odszkodowanie za wywłaszczenie pod drogę

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
jarmakos
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2007, 17:10

Post autor: jarmakos » 21 wrz 2007, 16:11

Witam . Mam 4 ha gruntu rolnego III kl. z tego terenu wyodrędniłem osobna działkę ok. 0.5 ha na chwilę obecną otrzymałem warunki zabudowy także mogę tam wybudować dwa domy szeregowe po 4-5 segmentów każdy lub podzielić to na 4 działki budowlane.(do 0.5 ha można to zrobić przy gruntach III kl. a do 1 ha przy IV kl). Teren ten leży przy osiedlu domków także w tym roku w studium gmina przeznaczyła cały ten teren pod zabudowę- wiem, że studium to nie plan ale przyszłym roku gmina miała przystąpić do planu i w niedalekiej przyszłości podzieliłbym to na działki budowlane. Problem w tym, że przez ten teren tzn przez ten kawałek0.5 ha z war. zabudowy i przez resztę ziemi rolnej ma przechodzić droga (dojazd do autostrady). Wiem z grubsza, że spec. ustawa wywala mnie bez problemu z tego terenu. Ale tu pytanie jak mi policzą odszkodowanie za kawałek gdzie są wydane warunki zabudowy -bo już je mogę sprzedać jako działki budowlane a jak mi policzą pozostały teren- jako ziemię rolną - przecież stracę na tym straszne pieniądze gdyż za ok. 1 rok wejdzie plan i będę mógł resztę przekształcić- proszę o porady.Czy jest sens szarpać się. Proszę o pomoc.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 25 wrz 2007, 8:51

Najpierw zaproponują panu nabycie nieruchomości w drodze umowy. Jeśli się Pan nie zgodzi grunt zostanie wywłaszczony. Zgodnie z art. 32 ust 1 ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym: „Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość powinno odpowiadać jej wartości rynkowej, ustalonej według stanu na dzień wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji autostrady.” Wartość rynkowa jednak dotyczyć będzie daty wydania decyzji o wywłaszczeniu. Rzeczoznawca majątkowy wyceni wartość nieruchomości. Jeśli przewidywana jest zmiana planu miejscowego być może wartość tej nieruchomości już wzrosła co ma odzwierciedlenie w transakcjach porównawczych na tym terenie. Jeśli nie to możliwe, że rzeczoznawca wyceni według wartości dla gruntów rolnych. Trudno mi wyrokować, to rzeczoznawca na podstawie znajomości rynku lokalnego i całokształtu czynników podejmie decyzje jak wycenić. Tak naprawdę jednak mało który wywłaszczany właściciel jest zadowolony z wyceny i kwoty odszkodowania za wywłaszczenie. Po prostu ma Pan pecha, że przyszłe nieruchomości budowlane mają przysłużyć się idei budowy autostrad w Polsce.

jarmakos
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2007, 17:10

Post autor: jarmakos » 29 wrz 2007, 19:51

Dziękuje za odpowiedź PiotrzeW. Mam jeszcze jedno pytanie czy przy wywłaszczeniu w moim przypaku pod drogę wojewódzką, która będzie łącznikiem z autostradą mam możliwość otrzymaniu grunty zamiennego, gdyż tuż obok gruntu gdzie prawdpodobnie będą mnie wywłaszczać jest wolnych 4.5 ha ziemi należącej do Agencji Rolnej Skarbu Państwa czy też po nowemu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zrozumiałym jest,że wolę zamianę grunty niż zapłatę zapewne po niezadawalających stawkach.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 01 paź 2007, 7:56

Jest możliwe przyznanie nieruchomości zamiennej, jeśli obie strony dojdą do takiego porozumienia. Problemem może jednak być to, że wywłaszczana nieruchomość ma być, jak Pan napisał, pod drogę wojewódzką. Drogi wojewódzkie są własnością samorządu województwa (Art. 2a ust 2 ustawy o drogach publicznych). Zgodnie z art. 131 ust 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami: „Nieruchomość zamienną przyznaje się z zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, jeżeli wywłaszczenie następuje na rzecz Skarbu Państwa, lub z zasobu nieruchomości odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli wywłaszczenie następuje na rzecz tej jednostki.” Jeżeli samorząd województwa posiada jakąś nieruchomość zamienną to w porządku. Jednakże wspomniane przez Pana nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nie mogłyby wchodzić w grę, gdyż mogą one podlegać zamianie na nieruchomość wywłaszczaną tylko gdy wywłaszczenie dokonuje się na rzecz Skarbu Państwa. Tutaj wywłaszczenie nie będzie pod drogę krajową ani autostradę ,ale pod drogę wojewódzką i to najprawdopodobniej uniemożliwi taką zamianę.

ODPOWIEDZ