Czy spółdzielcy muszą płacić rejentom taksy notarialne

Własnościowe i lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego - wszelkie problemy związane ze spółdzielczym prawem mieszkaniowym
PiotrW
Site Admin
Posty: 1506
Rejestracja: 28 sie 2006, 9:13

Post autor: PiotrW » 03 sty 2008, 15:35

Czy spółdzielcy muszą płacić rejentom taksy notarialne - Rzeczpospolita, 17 grudnia 2007


Spółdzielcy kierują skargi do rzecznika praw obywatelskich, alarmując, że przekształcanie mieszkań na własnościowe na podstawie nowych przepisów jest za drogie. Zdaniem notariuszy skargi te nie mają podstaw prawnych.

Spółdzielcy podnoszą tymczasem, że przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zamiana spółdzielczego prawa do lokalu na własnościowe była tańsza, bo wystarczyło sporządzić zwykłą umowę w formie pisemnej. Kiedy zaczęły obowiązywać nowe przepisy, czyli od 31 lipca bieżącego roku, taka zamiana wymaga zawarcia aktu notarialnego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jakimi? Trudno to dziś obliczyć, ale np. za sam akt notarialny przekształcający prawo spółdzielcze w pełną własność trzeba zapłacić ok. 650 zł Spółdzielcy zwracają uwagę także na problem wynagrodzenia notariuszy, dla których wysokość taksy notarialnej w takiej sytuacji nie została uregulowana.

RPO skierował w tej sprawie list do ministra infrastruktury.

Sami notariusze nie zgadzają się ze skargami spółdzielców – wymóg zachowania formy aktu prawnego przy wykupie mieszkań spółdzielczych nie ma uzasadnienia w ustawodawstwie – umowa taka może więc być zawarta w zwykłej formie pisemnej – twierdzą.

Zwracają też uwagę, że zgodnie z art. 7 znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielnia ma obowiązek zawrzeć z członkiem spółdzielni – na jego pisemne żądanie – umowę o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa w prawo własnościowe w sytuacji, gdy nie ma uregulowanego stanu prawnego nieruchomości. – Jeżeli spółdzielnia nie jest właścicielem ani użytkownikiem wieczystym gruntu, nie jest wymagane zawarcie umowy w formie aktu notarialnego – twierdzi Czesława Kołcun, prezes Izby Notarialnej w Warszawie.

Ponadto z przepisów kodeksu cywilnego również wynika, że w przypadku przekształcania lokatorskich praw spółdzielczych we własnościowe umowa między spółdzielnią a jej członkami może zostać zawarta w formie pisemnej. Taka regulacja – decydująca o formie umowy, jak sugerują notariusze, mogłaby być również zawarta w statucie spółdzielni. Na opracowanie statutów spółdzielnie miały czas do końca listopada 2007 r. Praktyka wkrótce pokaże, czy wzięły pod uwagę taką możliwość.

ODPOWIEDZ