odbiór oferty mieszkania

Wymiana doświadczeń, wzory dokumentów, sposoby prowadzenia biura nieruchomości, informacje bieżące, archiwizacja dokumentów, licencje, opisy programów do obsługi biur nieruchomości. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
julka
Posty: 51
Rejestracja: 06 lis 2006, 12:00

Post autor: julka » 23 paź 2007, 15:04

mam pytanie dotyczące odbioru oferty przez klienta w biurach nieruchomości.
teoretycznie klient moze oferte jednego mieszkania odebrac w paru biurach, jak jest w takiej sytuacji z płaceniem prowizji, prawie kazde biuro ma tak sformuowana umowe ze to jemu nalezy sie prowizja jesli klient odbierze oferte w jego biurze, czy liczy się data odbioru oferty czy sa jakies regulacje prawne?

Alicja
Posty: 101
Rejestracja: 30 maja 2006, 7:10

Post autor: Alicja » 23 paź 2007, 16:10

Nie rozumiem, jak to odbierze ofertę w kilku biurach? Już po kilku zdaniach klient jest w stanie zorientować się, że to mieszkanie już widział. Nawet nie musi oglądać zdjęć czasem i tam go nie zawozimy. Nikt nie podpisuje odbioru oferty w ciemno. Ja wiem, że niektóre biura działają czasem dziwnie i ich agenci nawet nie byli w tym mieszkaniu, i potem klient decyduje się na oględziny w ciemno faktycznie. Ale tak działające biuro może mieć potem kłopoty z wyegzekwowaniem prowizji faktycznie.

julka
Posty: 51
Rejestracja: 06 lis 2006, 12:00

Post autor: julka » 23 paź 2007, 16:18

hipotetyczna sytuacja: klient byl w pewnym biurze nieruchomości gdzie pokwitowal odbior oferty mieszkania, nie zdecydowal sie jednak na nie bo bylo za drogie, za jakis czas znalazl te oferte na stronach innego biura, mieskznie bylo juz tansze, obejrzał je również pokwitował odbiór oferty, zdecydowal sie kupic własnie za pośrednictwem tego drugiego biura poniewaz tu mieszknie było tansze ( nizsza prowizja biura ). Pytanie której agencji klient płaci prowizję skoro pokwitował jej odbiór w obydwu biurach???

mam na mysli klienta sprzedającego oczywiście, tego z którym biura wczesniej podpisały umowe posrednictwa sprzedazy nieruchomosci

Katia
Posty: 19
Rejestracja: 15 wrz 2006, 15:15

Post autor: Katia » 25 paź 2007, 9:46

Klinet kupujący który podpisał odbiór oferty w jednym biurze,nie powinien już podpisywać odbioru oferty w innym biurze. Należy klientom wyjaśnić konsekwencje podpisywania odbioru ofert gdzie popadnie (wg mnie prowizje powinien zapłacić każdemu z biur). Klient wie jak wyglądało mieszkanie które oglądał więc bardzo szybko pośrednik może zweryfikować czy Klient je widział czy nie. Ja uczulam na to bardzo swoich Klientow, którzy nawet potrafią podać adres oglądanej nieruchomości ( wtedy sprawa jest już zupełnie jasna). Co do niższej ceny: Klient ma prawo zapytać pierwsze z biur nieruchomości o to czemu cena jest wyższa. Sama miałam Klienta który dopatrzył się różnicy w cenie 1 tyś zł, ale nie leciał do innego biura tylko poprosił mnie jako pośrednika prowadzącego o ustalenie końcowej ceny. Obejrzał ze mną i kupił u mnie:)

julka
Posty: 51
Rejestracja: 06 lis 2006, 12:00

Post autor: julka » 25 paź 2007, 15:16

a teraz prosze spojrzec na te sprawe z punktu widzenia klienta sprzedajacego, podpisuje on umowe bez wylacznosci z dwoma biurami nieruchomości, w dobrze sformulowanej umowie jest informacja ze nawet jesli klient ktory odebral oferte w danym biurze i pozniej kupi te nieruchomosc bez posrednictwa wlasnie tego biura od wspomnianego klienta sprzedajacego biuro pobiera prowizje, czyli klient sprzedajacy teoretycznie powinien zapłacic prowizje dla tylu biur w ilu kupujacy odbieral oferte ( znam sytuacje ze tak wlasnie bylo) i co wtedy?????? kumu sprzedajacy ma zaplacic prowizje, czy sa jakies uregulowania prawne w tym zakresie???

Katia
Posty: 19
Rejestracja: 15 wrz 2006, 15:15

Post autor: Katia » 26 paź 2007, 9:39

Dla mnie Sprzedający płaci prowizję w biurze które jako pierwsze pokazało oferte mieszkania klientowi, ktory wyraził wolę kupna. Tak przynajmniej sie przyjeło na naszym rynku (choć wiadomo są osoby które działaja bez żadnych reguł i jak popadnie). ta sama zasada odnosi się do Kupującego - pierwsze biuro w którym podpisał odbiór adresu powinno otrzymać prowizje.
Miałam taką sytuację że Klient umówił się z dwoma biurami na tym samym mieszkaniu - ze mną i z jeszcze jednym biurem. Tamte biuro pokazało mu mieszkanie jako pierwsze, pół godziny później miał je oglądać ze mną ale przed klatką schodową powiedzia że tu już był. Mówi sie trudno (na szczeście nie kupił)..

ODPOWIEDZ