Nie czynsz- tylko zaliczka

Podatek od nieruchomości, opłaty za przekształcenie nieruchomości w odrębną własność, opłaty okołokredytowe, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz dochodowy
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 23 paź 2007, 21:31

Nie czynsz- tylko zaliczka – portal Rzeczpospolita, 23 października 2007

Właściciele mieszkania nie płacą czynszu- lecz opłaty za swoje mieszkanie oraz koszty zarządu nieruchomością wspólną. To oni także decydują, czy chcą płacić więcej
Podwyżki ustalają sami właściciele. Robią to w swoich uchwałach. Głosuje się udziałami w nieruchomości wspólnej. Im właściciel ma większy udział, tym więcej głosów mu przysługuje. Tak jest w dużych wspólnotach mieszkaniowych (powyżej siedmiu lokali) oraz w małych, które rządzą się ustawą o własności lokali. Przegłosowani właściciele nie zawsze są zadowoleni z podjętych uchwał.
Kwestionowanie uchwał
Każdy właściciel lokalu ma prawo zakwestionować niezgodność uchwały ustalającej wysokość zaliczki w sądzie na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, zarzucając niezgodność z przepisami lub umową właścicieli lokali zlecającą zarząd, a także z zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub wykazać inne naruszenie swoich interesów.
Uwaga! Zdarza się, że zarząd sam podnosi wysokość miesięcznych zaliczek. Nie ma jednak do tego prawa, ponieważ są to czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. Może najwyżej zaproponować właścicielom, aby podjęli uchwałę, że należy wpłacać więcej niż dotychczas.
Właściciele mogą takiej uchwały nie podjąć. Jeśli natomiast ustalą za niską kwotę, później prawdopodobnie będą musieli dopłacać.
Za co płaci właściciel
Każdy właściciel płaci rachunki, które pokrywają dwa rodzaje kosztów (kwestie te reguluje ustawa o własności lokali):- utrzymania (także remontów) lokalu będącego jego własnością oraz pełne koszty dostaw do mieszkania mediów, czyli energii- wody- gazu itp. Mogą się z nich rozliczać bezpośrednio z dostawcami lub za pośrednictwem zarządcy bądź zarządu (wtedy powinni im za to dodatkowo zapłacić),- zarządu nieruchomością wspólną (patrz ramka).
Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej płaci się w formie zaliczki przez cały rok kalendarzowy, a po jego zakończeniu każdy właściciel powinien otrzymać od zarządu pisemną informację, ile wpłacił na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej (z wyszczególnieniem wydatków), a także czy wpłacone kwoty były wystarczające. W wypadku niedopłaty właściciel ma obowiązek dopłacić, a gdy jest nadwyżka, może ją odliczyć od wpłat przyszłych okresów lub zażądać zwrotu.
Właściciele mają obowiązek płacić zaliczki do 10. dnia każdego miesiąca. Ich wysokość zależy od wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej. Im większy udział, tym jest ona większa.Coraz częściej się zdarza, że właściciele nie płacą zaliczek przez wiele miesięcy, a nawet lat.

MGR
Posty: 212
Rejestracja: 28 sie 2007, 18:32

Post autor: MGR » 23 paź 2007, 21:48

"Właściciele mieszkania nie płacą czynszu- lecz opłaty za swoje mieszkanie oraz koszty zarządu nieruchomością wspólną." - ile musiałem się natłumaczyć ludziom, że mylnie używają pojęcia CZYNSZ :)

PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 07 gru 2007, 21:38

Niestety dla wielu ludzi jakakolwiek opłata miesięczna „za mieszkanie” będzie czynszem. Właściciele mieszkań lub praw spółdzielczych nie rozumieją, że czynsz jest pojęciem oznaczającym należności z tytułu najmu dla prawnego właściciela nieruchomości, który daje coś w zamian za zarobek z tego. Opłaty czy też opłaty eksploatacyjne brzmią zbyt „zwyczajnie” i może dlatego wielu woli używać znajomego sformułowania. W końcu dla zwykłego Kowalskiego nie ma różnicy jak nazwie potocznie comiesięczny wydatek za mieszkanie. Niestety takim ludziom właśnie trzeba się natłumaczyć o różnicach pojęciowych.

ODPOWIEDZ