termin wypowiedzenia najmu przy podwyzszeniu czynszu

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 31 paź 2007, 18:37

witam
pytatanie jak w temacie, tzn kiedy(na ile przed) trzeba wypowiedziec umowe najmu gdzy chcemy czynsz podniesc (umowa na czas nieoznaczony)
podstawa prawna jest taka....
UoOchronie Praw Lokatorow
Art. 8a.
1. Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając
jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego,
z zachowaniem terminów wypowiedzenia.
2. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu
wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy.

KC
art 685
(...) najpozniej na miesiac naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.

i w sumie to ja nie wiem jak sei do tego odniesc, tzn 1 miesiac czy 3 miesiace?

Jeszcze mam jendo pytanie przy okazji najmu, jezeli umowa jest na czas nieokreslony i czynsz platny miesiecznie to umowe wypowiedziec mozna za 3 miesiecznym wypowiedzeniem?
pozdrawiam

judas
Posty: 109
Rejestracja: 03 paź 2005, 23:33

Post autor: judas » 31 paź 2007, 20:27

Wszystko zależy od tego, co i na jakie cele jest przedmiotem najmu.
Podaj te dane, a dopiero wtedy będziesz mógł uzyskać poprawną odpowiedź.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 31 paź 2007, 20:51

otóż to;
jeśli chodzi o najem np. hali stosujemy przepisy KC odnośnie najmu
jeśli chodzi o lokal użytkowy stosujemy przepisy Kc odnośnie najmu lokalu
natomiast jeśli chodzi o lokal mieszkalny stosujemy przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów...

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 31 paź 2007, 21:15

Jest tak jak mówią judas i MGR. Ogólne przepisy dotyczące najmu rzeczy są zawarte w Kodeksie cywilnym w art. 659 – 679, a terminy wypowiedzenia najmu określone w art. 673 kc. Najem lokalu jest uregulowany w Kodeksie cywilnym w art. 680 – 692, a termin wypowiedzenia w art. 688 kc. Jeszcze bardziej szczegółowe przepisy najmu lokali lokatorom zawarte są w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, a zróżnicowane terminy wypowiedzenia najmu w art. 11 tejże ustawy. Jeszcze bardziej szczegółowy wyjątek dotyczy lokali będących w dyspozycji Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, co do których nie stosuje się ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 31 paź 2007, 23:00

... no tak racja nie dodalem ze chodzi o najem lokalu mieszkalnego,
wiec moze jeszcze raz pytanie zadam;]
1jezeli wynajmujacy chce powyzszyc czynsz lokalu mieszkalnego zawartego na czas nieokreslony, to czy moze go wypowiedziec najpozniej na 1 czy 3 miesiace naprzod, na koniec miesiaca kalendarzowego?

2Czy do najmu hali i lokalu uzytkowego beda obowiazywaly te same zasady?(tzn te same z KC nie pytam o porownanie ww z lokalem mieszkalnym i UoOPR)

3Jeszcze jedno pytanie przy okazji najmu, jezeli umowa(najmu lokalu mieszkalnego) jest na czas nieokreslony i czynsz platny miesiecznie to umowe wypowiedziec mozna za 3 miesiecznym okresem wypowiedzenia?
dziekuje i pozdrawiam

jeszcze mi sie jednak kwestia nasunela.... czy mozna takze wypowiedziec umowe najmu jak jest zawarta na czas okreslony (prosze o odp w przypadku lokalu mieszkalnego i uzytkowego)
pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 lis 2007, 7:58

Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. (art. 8a ust 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego)

Lokal użytkowy podlegać będzie przepisom kodeksu cywilnego odnośnie najmu lokali. Pytanie czy hala to lokal. Nie jest sprecyzowane co można uznać za lokal, jednakże ze znaczenia tego słowa w kodeksie cywilnym oraz ze znaczenia określonego w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego wynika, ze trudno raczej uznać halę za lokal (pytanie jeszcze jaką halę ma się na myśli, hala hali nie równa).

Jeżeli najem jest zawarty na czas oznaczony to z zasady takiego najmu wynajmujący nie może wypowiedzieć, chyba, że z powodu niepłacenia czynszu, uciążliwego zachowania lokatora lub jeśli rozwiązanie jest przewidziane w umowie. Dotyczy to lokali użytkowych i mieszkalnych.

Okres wypowiedzenia najmu lokalu mieszkalnego jest zróżnicowany w zależności od powodu wypowiedzenia. Proszę porównać poniżej art. 11 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego:

„Art. 11. 1. Jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w ust. 2-5 oraz w art. 21 ust. 4 i 5 niniejszej ustawy. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia.
2. Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator:
1) pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, lub
2) jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności, lub
3) wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela, lub
4) używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 4.
3. Właściciel lokalu, w którym czynsz jest niższy niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku, może wypowiedzieć stosunek najmu:
1) z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu wypowiedzenia, z powodu niezamieszkiwania najemcy przez okres dłuższy niż 12 miesięcy;
2) z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
4. Nie później niż na pół roku naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, jeżeli lokatorowi przysługuje tytuł do lokalu, w którym może zamieszkać w warunkach takich, jakby otrzymał lokal zamienny, lub jeżeli właściciel dostarczy mu lokal zamienny. W lokalu zamiennym wysokość czynszu i opłat, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, musi uwzględniać stosunek powierzchni i wyposażenia lokalu zamiennego do lokalu zwalnianego.
5. Nie później niż na 3 lata naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny lokatorowi, o ile zamierza zamieszkać w należącym do niego lokalu, a nie dostarcza mu lokalu zamiennego i lokatorowi nie przysługuje prawo do lokalu, o którym mowa w ust. 4.
6. Jeżeli właściciel, który wypowiedział stosunek prawny na podstawie przepisu ust. 5, nie zamieszkał w swoim lokalu lub zaprzestał w nim zamieszkiwać przed upływem pół roku od ustania wypowiedzianego stosunku prawnego, lokator jest uprawniony, według swojego wyboru, bądź do powrotu do lokalu na dotychczasowych warunkach bądź do żądania od właściciela zapłaty różnicy w czynszu i w opłatach, które płaci obecnie, w stosunku do tych, które płacił w ramach wypowiedzianego stosunku prawnego za okres jednego roku. Koszty przeprowadzki lokatora do lokalu ponosi właściciel. Właściciel jest nadto obowiązany do zapłaty lokatorowi kary ustawowej w wysokości 15 % wartości odtworzeniowej lokalu.
7. Przepisy ust. 4-6 stosuje się, jeżeli w lokalu właściciela ma zamieszkać jego pełnoletni zstępny, wstępny lub osoba, wobec której właściciel ma obowiązek alimentacyjny. Wypowiedzenie stosunku prawnego, pod rygorem nieważności, powinno wskazywać osobę mającą zamieszkać w lokalu właściciela.
8. W wypadku stosunków prawnych, które nie ustają przez wypowiedzenie, a w szczególności w wypadku spółdzielczego prawa do lokalu, nie jest dopuszczalne ustanie stosunku prawnego w sposób i z przyczyn mniej korzystnych dla lokatora niż to wynika z przepisów tego artykułu.
9. W wypadku określonym w ust. 2 pkt 4 lokatorowi przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego oraz pokrycia kosztów przeprowadzki spoczywa na właścicielu budynku, z zastrzeżeniem art. 32.
10. Z ważnych przyczyn, innych niż określone w ust. 2, właściciel może wytoczyć powództwo o rozwiązanie stosunku prawnego i nakazanie przez sąd opróżnienia lokalu, jeżeli strony nie osiągnęły porozumienia co do warunków i terminu rozwiązania tego stosunku.
11. Wypowiedzenie najmu w zasobach towarzystwa budownictwa społecznego może nastąpić także na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.).
12. Jeżeli lokatorem, któremu właściciel wypowiada stosunek prawny na podstawie ust. 5, jest osoba, której wiek w dniu otrzymania wypowiedzenia przekroczył 75 lat, a która po upływie terminu, o którym mowa w ust. 5, nie będzie posiadała tytułu prawnego do innego lokalu, w którym może zamieszkać, ani nie ma osób, które zobowiązane są wobec niej do świadczeń alimentacyjnych, wypowiedzenie staje się skuteczne dopiero w chwili śmierci lokatora; przepisów art. 691

dero
Posty: 27
Rejestracja: 29 sie 2007, 11:53

Post autor: dero » 02 lis 2007, 16:34

no takze jest jak myslalem tzn wypowiadanie czynszu w najmie lokalu mieszkalnego nalezy "zrobic" z zachowaniem 3 miesiecznego terminu, a jak juz Pan zaczol o wypowiadaniu najmu wogole, to mam takie jeszcze pytanie, podane nizej przyczny z UoOPL sa JEDYNYMI? tzn czy moge sobie np w umowie (jako wynjamujacy) zastrzec ze moge wypowiedziec za 3 miesiecznym terminem najem bez podania przyczyny?Jka mi sie zdaje to nie i generalnie najem bardzo (wg mnie nawet za bardzo) chroni lokatora, i co w wypadku gdzy chcialbym np ten lokal ktory wynajmuje sprzedac?Zapewne bym mogl ale MUSZE zapewnic lokal zastepczy (zakladajac ze najemca nie bedzie chcial rozwiazac umowy za porozumieniem stron)Z tego co wiem gdzy jest to lokal z gminnego zasobu to najemca ma prawo pierwokupu, czy tak tez jest w przypadku wynajmowania "prywatnego" lokalu?I czy umowe najmu nalezy gdzies zglaszac? (urzad skarbowy?)
dziekuje i pozdrawiam

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 02 lis 2007, 22:53

Art. 11 ust. 1, zdanie pierwsze ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego mówi, że „Jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w ust. 2-5 oraz w art. 21 ust. 4 i 5 niniejszej ustawy.” Wyraz „tylko” wyraźnie określa wyłączenie innych przyczyn wypowiadania umowy.

Co do zbycia przedmiotu najmu, sytuację taką określa kodeks cywilny:
„Art. 678.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 03 lis 2007, 16:08

"Co do zbycia przedmiotu najmu, sytuację taką określa kodeks cywilny:
„Art. 678.

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 03 lis 2007, 16:32

Jak najbardziej. Nie ma żadnego powodu by termin wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego miał być mniej korzystny dla najemcy niż gdyby umowę wypowiadał właściciel lokalu, który lokal wynajął. Nie powiedziałem przecież, że to mają być terminy z kodeksu cywilnego. Byłoby to nieracjonalne i sprzeczne z zasadą zwiększonej ochrony najemcy lokali mieszalnych jakie przynosi ustawa o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

ODPOWIEDZ