grunty warszawskie

Wszelkie problemy prawne związane z nieruchomościami: prawo pierwokupu, ustawy, akty prawne, interpretacje, pomoc w rozwiązywaniu problemów.
wiemżenicniewiem
Posty: 10
Rejestracja: 20 lis 2007, 21:43

Post autor: wiemżenicniewiem » 20 lis 2007, 21:56

Witam,
sprawa dotyczy odzyskania nieruchomości warszawskiej. Na dzień dzisiejszy udało mi się uzyskać z Samorządowego Kolegium Odwoławczego decyzję o stwierdzeniu nieważności decyzji na podstawie której ową nieruchomość przejęto na rzecz Skarbu Państwa z rażącym naruszeniem prawa. Decyzja SKO jest prawomocna. W moim mniemaniu realne jest odzyskanie tej nieruchomości w stanie faktycznym bo nie sprzedano a w ks. hip. po byłych właścicielach wpisany jest tylko Skarb Państwa. Budynek włączony jest pod administrację i zamieszkują w nim lokatorzy. Spadkobiercy po byłych właścicielach mają już za sobą sprawy spadkowe itd. także ta kwestia jest uregulowana i są oni prawomocnymi spadkobiercami. W chwili obecnej mam wiele wątpliwości co do dalszego działania w celu zakończenia sprawy, dlatego zwracam się z prośbą tu na forum o pomoc, i odpowiedź na kilka pytań, które niewątpliwie mnie nurtują.

Jaka jest w obecnej sytuacji kolejność postępowania w celu odzyskania prawa do nieruchomości?

Czy stwierdzenie nieważności decyzji powoduje, że własność zostaje przywrócona uprawnionemu ze skutkiem wstecznym, chyba że, nieruchomość została trwale rozdysponowana na rzecz osób trzecich? (jakie przepisy o tym mówią?)

Co oznacza termin „przywrócenie ze skutkiem wstecznym”?

Czy w sytuacji gdy SKO orzekło o unieważnieniu decyzji zgodnie z art. 156

ODPOWIEDZ