zerwanie notarialnej umowy przedwstępnej

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
Varss
Posty: 24
Rejestracja: 17 cze 2005, 20:13

Post autor: Varss » 30 paź 2007, 20:10

Witam,
W listopadzie 2006 zawarłem umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego sprzedaży mieszkania (odrębna własność). Wpłaciłem gotówką Sprzedającej zadatek w wysokości 15 000zł, ustaliliśmy termin podpisania umowy przyrzeczonej na 15 września 2007. Ze względu na tą dość dużą odległość terminu notariusz wpisał w treść aktu, że wnosimy o dokonanie w III dziale KW wpisu o roszczenie do zawarcia umowy przyrzeczonej na moją rzecz. dodam, że w IV dziale KW wpisana jest hipoteka umowna zwykła (50 000zł) na rzecz banku.
Do umowy nie doszło z winy Sprzedającej, co więcej nie poczyniła ona żadnych starań chociażby w celu skompletowania dokumentów. Mieszka w przedmiotowym mieszkaniu, jednak nikogo nie wpuszcza, nie odbiera telefonów. Z końcem sierpnia 2007, uzyskałem od niej oświadczenie, że:
nie przystąpi do podpisania umowy przyrzeczonej w terminie,
nie wskazuje innego dogodnego terminu
niedotrzymanie warunków umowy leży wyłącznie po jej stronie
i wreszcie, że jest świadoma mojej gotowości do zawarcia w/w umowy.
Przygotowując się do postepowania sądowego o przeniesienie własności nieruchomści wysłałem Sprzedającej pismo (za potwierdzeniem odbioru) z prośbą o przystąpienie do zawarcia umowy. Otrzymałem zwrotkę - nie podjęto w terminie.

I po tym przydługim wstępie mam kilka pytań:
1. Jak sformułować pozew sądowy (czy żądać tylko przeniesienia własności nieruchomości, czy wpisać też roszczenie ewentualne - zwrot zadatku x2)
2. Czy takie postępowanie może być prowadzone bez udziału strony sprzedającej, zakładam że pozwu też nie odbierze.
3. Jaki jest termin oczekiwania na rozprawę i jakie są opłaty sądowe.
4. Co z bankiem, czy może mi pomóc czy zaszkodzić, podejrzewam, że Sprzedajaca do tej pory nie powiadomiła go zamiarze sprzedaży.
5. Czy mogę w jakiś sposób dowiedzieć się w jakiej wysokości został spłacony kredyt.

Bardzo proszę o rzeczową poradę w tej skomplikwanej sprawie,
Pozdrawiam.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 30 paź 2007, 21:04

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego, w przypadku nie przystąpienia do umowy przyrzeczonej, upoważnia Pana do dochodzenia roszczenia o zawarcie jej przed sądem, a także do zwrotu zadatku w podwójnej wysokości. Odnośnie treści pozwu radziłbym skontaktować się z radcą prawnym.

Varss
Posty: 24
Rejestracja: 17 cze 2005, 20:13

Post autor: Varss » 30 paź 2007, 21:21

Hmmm, tyle wiem. Dziękuję za zainteresowanie.
Chętnie skorzystam z usług doświadczonego w tym zakresie radcy prawnego (Warszawa)

ODPOWIEDZ