Licencja

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
irma
Posty: 24
Rejestracja: 19 lut 2007, 14:39

Post autor: irma » 30 wrz 2007, 20:25

Czy ktoś w końcu wie czy ktoś kto ma wyższe wykształcenie ukończył kurs specjalistyczny i zliczył praktykę musi zdawać egzamin czy nie ?
Ministerstwo podaje sprzeczne komunikaty , z jednej strony przy wyższym wykształceniu kurs ma być traktowany jak studia podyplomowe , co w myśl nowej ustawy powinno zwolnić ze zdawania egzaminu. Z drugiej strony podje się komunikat o konieczności zdawania. Czyli gdzie w tym logika?

marko
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2006, 21:34

Post autor: marko » 30 wrz 2007, 20:51

W załaczniku masz wszystko. Niestety z kursem możesz zdawać do końca roku lub do końca roku zapisać się na egzamin w 2008 roku.
Mam podobną sytuację.

irma
Posty: 24
Rejestracja: 19 lut 2007, 14:39

Post autor: irma » 04 paź 2007, 17:56

no to fajnie nas urządzili i gdzie tu sprawiedliwość

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 05 paź 2007, 20:57

Obowiązek posiadania wyższego wykształcenia i ukończenia studiów podyplomowych przez kandydatów na pośredników wprowadzono już w 2004 roku. Tym niemniej kandydaci posiadający ukończony tylko kurs specjalistyczny nadal mogli przystępować do egzaminu. Termin ten był przesuwany, ostatni raz o rok z końca 2006 roku na koniec 2007 roku. Nie można więc poddawać w wątpliwość sprawiedliwość takiego rozwiązania, bo ustawodawca długo zezwalał na ubieganie się o licencję przez osoby bez ukończonych studiów podyplomowych. Dopuszczenie kandydata z kursem było tymczasowego i jeżeli ktoś wiedział, że nie zdążył ciągu kilku lat od wejścia w życie przepisu o konieczności posiadania takich studiów ukończyć ich, nie oznacza, że termin dopuszczenia do egzaminu dla absolwentów kursu będzie przedłużany w nieskończoność. Nie było też mowy o przyznaniu licencji komuś ko nie ma studiów podyplomowych, a tylko kurs. Moim zdaniem zezwolenie na udział w egzaminie „kursowiczom” którzy złożą wniosek aż do końca 2007 roku jest aż nadto dużym przywilejem. Jeśli ktoś w ciągu kilku lat nie był w stanie przystąpić do egzaminu i zdać go niechaj idzie na studia podyplomowe.

agata
Posty: 23
Rejestracja: 28 maja 2006, 13:07

Post autor: agata » 09 paź 2007, 22:44

Piotrze!
Bardzo fajne sa twoje komentarze, ale zapomniales, ze jest rozporzedzenie MI, ktore wyraznie mowi o tym, ze w przypadku osob z wyksztalceniem wyzszym ukonczenie kursu, o ktorym mowiliscie powyzej uznaje sie za spelnienie warunkow ukonczenie studiow podyplomowych o ile zloza wniosek o postepowanie kwalifikacyjne do konca 31 grudnia br. Ja jestem w sytuacji, gdzie mam wyksztalcenie wyzsze ekonomiczne, kurs, odbyta praktyke, zaliczony pisemny, zostal mi ustny, wiec co poradzisz takiej osobie jak ja. Brakuje mi tylko ustnego. W swietle przepisow prawnych jestem osoba, ktora powinna po 1 stycznia 2008 r. isc i odebrac licencje.
A pomysl z TK to trafna uwaga. Tyle pierdol trafia do TK, wiec moze z tym takze warto. Jest tyle bubli legislacyjnych, ustawa o gospodarce, a raczej jest nowelizacja, jest kolejnym przykladem na to, ze w parlamencie zasiadaja ludzie, ktorzy nie zawsze tam powinni byc.
A.M.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 19 paź 2007, 23:28

Czy na pewno po 1 stycznia 2008 r. możesz iść i odebrać licencję nie mając ukończonych studiów podyplomowych? Od początku roku 2008 nie będzie egzaminu, ale trzeba legitymować się studiami, ale nie kursem specjalistycznym. przypadku osób z wykształceniem wyższym ukończenie kursu, uznaje się za spełnienie warunku ukończenia studiów podyplomowych, o ile złożą wniosek o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego do dnia 31 grudnia 2007 r. Niestety w 2008 roku bez studiów podyplomowych, a tylko z kursem nie będzie można już składać nowych wniosków o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 20 paź 2007, 9:13

ja mam jeszcze jedno pytanie odnośnie licencji, a mianowicie
zapłaciłem za etap wstępny o dopuszczenie do egzaminu w dniach 04,05.10.2007, jednak w związku z nowelizacją ustawy ogn jeszcze przed egzaminem złożyłem pismo o rezygnacji z egzaminu. czy opłata jaką wniosłem za etap wstępny mogłaby być zaliczona na rozpatrzenie wniosku o nadaniu licencji w 2008 roku????????
proszę o radę

ioky
Posty: 48
Rejestracja: 15 mar 2007, 14:52

Post autor: ioky » 22 paź 2007, 14:17

Tutaj Ci nikt na to pytanie nie odpowie, a nawet jesli to nie masz pewnosci czy dobrze, zadzwon i upewnij sie u zródła - w nimisterstwie. A najelpiej napisz do nich do Komisji, beda musieli Ci odpisac a Ty bedziesz miec 100% pewnosc jak postapic.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 22 paź 2007, 19:32

dzięki
w sumie to najrozsądniejsze, co na chwilę obecną mogę zrobić

kaczor
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2007, 13:16

Post autor: kaczor » 23 paź 2007, 11:08

[quote:1d6509934a="irma;7283"]Czy ktoś w końcu wie czy ktoś kto ma wyższe wykształcenie ukończył kurs specjalistyczny i zliczył praktykę musi zdawać egzamin czy nie ?[/quote:1d6509934a]
Też zastanawiam się co z tymi licencjami będzie. Brak jednoznacznych odpowiedzi.Mam studia wyższe, kurs, praktykę,jestem po pisemnym zdanym egzaminie, oblałam ustny.Szczerze mówiąc zaliczyłam dwa ustne i wolałabym więcej tych ludzi nie spotykać.Zapisałam się na studia podyplomowe,kończę w czerwcu 2008r. a co z praktyką? Ponoć najpierw studia, potem praktyka. jeżeli praktykę zaliczyłam, przeszłam wstępny i nie tylko etap weryfikacyjny to co będzie ze mna. Dostanę te licencję? A może PO zniesie licencje wszystkie ?

ODPOWIEDZ