Dzierżawa

Testy egzaminacyjne, symulacja transakcji, wzory dokumentów, porady i opinie - jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Pytania i odpowiedzi do egzaminów części pisemnej i ustnej. Forum dostępne tylko dla użytkowników zarejestrowanych.
Iwonka
Posty: 49
Rejestracja: 09 cze 2006, 22:29

Post autor: Iwonka » 27 lis 2007, 10:36

Witam,
Mam pytanie, czy w umowie dzierżawy można zastrzec że podczas trwania tej dzierżawy nieruchomość nie może zostać sprzedana?
Czy można, jeśli tak, to w jaki sposób można wypowiedzieć umowę dzierżawy?

PS.
Jak samopoczucie przed ostatnim egzaminem w tym roku?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 lis 2007, 11:18

W umowie można zawrzeć zobowiązanie, że właściciel nieruchomości nie sprzeda jej w trakcie trwania umowy najmu. Jest to możliwe na podstawie art. 57 Kodeksu cywilnego:

„Art. 57.

Iwonka
Posty: 49
Rejestracja: 09 cze 2006, 22:29

Post autor: Iwonka » 27 lis 2007, 12:09

Dziękuję za szybką odpowiedź, mam jeszcze takie pytanie:
Jeżeli nie widziałam jaka została zawarta umowa dzierżawy (właściciel nieruchomości zmarł - prawo do nieruchomości znajomi mają na podstawie postanowienia o nabyciu spadku) a dzierżawca nie chce im udostępnić kopi umowy, to w jaki sposób mogę dowiedzieć na jakich warunkach została zawarta umowa dzierżawy?

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 27 lis 2007, 20:33

Pozostaje albo poszukać umowy dzierżawy w dokumentach pozostawionych przez spadkodawcę albo wnieść pozew do sądu o ustalenie istnienia umowy. Na dobrą sprawę, jeśli dzierżawa nie jest ujawniona w księdze wieczystej, a dzierżawca nie chce pokazać umowy, to można nawet podejrzewać, że dzierżawy nie ma lub termin jej trwania już się skończył. Dlatego tym ważniejsze jest ustalenie tego przez sąd. Sądem właściwym do tego typu powództwa jest sąd miejsca wykonania umowy.

ODPOWIEDZ