Sprzedaż mieszknia a brak zgody właściciela na pośrednictwo.

Czy znane są Ci pojęcia: umowa przedwstępna, warunkowa, rozporządzająca, zobowiązująca, przyrzeczona, licencyjna, o dzieło, najmu, dzierżawy, wzajemna, o charakterze akcesoryjnym, użytkowania, dożywocia... i wiele wiele innych
Agula
Posty: 86
Rejestracja: 22 lut 2006, 20:17

Post autor: Agula » 11 lip 2007, 15:17

Umowa miedzy tobą a pośrednikiem jest ważna, ale powinien on jeszcze mieć umowę ze sprzedającym. Zapewne pośrednik liczył na to, że jeśli się pojawi z klientem, to sprzedający zmięknie i zgodzi się na współpracę.

lucaloo
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2007, 16:24

Post autor: lucaloo » 11 lip 2007, 15:44

Witam, dziekuje za odpowiedz. Rzeczywiście agent namawial sprzedająca do podpisania umowy... ale ona nie byla zainteresowana i tyle. Poza tym, jakby podpisałą to koszt mieszkania, i wszystkie koszty byłyby dla mnei jeszcze wyższe.

Ale jak to sie ma jezeli sprzedający mówi ze nie bedzie współpracował pośrednikiem?? Mam zapłacić kilka tys za pokazanie mieszkania i na tym koniec?

Pozdrawiam,

Grzegorz Wysok
Posty: 2
Rejestracja: 13 lip 2007, 12:32

Post autor: Grzegorz Wysok » 13 lip 2007, 12:39

Przepraszam ale o jakich kilku tysiącach mówisz?? Czy ktoś domagał się od Ciebie jakichkolwiek pieniędzy za samo pokazanie mieszkania??

lucaloo
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2007, 16:24

Post autor: lucaloo » 13 lip 2007, 15:31

Jeszcze nie. Ale w momencie jeżeli podpiszę umowę kupna, jestem zobligowany/umowąz pośrednikiem/ do zapłacenia prowizji pośrednikowi - pomimo tego iż nie będę korzystał z jego usług. Czy mylę się? A więc cała jego usługa polegała na zaprowadzeniu mnie do lokalu, którego nie mieli w ofercie, a sprzedający nie był zainteresowany współpracą z pośrednikiem... troche zalatuje matactwem... do tego jeszcze naciskanie na sprzedającego zeby podpisał umowę... nie wiem, ale wydaje mi sie ze takie rzeczy robi sie najpierw.

Grzegorz Wysok
Posty: 2
Rejestracja: 13 lip 2007, 12:32

Post autor: Grzegorz Wysok » 14 lip 2007, 23:35

Prowizję płacisz tylko w sytuacji jeżeli podpisałeś umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości lub umowę "końcową" sprzedaży nieruchomości. Chodzi tutaj o nieruchomości które zaprezentował Ci pośrednik lub jeżeli zakupiłeś nieruchomość o której dowiedziałeś się od pośrednika mimo iż sam Ci jej nie zaprezentował (wysokość prowizji oraz termin jej płatności powinien być określony w umowie)
Praca pośrednika polega właśnie na wyszukaniu dla klienta odpowiedniej nieruchomości która spełnia wymagania klienta. Czasem do transakcji może dojść po prezentacji jednej nieruchomości ale zdaża się też, że pośrednik zaprezentuje klientowi kilkanaście/kilkadziesiąt nieruchomości i do transakcji nie dojdzie.
Co do braku umowy ze sprzedającym to Agula dobrze to określiła. Pośrednik poprostu liczył na podpisanie umowy pośrednictwa ze sprzedającym po przyjściu do jego mieszkania z klientem.
Twoja umowa jest jak najbardziej ważna!!
Ale pośrednik nie może oferować do sprzedaży nieruchomości z której właścicielem nie współpracuje na zasadzie umowy. Wykazał się on poprostu brakiem wymaganego w danej dziedzinie profesjonalizmu. Niestety właśnie takie osoby działajął na niekorzyść wielu innych bardzo profesjonalnych pośredników.

Siwa
Posty: 2
Rejestracja: 09 maja 2007, 15:57

Post autor: Siwa » 13 sie 2007, 17:04

Witam,

Chciałam sprostować wypowiedź na temat oferowania nieruchomości bez
podpisanej umowy pośrednictwa. Zgodnie bowiem ze standardami zawodowymi
pośrednikowi nie wolno REKLAMOWAć nieruchomości bez zawartej uprzednio
z właścicielem umowy. Oferowanie więc nie wchodzi w zakres reklamowania.
Oferowanie takiej nieruchomości jest możliwe w przypadku kiedy nie wypełnia
znamion reklamy czyli nie jest skierowane do większej ilości osób i w celu
pozyskania klientów.


rafoso
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2007, 23:45

Post autor: rafoso » 14 sie 2007, 20:45

Myślę, że umowa z pośrednikiem z powyższego przykładu jest nieważna, czyli nieprawomocna. Pośrednik, delikatnie mówiąc CWANIAK i NACIąGACZ, nie tylko zareklamował mieszkanie bez pozwolenia właściciela, ale SUGEROWA

grebecki
Posty: 11
Rejestracja: 14 cze 2007, 19:10

Post autor: grebecki » 25 sie 2007, 14:22

umowa pośrednictwa w tym przypadku jest ważna, a to, że pośrednik oferuje nieruchomość, z której właścicielem nie ma podpisanej umowy pośrednictwa, to inna sprawa.
Umowa pośrednictwa traci ważność z chwilą jej pisemnego wypowiedzenia na warunkach określonych w tej umowie.

ODPOWIEDZ