bez licencji!!!

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
blukasiak
Posty: 8
Rejestracja: 27 lip 2007, 18:44

Post autor: blukasiak » 26 sie 2007, 18:30

NIERUCHOMOśCI Sejm uchwalił
Pośrednicy i zarządcy nie będą mieli egzaminów

Dostęp do tych dwóch ważnych dla rynku nieruchomości zawodów zostanie zliberalizowany. W piątek Sejm uchwalił ostateczną wersję nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Dotychczas, aby móc pracować w tych zawodach, należało -oprócz posiadania odpowiedniej praktyki i wykształcenia - zdać również specjalistyczne egzaminy. Teraz ten ostatni wymóg zniknie. Licencjonowanym pośrednikiem zostanie więc osoba, która ma wyższe wykształcenie, ukończyła kierunkowe studia podyplomowe i odbyła praktykę zawodową. Wyjątkowo studia podyplomowe nie będą potrzebne. Nie muszą ich kończyć osoby, które zaliczyły studia wyższe spełniające minimalne wymogi przewidziane dla kursów podyplomowych dla pośredników. Analogiczne zasady obowiązują przy nadaniu licencji zarządcy. Postępowania kwalifikacyjne nie ominą natomiast kandydatów na rzeczoznawców majątkowych. Egzaminy na starych zasadach będą jednak musieli zdawać pośrednicy i zarządcy, którym wcześniej zawieszono licencje zawodowe. Postępowanie kwalifikacyjne czeka również te osoby, które mają średnie wykształcenie i ukończyły specjalistyczny kurs. Muszą one także złożyć do końca roku wnioski o dopuszczenie do takiego postępowania.
Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z tym że zmiany dotyczące zawodów pośrednika i zarządcy będą obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2008 r. Sejm uchwalił
Rzeczpospolita sob/niedz.żólte strony

arletta10
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2006, 23:56

Post autor: arletta10 » 26 sie 2007, 23:37

A co z osobami ktore maja srednie wyksztalcenie, ukonczyly kurs i odbywaja jeszcze praktyki?

blukasiak
Posty: 8
Rejestracja: 27 lip 2007, 18:44

Post autor: blukasiak » 27 sie 2007, 8:55

Osoby ze średnim po kursie i praktykach muszą do końca roku złożyć wniosek i niestety przejść całe postepowanie.W przyszłym roku juz nie będzie to mozliwe!

jarek
Posty: 8
Rejestracja: 31 sty 2007, 21:57

Post autor: jarek » 29 sie 2007, 18:46

a co z osobami które mają wyższe wykształcenie i kurs praktykę oraz zdały egzamin pisemny, bez ustnego

Agula
Posty: 86
Rejestracja: 22 lut 2006, 20:17

Post autor: Agula » 31 sie 2007, 20:21

wydaje mi się, że jeżeli masz już pisemny zdany, to wg dotychczas obowiązujących przepisów, masz rok na przystąpienie do poprawkowego ustnego...
Właśnie, czy takie osoby mają czas na poprawkę tylko do końca 2007r czy mają rok?

dewajtis85
Posty: 11
Rejestracja: 07 wrz 2007, 15:34

Post autor: dewajtis85 » 09 wrz 2007, 23:07

Witam i od razu mam pytanie. Mam nadzieję że ktoś pomoże mi - amatorowi.

Posiadam już licencjat niezwiązany z nieruchomościami. Czy jeśli uzupełnię na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu studia i zdobędę magistra zarządzania nieruchomościami to czy poza tym będę musiał robić podyplomowe. Bo z tego co tu czytam to wynika że niekoniecznie. Proszę o odpowiedź bo mnie to męczy bardzo...

Naprawdę nikt nie wie ? Czy może nikt nie chce powiedzieć?

dewajtis85
Posty: 11
Rejestracja: 07 wrz 2007, 15:34

Post autor: dewajtis85 » 09 wrz 2007, 23:22

Bo tu na stronie uczelni jest taka niejasność:

"Absolwenci specjalności, zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, zwolnieni są z odbywania studium podyplomowego przy ubieganiu się o licencję zarządcy nieruchomości."

I nie wiem czy faktycznie tylko studia te zwalniają z podyplomowych na zarządcę, czy także z podyplomowych na pośrednika (bo mam wrażenie że ten tekst który przytoczyłem nie był zaktualizowany).

qwert
Posty: 54
Rejestracja: 02 gru 2006, 23:44

Post autor: qwert » 10 wrz 2007, 15:21

Nie musisz robić podyplomówki, jeżeli uczelnia wystawia zaświadczenie, że program studiów jest zgodny z minimum programowym określonym przez MB.

dewajtis85
Posty: 11
Rejestracja: 07 wrz 2007, 15:34

Post autor: dewajtis85 » 10 wrz 2007, 19:29

No niestety studia uzupełniające mgr które wybrałem, nie zastępują podyplomowych jeśli chodzi o pośrednika. W związku z tym chyba lepiej nie robić na razie mgr a jedynie podyplomowe na pośrednika, prawda ?

ja
Posty: 6
Rejestracja: 22 lut 2006, 12:36

Post autor: ja » 18 wrz 2007, 15:19

dokładnie myslisz tak jak ja. ja to stwierdziłam już wcześniej, bo na dzień dzisiejszy mam skończone studia podyplomow i praktykę. no i oczywiście poczekam już do stycznia na licencje. mam też licencjat i magisterke bede robić potem. pozdrawiam i powodzenia

ODPOWIEDZ