprzedaży nieruchomości wynosi średnio 1%, pobierana jest z regóły od dwóch stron.

KRAKAUER
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2007, 14:41

Post autor: KRAKAUER » 06 sie 2007, 23:16

Dziękuję za pomoc "Anglikowi" . Ciekawe informacje. Czy orientujesz się czy jacyś Polacy kupują nieruchomości w Anglii?

P.S.
A czy jest ktoś kto orientuję się jak jest w Italii?
Pozdrawiam,
KRAKAUER

rafoso
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2007, 23:45

Post autor: rafoso » 07 sie 2007, 20:31

Na wstępnie prosiłbym o nie wyzywanie od Anglików.
Co do Polaków kupujących w Anglii nieruchomości. Zapewne stanowią oni jakąś część tutejszej Polonii, ale zdecydowanie mniejszość. Po pierwsze trzeba mieć historię bankową przynajmnie dwuletnią. Po drugie zarobki zdecydowanie muszą być większe aniżeli najniższe wynagrodzenie. Po trzecie banki nie są tak skłonne w udzielaniu kredytów hipotecznych jak w Polsce, ponadto większość banków wymaga wkładu własnego rzędu 20%. Po czwarte ceny nieruchomości tu nieustannie od kilkunastu lat rosną, i chyba stają się coraz mniej dostępne nawet dla dobrze zarabiających Anglików. No a w Londynie, gdzie jest zdecydowana większość Polaków, średnie ceny domów osiągają 350tyś funtów. Na północy Wysp jest jednak taniej.Tu można zerknąć news.bbc.co.uk/1/shared/spl/hi/in_depth/uk_house_prices/html/houses.stm No i po piąte, ja tam wolę mieszkać w Polsce :)

KRAKAUER
Posty: 76
Rejestracja: 10 mar 2007, 14:41

Post autor: KRAKAUER » 07 sie 2007, 21:08

Witam,
dziękuję za odpowiedź. Z tym Anglikiem to skrót myślowy:-) Przepraszam.
p.s. Ja też wolę mieszkac w Polsce

ODPOWIEDZ