zwrot wywłaszczonego gruntu

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
JB
Posty: 2
Rejestracja: 30 kwie 2006, 14:14

Post autor: JB » 30 kwie 2006, 14:34

Proszę o pomoc w następującej sprawie:
W 1980 roku skarb państwa przejął nieruchomość (działkę o powierzchni 2300 metrów kw., która była w tym czasie gruntem ornym) z przeznaczeniem na osiedle mieszkaniowe - bloki. Za działkę tą otrzymałam wtedy odszkodowanie w wysokości 5300 starych złotych. Nie została ona jednak wykorzystana przez gminę zgodnie z przeznaczeniem - nie zabudowano jej. Częściowo przeznaczono ją na drogę osiedlową, zaś 80% jej powierzchni została wykorzystana na parking osiedlowy, w związku z powyższym ubiegam się o jej zwrot. Moje pytanie brzmi: w jakiej wysokości kwoty powinnam spodziewać się, jeśli ta nieruchomość zostałaby mi zwrócona, czyli ile musiałabym za nią zapłacić? (pomijam wszelkie koszty związane ze sprawą, wyceną rzeczoznawcy itp.)
Dziękuje z góry. Pozdrawiam

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 30 kwie 2006, 18:42

witaj!
jeśli dojdzie do zwrotu nieruchomości będziesz zobowiązana do zwrotu odpowiedniej części ( tutaj 80%) otrzymanego odszkodowania ale zwaloryzowanego na dzień zwrotu nieruchomości.
waloryzacji dokonuje się przy zastosowaniu wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłaszanuch przez Prezesa GUS.
Dla ciebie istotna jest również zasada, że w przypadku zwrotu nieruchomości wywłaszczonych przed 5 grudnia 1990r. kwota zwracanego odszkodowania, po waloryzacji, nie może przekraczać 50 % aktualnej wartości zwracanej nieruchomości.
pozdrawiam
galined

JB
Posty: 2
Rejestracja: 30 kwie 2006, 14:14

Post autor: JB » 01 maja 2006, 15:36

Dziękuję za odpowiedź. Mam kolejne pytanie. Czy grunt zwrócony mi - po załatwieniu wszelkich formalności - może być odsprzedany, czy istnieją jakieś przeszkody formalne w zbyciu tak odzyskanej nieruchomości. Chodzi o to, że w przypadku gdyby wartość tej działki została wyszacowana na kwotę przekraczającą moje mozliwości finansowe - czy mogę procedury te dokończyć z potencjalnym nabywcą tego gruntu. Pozdrawiam

galined
Posty: 168
Rejestracja: 22 paź 2005, 21:41

Post autor: galined » 01 maja 2006, 16:10

[quote:a80063a512="JB"]Dziękuję za odpowiedź. Mam kolejne pytanie. Czy grunt zwrócony mi - po załatwieniu wszelkich formalności - może być odsprzedany, czy istnieją jakieś przeszkody formalne w zbyciu tak odzyskanej nieruchomości. Chodzi o to, że w przypadku gdyby wartość tej działki została wyszacowana na kwotę przekraczającą moje mozliwości finansowe - czy mogę procedury te dokończyć z potencjalnym nabywcą tego gruntu. Pozdrawiam[/quote:a80063a512]

nie ma przeszkód w zbyciu zwróconego gruntu, mozesz dysponować nim swobodnie.
nie mozesz natomiast zbyć prawa do zwrotu innej osobie - w tej sytuacji radzę abyś zawarła umowę przedwstępną z przyszłym nabywcą , z jednoczesną wpłatą przez niego zaliczki ( nie zadatku !) w kwocie takiej abyś mogła zwrócić zwaloryzowane odszkodowanie.
oczywiście umowę przedwstępną zawrzyj dopiero po wydaniu przez starostę decyzji o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości - wtedy będziesz już pewna zwrotu i będziesz znała warunki na jakich on następuje.
zaliczkę a nie zadatek dlatego, że gdyby nie daj Bóg coś się wydarzyło co sprawi, że nie będziesz mogła lub chciała sprzedać tej nieruchomosci to zwrócisz jedynie zaliczkę i nie wpędzi to ciebie w kłopoty finansowe.
pozdrawiam
galined

ODPOWIEDZ