sposób określania stawek czynszu dzierżawnego

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
aspregesme
Posty: 16
Rejestracja: 15 mar 2007, 8:09

Post autor: aspregesme » 06 sie 2007, 12:46

Spotkałam się z poglądem, wygłoszonym przez pewnego praktyka i proszę Państwa o komentarz. Rzecz dotyczyła sposobu wyliczania stawek czynszu dzierżawnego. Pogląd głosił, że miesięczna stawka czynszu dzierżawnego powinna być obliczana wg następującej formuły: wartość rynkowa dla potrzeb zbycia dzielona przez 10 lat, następnie dzielona przez 12 m - cy daje miesięczną stawkę czynszu dzierżawnego netto. Ciekawa jestem co Państwo na to??? Czy istnieje literatura popierająca taki pogląd????

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 07 sie 2007, 19:48

Z pewnością nie można generalizować przy takim wyliczaniu czynszu dzierżawnego. Oznaczałoby to bowiem zwrot wartości nieruchomości po 10 latach dzierżawy. Są pewne akty prawne, które konkretnie ustalają wysokość stawek czynszu lub wskazują jak będzie ona ustalana. np.:
Rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z dnia 14 października 1999 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach zawieranych ze spółkami w trybie bezprzetargowym. (Dz.U. z 1999r. Nr 90, poz. 1012);

Rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z dnia 1 sierpnia 2003 r. w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. z 2003 r. Nr 140, poz 1351)

Rozporządzenie Ministra środowiska z dnia 4 grudnia 2002 r. w sprawie zasad kategoryzacji obwodów łowieckich, szczegółowych zasad ustalania czynszu dzierżawnego oraz udziału dzierżawców obwodów łowieckich w kosztach ochrony lasu przed zwierzyną. (Dz.U. z 2002 r. Nr 210, poz. 1791 ze zmianą)

Jeśli chodzi o poglądy wygłoszone przez praktyka, to przyznam, że nie spotkałem się z takowymi aczkolwiek oczywiście nie mogę wykluczyć, że taki sposób jest niekiedy stosowany.

ODPOWIEDZ